Sağlık

Nefrit hastalığı ve belirtileri

Nefritböbrek iltihaplanmasıdır. Bu hastalık böbreğin iltihaplanması sonucu meydana gelmektedir. Nefrit bakteriyel bir hastalıktırMikroorganizmalar kan yolu ya da idrar yolu ile aşağıdan yukarı doğru gelmektedir. Mikroorganizmalar böbreğin ana kısmına ve boşaltım kısmına yerleşmesiyle meydana gelmektedir. Nefrit çeşitli durumlarla belirti vermektedir. Kişilerde şiddetli şikayetlere neden olan bir hastalıktır. Nefrit erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlarda genellikle 30 ila 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Nefrit böbreklerin rahat ve düzenli çalışmasını engellemektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise kronik nefritedönüşebilir. Bu yüzden erken teşhis ve tedavi gerekir. Tedavi edilmez ise böbrek yetmezliğine yol açabilir.
 
 
 
 

Belirtileri nelerdir?

Glomerülonefritler yani nefritler; kendilerini idrarda kan veya protein görülmesi, çay veya kola rengi idrar yapma, kanda böbrek fonksiyonunun kabaca göstergeleri olan üre, kreatinin gibi maddelerin yüksekliği, vücudun değişik bölgelerinde şişlik (ödem), kan basıncında artış (hipertansiyon), kan yağlarında artış (kolesterol veya trigliserid yüksekliği), idrarın köpüklenmesi veya idrar miktarında azalma ile gösterebilir.
Pyelonefriti (böbreklerin tutulması) olan hastalarda; idrar yaparken yanma, ağrı, ateş, titreme, bel ağrısı veya bulantı-kusma görülür.
Tubulointertisyel nefritler ise kendilerini ateş, vücudun özellikle göğüs kısmı ve kolların üst dış kısımlarındaki kaşıntılı döküntülerle gösterirler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Kan içeren idrar kahverengi veya pembe görünecektir. Bu işareti taşıyan herkes en kısa zamanda doktora gitmelidir.
İdrarı içeren diğer semptomlar için tıbbi yardım istemek de en iyisidir. Erken tedavi kalıcı böbrek hasarını ve nefritin daha ciddi komplikasyonlarını önleyebilir.

Nefrit Nasıl Önlenir?

Nefriti önlemek her zaman mümkün olmasa da, bazı yaşam tarzı uygulamaları birçok insan için riski azaltabilir. Bu uygulamalar şunları içerir:
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak
  • Sigarayı bırakmak
  • Kan basıncını ve kan şekerini sağlıklı sınırlar içinde tutmak
  • Düzenli egzersiz
Nefrit oluşturabilecek bakterilerden korunmada, besleyici ve dengeli beslenme yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu