Sağlık

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı birçok sebepten dolayı görülebilir. Leblebi, zencefil çayı, adaçayı mide bulantısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Bulantıya kusma, halsizlik, şişkinlik, karın ağrısı gibi farklı rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Hamilelik en bilinen mide bulantısı nedenleri arasındadır. Araç tutması, regl ağrıları, migren, çeşitli mide rahatsızlıkları, safra kesesi ve pankreas hastalıkları, bağırsak rahatsızlıkları, hepatit bulantıya sebep olabilir.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Hayatı olumsuz etkileyen mide bulantısı herkes için korkutucudur. Mide bulantısı, kalp krizi ve menenjit gibi birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.  Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir.

Mide bulantısı, midenin hareket bozukluğu nedeniyle gelişir. Genellikle de mide hastalıklarıyla bağlantılıdır. Mide bulantısı, araç tutması gibi basit bir nedenden de, hamilelik gibi heyecanlı bir bekleyişten de, kanser gibi önemli bir hastalıktan da kaynaklanabiliyor.

– Besin zehirlenmesi
– İlaçlar
– Bazı antidepresanlar, antibiyotikler, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler ve vitaminler
– Kemoterapi ilaçları
– Aşırı alkol ve nikotin tüketimi
– Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi
– İlaç zehirlenmesi
– Gastrit
– Ameliyattan sonra anestezide kullanılan ilaçların yan etkisi
– Alkol

Mide Bulantısından Kurtulmak İçin Bazı Öneriler
Mide Bulantısı

Mide Bulantısından Kurtulmak İçin Bazı Öneriler

Hamileliğin ilk dönemlerinde östrojen ve progesteron seviyeleri hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu süreçte beden yeni bir can yaratabilmek için var gücüyle bir çalışma içerisindedir. Anne adayının yeterince dinlenerek, yediğine dikkat ederek, biraz yavaşlamaya gayret göstererek, hayatını bir miktar kolaylaştırabilir. Bunların dışında bir kaç basit önlemle mide bulantısını bir nebze de olsa hafifletmek mümkün olmaktadır;

Midenizi bulandıran kokulardan mümkün oldukça uzak durun. Rahatsız eden kokuların çeşidi her ne ise; sigara dumanı, yemek kokusu, parfüm, egzoz… Bu tür kokulardan uzak durmaya gayret edin. Yeterli düzeyde hareket etmemekte mide bulantısına yol açan nedenlerden biridir. Her gün 15-20 dakika kadar açık havada yürüyüş yapmak kadar basit bir önlem mide bulantınızın hafiflemesi için işe yarayabilir. Evde veya iş yerinde yardım isteyin. Evde yemeğin yapılması ya da daha büyük çocuklarla ilgilenilmesi gerekiyorsa veya iş yerinde size ağır gelen görevleriniz varsa bu görevlerin yerine getirilmesi için yardım isteyebilirsiniz.

Hamilelik hakkında karışık duygulara sahip olmak gerginliğinizi arttırıp hamilelikte mide bulantısına etki edebilir. Hamile kalmayı dört gözle beklemiş olan kadınların ilk 3 aylık dönemlerinde bu konuda şüpheleri olabilir ve bu durum gayet normaldir. Bu tip duyguları hissettiğiniz için kesinlikle suçluluk duymayın. Arkadaşlarınızla, diğer hamilelerle, uzman doktorunuzla ve terapistinizle konuşun.

Öğünleriniz Sık Sık Ama Küçük Miktarlarda Olsun

Öğünleriniz küçük miktarlarda ama sık sık olsun. Protein ve kompleks karbonhidratlardan oluşan basit yiyecekler (tam buğday ekmeğine tost gibi) açlığınızı ve mide bulantınızı bastırmak için faydalı olacaktır. Sebze çubukları, ekmek üstü humus, yoğurt, tavuk suyu çorba, makarnalar, çubuk kraker gibi hafif yiyecekleri her iki saatte bir az miktarda tüketmeniz günde 3 büyük öğün yemek yemekten çok daha iyi gelecektir.

Eğer dışarıda olmanız gerekiyorsa muhakkak yanınızda besleyici ve rahat atıştırılabilecek şeyler taşıyın. Badem, küçük bir muz, bir elma gibi besinlerin hamilelikte mide bulantısı ve kusma problemine iyi gelecektir. Şekerli içecekler ve şekerli yiyecekler kan şekerinizi ani bir şekilde yükselttikleri ve bunun yanı sıra gerçek bir besin değeri taşımadıkları için bu tarz gıdalardan uzak durmanızda fayda var.

Hamile kadınlar genel olarak bir şeyler içmenin (özellikle de su) mide bulantısını arttıracağını düşünür ve sıvı tüketiminden uzak durmaya çalışırlar. Oysaki her insanın olduğu gibi hamile kadınların da belli bir miktarda su içmesi, sıvı alması gerekmektedir. Özellikle de kusarak sıvı kaybı yaşıyorsa. İçine biraz limon sıkılmış su, taze sıkılmış portakal veya greyfurt suları, limon sıkılmış maden suyu gibi içecekler hem midenizi rahatlatacak hem de sıvı ihtiyacınızı gidermiş olacaktır. Kahve veya kutu meyve sularından içerdikleri kafein ve şeker yüzünden mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine atıp birkaç dakika beklemiş taze zencefil tüketmekte mide bulantısına iyi gelen çözümlerden biridir. Günde 2 bardak içebilirsiniz. Biraz balla tatlandırmanızda da herhangi bir sakınca yoktur.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

 

 • Gün içinde düzenli olarak su içmeye özen gösterin.
 • Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve baharatlı yiyecekleri çok fazla tüketmeyin.
 • Evinizi ve odanızı sık sık havalandırın. Temiz hava mide bulantısına iyi gelir.
 • Az az ve sık sık yemek yeyin. İki yada üç öğünde çok yemek yerine ara öğünler edinin.
 • Sabah kahvaltıda ağır, yağlı yiyecekler yemekten kaçının.
 • Yemekten sonra hemen uzanmayın yada uyumayın.
 • Akşam yemeğinde ağır yemekler yemeyin. Bu tarz yemekleri öğle yemeğinde tercih edebilirsiniz.
 • Spor yada egzersiz yapmak bulantıları rahatlatabilir.
 • Temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Keskin kokulardan uzak durun. Keskin kokulu parfüm, deterjan, yumuşatıcı gibi ürünleri koklamayın.
 • Yemek sırasında sıvı almayın.
 • Yolculuk sırasında yanınızda naneli şeker bulundurun.
 • Soda içebilirsiniz. Soda rahatlatıcı etki yapabilir.
Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Evde mide bulantısına iyi gelen birçok yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler sayesinde bulantı geçer. Eğer birkaç yöntem denendikten sonra bulantı geçmiyorsa doktora başvurmak gerekebilir.

Dehidrasyon Tedavisi

Susuz kalmayı önlemek ve rahatlatmak için çocuğunuza su içirmeye çalışın. Kusma devam etse bile, içirdiğin suyun bir kısmı hala vücudunda kalacaktır. Su, spor içecekleri veya CeraLyte, Enfalyte veya Pedialyte gibi oral rehidrasyon solüsyonlarını deneyin. Kusduktan sonra, az miktarda başlayın: birkaç dakikada bir kaç yemek kaşığı. Zamanla su miktarını arttırın. Düzenli olarak idrar yaptığından emin olun.

Sıvı diyet

Kusmanın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra, sadece su vermektense, elektrolit içecekler veya oral rehidrasyon çözeltileri içeren sıvı diyete başlayabilirsiniz. Sindirimi daha kolaydır ve enerji vermek için besin değerleri içerirler. Et suyu, kızılcık suyu, elma suyu güzel alternatiflerdir.

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkili bileşenler içerir. …

Papatya ve Rezene Çayı

Papatya veya rezene çayı da mide bulantısını geçirmede oldukça etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu