Sağlık

Neden Aşı Olmalıyız ?

 

 

 

 

 

Coronavirus artık yaşantımızı değiştirdi.Sadece hayatımızı değiştirmekle kalmadı artık ekonomi çarklarının dönmesini engelliyor.Hele ki bireysel ekonomiler daha çok etkilenmeye başladı.En alt ekonomi çarkı ailelerdir.Aile ekonomisi çökerse büyük çarklarında teklemesi,adeta dişlilerinin kırılması kaçınılmazdır.

 

 

 

 

Bireylerin sıkıldığı,zorlandığı,bu yaşam biçiminden artık bıktığı açıkça görülmektedir.Bu şartlar dahilinde alınan tedbirler mecburen esnemekte,tedbir sürecinin uzaması Coronavirüs ile mücadeleyi güçleştirmektedir.
Toplumu artık kısıtlama,dayatmalar ile daha fazla sıkmamak ve bu illeti bir an önce başımızdan atmamız gereklidir.
İşte bu süreçte neden aşı olmalıyız? Sorusunu kendimize sormalıyız.Toplumun temel taşı bireyler ise,bu sorunun cevabı ve yapılacaklar yine bireylerden başlamalıdır.
Coronavirüs ile mücadelede elimizde ki son koz aşıdır.Aşılama oranının artarak toplumsal bağışıklığın bir an önce sağlanması gerekmektedir.Sadece maske,hijyen,kısıtlamaların tek başına işe yaramadığı geçen bir buçuk yıl incelendiğinde görülmektedir.

 

Medya üzerinde hemen hemen tüm uzmanların aşılama oranının artırılmasını desteklediğini görmekteyiz.Buna rağmen toplumumuzda ciddi bir kesim aşı karşıtı konumundadır.
Elimizde yeni geliştirilmiş alternatif aşılar var.Bunları fayda sağladığı da gerek bağımlı gerek bağımsız kuruluşlar tarafından açıklanmakta.
Neden aşı olmalıyız ? Sorusunun cevaplarından biri de burada saklı…
Bir aşının bulunması kısa sürede olsa da,geliştirilmesi yıllar hatta on yıllar sürebilmektedir.Geliştirme süreçlerinin son aşaması insan deneyleri dir.Tabi bu kısıtlı uygulama tam istatistiklere yansımamaktadır.
Gerçek istatistikler aşının geliştirilmesi için daha sağlam verilerdir.Uygulama alanının büyüklüğü gerçek verileri vermesi,bir nevi aşının daha çabuk ve hızlı geliştirilmesi demektir.
Bir taraftan aşı olarak bugünümüzü kurtarmaya çalışıyoruz.Diğer taraftan en gerçekçi verileri bilim insanlarının eline veriyoruz.
gerçek verilerin ışığında, aşının yan etkileri,faydaları daha neler yapılabileceği,diğer varyantlara karşı yeni aşıların temeli atılmaktadır.
Neden aşı olmalıyız? sorusunun cevabı şimdi daha da netleşti.Bir anlamda bilime hizmet etmiş oluyoruz.
Her yerde karşılaştığımız aşı karşıtlığına alet olmayalım.Gerçek bilgileri her zaman,kendimize en yakın sağlık çalışanından alalım.Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeyelim.Aşının her bünyeye göre farklı bir yan etkisi olabilir.Bu oldukça doğal durumdur.Sadece Coronavirüs aşılarına özel bir durum değildir. Google’a aşının yan etkileri nelerdir yazarsanız.İçinde Coronavirüs ya da muhtelif aşıların hiçbirinin adının geçmediği bir sürü yazıyla karşılaşırsınız.
Aşılarımızı belirtilen takvime göre olarak,toplumsal bağışıklığı yakalamak için vatandaşlık görevimizi yerine getirelim.Çünkü bu toplum halinde başarılabilecek bir durum.
Şunu da unutmayalım.Aşı yüzde yüz korumuyor,tek başına bir işe yaramıyor.Maske,mesafe ve hijyen kurallarının yeni ve güçlü bir halkası sadece.Tek avantajınız hastalığa yakalanırsanız yatarak tedavi yani entübe olmuyorsunuz.
Aşı olunca hastalığa yakalanma riskiniz düşüyor.Amaa taşıyıcı olmanızı etkilemiyor.Taşıyıcı olarak toplum içinde aşılı olarak dolaşmanız diğer bireylerin hasta olma riskini artırıyor.
Toplumsal bağışıklık için aşılarımızı olalım.Tedbirleri elden bırakmayalım.Hangi aşı tercih size kalmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu