Sağlık

Metabolizmanızı Hızlandıran Yöntemler

Metabolizma en temel anlamıyla vücudumuzun yediğimiz yiyeceği enerjiye dönüştürme sürecine verilen isimdir. Başka bir deyişle enerji için kalori yakma hızı da denebilir. Metabolizma hızını artırmak ise yağ yakım hızını artıracağı için daha kolay kilo vermeyi sağlayacaktır.

 

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Metabolizma hızı, kişinin yaşına, cinsiyetine vücut yağı, kas kütlesi ve genetik gibi çeşitli faktörlere göre değişebilir. Genetiğimizi kontrol edemesek bile vücudumuzun kaloriyi işleme hızını yani metabolizma hızını artırmanın bazı yolları vardır. İşte metabolizma hızlandırma için kullanabileceğiniz yöntemler

Yüksek Proteinli Besinler Tüketin

Yüksek protein tüketiminde enerji harcanmasının değeri daha yüksektir. Ayrıca protein açısından zengin gıdalar tüketmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz bu besinler metabolizmayı modüle etmede ve enerji dengesini koruma da yardımcı olacağı için daha kolay kilo yakmanızı sağlayacaktır. Protein oranı yüksek bazı yiyecekler; yumurta, fasulye, süt, peynir, fıstık ezmesi vb.

Sağlıklı ve proteinli besinler hakkında pek bilginiz yoksa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız Sağlıklı Diyetin Püf Noktaları adlı makelemizi inceleyebilirsiniz.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Kalori yakmak için yapılacak en iyi aktivitelerden biri düzenli spor yapmaktır. Yapacağınız sporun yoğunluğu ne kadar fazla olursa yakacağınız kalori de o kadar fazla olur ve daha fazla kalori yakmak vücudunuzun metabolizma hızını da artıracaktır. Koşu ve zumba gibi aerobik egzersizler en iyi seçenek olmasına karşın her gün 30 dk. yürümek veya günde 10.000 adım atmak alternatif bir egzersiz olarak sayılabilir.

Egzersiz hareketleri hakkında bilgi sahibi değilseniz Evde Basit Antrenman Yöntemleri adlı makalemiz size yardımcı olacaktır. Bu sayede egzersiz hareketlerini öğrenebilecek ve kolaylıkla yapabileceksiniz.

Kas Kütlesini Artırmak İçin Kuvvet Antrenmanları Yapın

Her egzersiz türü kas kütlesini artırmaz. Bu sebepten bir önceki maddede örnek verdiğimiz düzenli egzersiz çeşitlerinden farklı olarak kuvvet ve ağırlık antrenmanları kas kütlesinin artırarak metabolizma hızlandırma açısından fayda sağlarlar. Kas kütlesi yağdan daha yüksek bir metabolik hıza sahiptir dolayısıyla kas kütlesi kendini korumak için daha fazla enerji tüketir. Bu sebeple ne kadar çok kas kütleniz olursa metabolizma hızınızda bununla doğru orantılı bir şekilde artacaktır.

Evde kendi başınıza kas kütlenizi artırmak ve formda kalmak istiyorsanız Evde Antrenman Programı adlı makalemizi okumalısınız. Bu bilgiler dahilinde evde spor yapıp kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Yeterli Su Tüketin

Su, metabolizma hızlandırma için önemli bir yardımcıdır. Vücudunuzun kalorileri yakmak için suya ihtiyacı vardır. Kısa süreli susuz kalmak bile metabolizma hızını yavaşlatabilir. Yapılan çalışmalar yetişkinlerin günlük olarak 8 bardak su içmelerinin daha az su içenlere oranla daha fazla kalori yaktıklarını göstermiştir.

Suyunuzun tadını değiştirmek isterseniz biraz limon ekleyebilirsiniz. Bu suyun tadını güzelleştireceği gibi eklediğiniz limon, sindirim sisteminizin temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Limonun içinde bulunan enzimler ve C vitamini, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacağı için metabolizma hızınızı artırmak içinde faydalı olacaktır. Bir bardak ılık suya yarım limon sıkarak sabahları aç karna içebilirsiniz.

Yeşil Çay İçerek Metabolizmanızı Hızlandırın

Metabolizma hızlandırma hakkında konuşuyorsak bu listeye yeşil çayı dahil etmemek olmaz. Yeşil çay içerdiği antioksidan ve polifenol ile metabolizma hızını artırdığı ve yağ yakımını artırdığı birçok uzman ve araştırma tarafından desteklenmiştir. Bununla birlikte vücuttaki toksinleri uzaklaştırması ve ödemden kurtulmamızı sağlaması kilo kaybı sürecine katkı sağlar.

Yağ Yakıcı Yiyecekler Yiyin

Yoğurt, avokado, hindi eti, ceviz, yumurta gibi bazı besinlerin yağ yakıcı özelliği vardır. Bu besinleri tüketmek metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeyi kolaylaştırırlar. Yağ yakan besinler yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında hızlı bir şekilde kilo yakmak istiyorsanız Hızlı Yağ Yakmak İçin Öneriler adlı makalemizi mutlaka inceleyin.

Kahve Tüketin

Kahve en meşhur metabolizma hızlandırma içeceklerinden birisidir. Bunun sebebi içerdiği birçok yararlı bileşendir. Kahve tüketiminin tip-2 diyabet riskini azalttığı, kafeinli kahvelerin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bilinen gerçeklerdir. Bunların yanı sıra aşırıya kaçmadan tüketilen kahvenin metabolizma hızını %3-%11 arasında artırdığı da bilinmektedir.

Ayrıca egzersizden 30-45 dakika önce tüketilen kahve antrenman performansını %12 civarında artırmaktadır. Eğer bir mide probleminiz yoksa günde 1-2 fincan kahve içmek metabolizmanızı hızlandırmanız için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir.

B Vitamini Takviyesi Alın

Metabolizma hızlandırma açısından B vitamininin farklı türleri farklı roller üstlenirler ve vücudun enerji üretimi için çok önemlidirler. Özellikle B6 vitamini metabolizma hızını artırarak kilo vermeyi daha da kolaylaştırıyor ayrıca kasların büyüme hızını artırdığı da bilinmektedir. B12 vitamini ise hücre yaşlanmasını engeller ve sinir hücrelerini korur. B vitamini içeren bazı besinler şöyledir;

B6 vitamini: Balık, ay çekirdeği, sarımsak, ciğer, muz, avokado, tam tahıllar, baklagiller vs.
B12 vitamini: Yoğurt, kefir, süt, kırmızı et, tavuk, yumurta vs.

Eğer vitaminleri yediklerinizden karşılayamadığınızı düşünüyorsanız, Vitamin takviyesi alın. Bir supplement olan vitamin takviyesi size iyi gelecektir.

Hayatınızda Stresi Azaltın

Stres, herkesin günlük yaşantısında karşılaştığı bir sorun. Ancak uzun süreli stres altında olmak vücutta hormonal farklılıklar oluşturur. Stres altındayken vücutta normalden daha fazla oranda kortizol hormonu üretilir. Kortizol hormonu, iştahı düzenlemeye yarayan bir hormondur ve anormal kortizol seviyesine sahip olmak, hayat kalitesini düşürerek yeme bozukluğuna yol açar ve metabolizma hızını olumsuz etkiler. Bu yüzden hayatınızdaki stres seviyesini mutlaka azaltın.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları adlı makalemiz hayatından stresi atmak isteyenler için bir ilaç olacaktır.

Uyku Düzeninizi Bozmayın

Uyku hayatımızın en önemli parçalarından birisi. Tüm günün yorgunluğu bu evrede atılır ve vücut salgıladığı hormonlarla kendisini yeniler. Uyku esnasında düzenli bir şekilde grelin ve leptin hormonları salgılanır. Düzensiz ve yetersiz bir uykuda bu hormonlar dengeli bir şekilde salgılanamaz ve bu da metabolizma hızına olumsuz etkiler yapar.

Doğru uyku miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte yapılan araştırmalar yetişkinlerin günde 7-8 saat uyuması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu sebeple metabolizma hızını artırmak isteyenlerin mutlaka bir uyku düzeni olması gerekmektedir.

Uyku düzeni oluşturmak veya uyku düzeninizi bozmamak için Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler adlı makalemizi inceleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu