Sağlık

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sizlere mide ağrısı nasıl geçer? sorusunun cevabını vereceğiz.

 

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, çoğu zaman mide kramplarını veya karın içindeki mat ağrıyı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bununla beraber, herkesin zaman zaman yaşayabileceği mide ağrısı genellikle kısa ömürlüdür ve altında uyuyan neden de ciddi değildir.

Mide ağrısının şiddetli olması ise kaygı edici olabilmektedir. Ağrı aniden ve beklenmedik bir biçimde başlıyorsa, özellikle de belirli bir alanda yoğunlaşıyorsa, acil tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısının nedeni hafif bir hazımsızlıktan ciddi bir ülsere kadar birçok şey olabilir. Mide ağrısı problemi yaşadığınızda, kendinize ağrınızın ne kadar yoğun olduğunu ve beraberinde başka ne gibi belirtiler gözlediğinizi sormanız gerekir.

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Hafif mide ağrısı ve hazımsızlığın genel belirtileri arasında aşağıdakiler yer alır:

  • Mide ekşimesi veya asit reflüsü
  • Mide bulantısı
  • Şişkinlik
  • Gaz çıkarma ihtiyacı
  • Ağız kokusu
  • Hıçkırık veya öksürük

Mide ağrısı belirtileri çok fazla tekrarlanıyorsa bir sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısı çoğu zaman kendiliğindene geçmektedir. Misalin, gaz ya da hazımsızlık sebebiyle oluştuysa, zaman içinde düzelecektir. Değişik yandan, daha ciddi olması gidişatında rehabilitasyonu sebebine bağlı olarak değişmektedir.

Misalin, mide ağrısının irritabl bağırsak belirtiyi gibi bir neden neticeyi ortaya çıktığı düşünülüyorsa ve belirgin, şiddetli, ani bir ağrı yaşanıyorsa, hemen bir hekime müracaat etilmesi gerekmektedir. Bazı vaziyetlerde, hekim ağrıyı gevşetmek için ilaç reçete edebilmektedir. Ayrıca, hayat stili farklılıkları da gidişatı hakimiyet altına almaya destekçi olabilmektedir.

Mide ağrısı genellikle kendiliğindene geçebilir. Hazımsızlık, gaz gibi meselelerden kaynaklanan mide ağrısı buna misal verilebilir. Ancak bazı hallerde ciddi bir sebepten büyüyen mide ağrısı rehabilitasyon edilmelidir. Aniden, şiddetli ve besbelli özellikte mide ağrısına maruz kaldıysanız bunun sebebi tanımlanarak hemen rehabilitasyona başlanması gerekir. Mide ağrısı rehabilitasyon cinsleri ağrının sebebine göre tanımlanır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı ile karşı karşıya kalan pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Mide ağrısına iyi gelen ve evde hızlı bir şekilde uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur.

Bol su tüketmek

Vücudun, yiyecek ve içeceklerdeki besinleri sindirmek ve emmek için sıvıya ihtiyacı vardır. Susuz kalmak, sindirimi daha zor hale getirir. Bu da mide ağrısı ihtimalini artırır.

Papatya çayı içmek

Papatya çayı, anti-enflamatuar özelliğiyle mide ağrısını dindirmeye yardımcı olabilir.

Zencefil

Zencefil mide ağrıları ve hazımsızlık için yaygın olarak bilinen ve kullanılan doğal bir çözümdür. Zencefil, mide kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olan gingerol ve shogaol isimli kimyasalları taşır.

Nane

Ferah bir nefes sağlamasının yanı sıra, nane kusma ve ishalin engellenmesine, bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltmaya ve ağrı dindirmeye yardımcı olabilir.

Karnınızı sıcak tutmak

Isı, gergin kasları rahatlatır ve hazımsızlığı engeller. Bu sebeple ılık bir banyo yapmak mide rahatsızlığını dindirebilir. Mideniz ağrıyorsa karnınızı sıcak tutmanız sizi rahatlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu