Sağlık

Probiyotiklerin kadın sağlığına faydası

 


Probiyotik, insanlar için iyi olan özellikle de sindirim sistemimiz için önemli olan canlı bakteriler ve mayalardır.İnsanoğlu bunları genellikle, hastalığa neden olan mikroplar olarak düşünür. Ancak vücudumuz hem faydalı hem de zararlı olan bakterilerle doludur. Bu bakteriler arasında probiyotikler genellikle, “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak adlandırılırlar, çünkü bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.
 
 
 
1. Kadınlarda Ürogenital Bölge Florası
Faydalı flora veya probiyotikler, bağırsakların yanı sıra ürogenital bölgede de mevcutturlar. Vajina ve idrar yollarında, probiyotiklerin bağırsaklarda olduğu gibi aynı yararlı etkilerin çoğunu sundukları düşünülüyor.
 
Mikroorganizmaların anüsten vajinaya geçebildiği ve idrar yolu ile mesaneye yayılabilme kolaylığı nedeniyle, pamukçuk, sistit ve bakteriyel vajinoz gibi ürogenital enfeksiyonların patojenlerden kaynaklandığı düşünülüyor. Bu yaklaşımla probiyotik takviyeleri kullanmak, ürogenital sistemlerin florasını olumlu yönde etkileyebilecek ve bu nedenle ya idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonları tedavi etmeye ya da önlemeye yardımcı olacaktır. 
Öneriler: Dalgalanan hormon düzeylerine bağlı olarak bazı kadınlar, adet döngüsünde belirli noktalarda vajinal floranın bozulmasına daha yatkındırlar. Eğer pamukçuk, bakteriyel vajinoz veya sistit gibi vajinal veya ürogenital sistem enfeksiyonları bir problemse, iyi araştırılmış Lactobacillus rhamnosus ve Lactobacillus reuteri probiyotik suşlarını içeren probiyotik ürünler seçilebilir.
2. Kadınlarda Bağırsak Florası
Hem kadın hem de erkeklerin bağırsak florasının sağlığı için probiyotik destek almasında fayda var. Ancak burada kadınlarda daha sık olduğu belirlenen bazı sindirim sorunlarını değerlendireceğiz.
 
Şişkinlik: Şişkinlik, kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Bu basit bir problem olabilir ya da şişkinlik hormon seviyeleri nedeniyle adet döngüsündeki belirli noktalarda daha sık gerçekleşebilir ve kötüleşebilir. 
Her iki durumda farklı nedenler olsa da sonuç aynıdır; sindirim bozuktur ve gıda etkili bir şekilde sindirilemez, şişkinlik ve gaza neden olur. Bu durumda probiyotik desteği alınabilir.
Kabızlık: Kabızlık yine kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Bifidobakter ve lif takviyesi içeren bir probiyotik takviyesi etkili olabilir. Kabızlık hormonel döngüden etkilenebilir. 
Magnezyum ve B6 vitamini gibi hormonları dengelemeye yardımcı olan belirli bitki ve besinlerin yanı sıra kabızlığı önleyen besinler de dikkate alınmalıdır. Kişiler gereksinimlerine en uygun takviye bileşimini bulmak için doktor ve eczacılarına danışmalıdırlar.

Probiyotiklerin faydaları nelerdir?

  • Bağırsak florasını korur ve bağırsak sistem enfeksiyonlarına karşı direnç oluştururlar.
  • Bağışıklık sistemine destek verirler.
  • Laktoz şekerinin emilimini onu parçalayan enzimi aktive ederek artırırlar.
  • Kanser yapan öğeleri bağlayarak antitümör etki gösterirler.
  • Kan yağlarını azaltır.
  • Genetik olarak alerjiye yatkın kişilerde alerji eğilimini azaltır.
  • K vitamini sentezlerler.
Beslenmemize  mutlaka probiyotikleri  ve onların harika gıdaları prebiyotikleri eklemeliyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu