Sağlık

Ramazanda Yediklerinize Dikkat Edin

Hemen her Ramazanda iftar, sahur, iftardan sahura dek geçen sürede yenilenlerle ilgili açıklamalar yapılır. Ayrıca Ramazanda oruç tutarken sağlığın korunabilmesi için bazı egzersizler de önerilir. Bu sene ise bazı klişeler aynı kalırken bazılarında değişiklikler var. Çin’de ortaya çıkıp ülkemizi de etkisi altına alan salgın nedeniyle özellikle Cumartesi ve Pazar günleri sokağa çıkabilmek oldukça güç. Ayrıca park ve bahçeler ile yürüyüş parkurları, belediyelerin kamuya tahsis ettiği spor aletleri ve spor salonları kapalı durumda. Durum buyken Ramazanda oruç tutanların dikkat etmesi gerekenleri tekrar gözden geçirmek ve yeni duruma istinaden bazı öneriler sunmak gerekli oldu…

 

İftardan Sahura Kadar Yemek Yenmeli mi?

Ramazanda Sahurda Ne Yenmeli?

Sahur, güne başlangıç olup iftar saatine kadar ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size verebilecek öğününüz. Mümkünse sahur için kalkmanız veya en azından sahura dek uyumayıp son saatlerde öğününüzü tam almanız oldukça önemli. Oruçlu geçen sürenin uzun olması bir yana, salgından da korunabilmek için iyi beslenmeye özen göstermelisiniz. Vücut direncinizi artıracak besinleri mutlaka tüketmeli ve olabildiğince C vitamini içeren ürünleri almalısınız. Protein ve vitamin ihtiyacınızı sahurda karşılamaya odaklanmanızda fayda olacağının altını çizelim.

Ramazanda İftarda Ne Yenmeli?

İftara ise geleneksel yönde yaklaşmanız, yani mutlaka bir bardak su içip ardından çorba tüketmeniz iyi olacaktır. Bu sayılı günlerde mümkün olduğunca koruyucu maddeler içeren hazır çorbalardan kaçınıp evde yapabileceğiniz çorbalara yönelebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin de güçlendirilebilmesi adına sebzeli çorbalar iftarda ideal bir başlangıç olacaktır.

İftar sofranızda yan ürünlerden en az bir tanesini mutlaka bulundurmalısınız. Yan ürünler konusundaki önerimiz ise şuna benzer bir programda gösterilebilir:

1. Akşam: Hoşaf veya komposto.
2. Akşam: Mutlaka sarımsakta eklenmiş, tuz konulmamış cacık.
3. Akşam: Mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış salata. (Zeytinyağı, varsa ev yapımı sirke ve ev yapımı limon suyu ya da limonla tatlandırabilirsiniz.)
4. Akşam: Haydari, havuçlu ezme, közlenmiş patlıcan ezmesi gibi sarımsak, limon veya her ikisi içeren mezelerden birisi.
5. Akşam: Ev yapımı turşu.
6. Akşam: Yoğurt. (Üstüne biraz kuru nane ve kekik serperek farklı bir tat alabilirsiniz.)

Bu yan ürünler hem daha çabuk doymanızı sağlayacaktır hem de metabolizmanızı destekleyecektir. Liste bittiğinde tekrar başa dönüp devam edebilirsiniz. Hatta yemeğinizi ve çorbanızı bile bu yan ürünlere göre hazırlayabilirsiniz.

Hem sahur hem de iftar sofranızda ekmek tüketimini minimize etmenizde de fayda olacaktır. Eğer “ekmeksiz doymam” diyenlerdenseniz, ekmekleri kızartıp çorbanızın içinde tüketebilirsiniz. Sıvı tüketimi her zaman önemlidir; ancak Ramazan’da ayrı öneme sahiptir. Yemeklerin yanında hazır meyve suyu veya asitli içecek yerine ayran, kefir, şalgam veya ev yapımı şerbet ve meyve suyu tercih edebilirsiniz. Yemeğin ardından ise sade (meyve aromalı olmayan) sodalardan tüketebilirsiniz. Sade sodanıza, ardından yiyeceğiniz meyvenin suyundan birkaç damla damlatabilir ya da birkaç damla limon sıkabilirsiniz.

Ana yemeklerinizde mümkün olduğunca zeytinyağı kullanımına özen göstermelisiniz. Elbette çorbadan sonra ana yemeğe geçene kadar olabildiğince beklemeniz gerektiğinin de altını çizelim.

İftardan Sahura Kadar Yemek Yenmeli mi?

İftardan sahura dek geçen sürede tatlı tüketimini en aza indirmeye özen gösterin. Çay ve kahveye şeker atıyorsanız, yarı oranda azaltmaya ve mümkünse tümüyle bırakmaya çalışın. Misafiriniz varsa ve tatlı hazırlama gereği hissederseniz sütlaç veya aşure tarzı tatlılar hazır tatlılardan ve şerbetlilerden çok daha isabetli olacaktır. Kendi ailenizle geçireceğiniz akşamlarda tatlı yerine meyve tüketmeyi deneyebilirsiniz. Gece boyunca abur cubur yerine badem, ceviz, fındık, fıstık, leblebi gibi çerezleri tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu