Sağlık

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç Beyazlaması Neden Olur, Ne İyi Gelir? Beyaz Saçları Siyah Yapacak Bitkisel Yöntemler İnsan yaşamının naturel bir süreci olan saç beyazlaması, yaşlanmaya tabi olmaksızın gerilim ve başka etkenler neticesinde meydana gelebilir. Erken yaşta saç beyazlamasını önlemenin yolları yazımızda.

 

Erken Yaşta Saç Neden Beyazlar?

Saçlar Neden Beyazlar?

Saçların beyazlamasının nedeni saça rengini veren melanin hücrelerinin ölmesidir. 40’lı yaşlardan itibaren meydana menfaat. Saç beyazlamasına çözüm yolları hem erkek üstelik kadınlar yönünden araştırılmakta. İnsanlar belli bir yaşa geldiği vakit yaşın ilerlemesine tabi olarak saçlarda ağarma başlar. Saçlarda ağarma başlamasıyla beraber şahıs yaşlandığının psikolojisine girer.

Erken Yaşta Saç Neden Beyazlar?

Normal ademoğlu saçı ak ve gridir. Ancak bedenimizde tespit edilen renk pikmendleri bizim kara, kahvereni, sarı, yahut kızıl saçlı olmamıza yol açar. Zaman ilerledikçe yani ademoğlu yaşça büyüdükçe bu renk pikmentleri fonksiyonlarını kaybederler böylelikle saçımız griyse beyazımtırak bir renge dönüşür. Ancak saçlardaki vakitsiz beyazlama bir problemdir. Saçın er beyazlaması genellikle genetiktir. Bu genetiğin beraberinde yetersiz beslenme, gerilim, vitamin eksikliği, saç boyaları, saçları çok sıcak suyla yıkamak dahi saçın er beyazlamasına bir faktördür. Beslenme yetersizliği sebebiyle saçları beyazlayanlar B vitaminin demir, bakır ve iyot eksikliğinden kaynaklanır. Saçı er beyazlayanların A, E ve C vitaminlerini tüketmesi gerekir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlaması ihtiyarlık sendromu olarak kabul edilse dahi pekçok şahıs bu problemle şimdilik gençliğinin baharındayken dahi karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, gerilim, kalıtsal, tiroid bezi bozuklukları, sıhhatsiz yaşam tipi gibi faktörler er yaşta saç beyazlamasının en mühim tetikleyicileri arasında yer almakta. Bu vaziyet pekçok bireyi psikolojik biçiminde dahi negatif etkileyebiliyor. İşte bu nedenle er yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan önerileri bir araya getirdik.

Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sorun şimdilik er yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği amacıyla saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz sebepleri arasında yer almakta. Aynı nedenlerle saç dökülmesi sorunu dahi yaşam sürdürmek söz hususu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

Yüksek Isıdan Kaçının

Bu, saç beyazlamasına karşı bir tedavi olmanın beraberinde bir önleyicidir. Aşırı ısı saç derisini ve saçı kurutur. Saç kökleri zayıflar ve yaşlanmaya başlar. Sonuç olarak, saç beyaza dönüşür. Güneşe çıkarken şapka kullanın. Fazla sıcak su ila banyo gerçekleştirmekten kaçının ve ayrıyeten, saçınızı kurutmak ve şekillendirmek amacıyla kullandığınız makinelerden gelen ısıyı azaltın. Saçlarınız ısı sebebiyle hasar görmüşse, hasarın tesirlerini tamir etmek amacıyla ev yapımı saç maskeleri uygulayın. Saç derisi bu tarz naturel maskelerin tertipli tüketimi ila nemlendirilir. Saçlı deride normal pH seviyesi sağlandığında, ak saçlar azalır ve yenileri naturel renginde menfaat.

B12 Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Bu saç beyazlamasını önlemek amacıyla en iyi yollardan bir tanesidir. Aynı vakitte ak saçlardan kurtulmak amacıyla iyileştirici bir tedavidir. B12 vitamini saç derisini korur ve beyazlamayı engel olur. Sağlıklı beslenmek amacıyla B12 Vitamini (peynir, avokado, portakal, erik ve yaban mersini) bakımından varlıklı taze meyve ve sebzeler tüketin. Sonucunu çabucak görürsünüz ve saçlarınız daha acele uzar. Beyazlayan saç telleri şayet yeni uzayanların gölgesinde kalır ve zaman içinde dökülür, gider.

Biyotin İçeren Saç Ürünlerini Kullanın

Biyotin, saçın kendi rengini koruyan naturel bir maddedir. Bu sebeple, genç yaşta çıkan beyazlardan kurtulmak amacıyla biyotin yönünden varlıklı besin maddelerinin (yulaf ve badem gibi) tüketimini artırın. Biyotin yönünden varlıklı saç ürünlerinin tüketimi, saçın naturel rengini tekrar elde etmek amacıyla olağanüstü bir yöntemdir.

Kına Kullanın

Kına, naturel boyadır ve şifalı bir bitkidir. Erken yaşta saç beyazlamasını ırak tutmak amacıyla haftada asgari bir kere kına kullanın. Saçınızı beyazlamaya karşı güvenliğini sağlamakla kalmaz; ayrıyeten sahip olunan ak saçların dahi miktarını azaltır.

Meditasyon Yapın

Stres cildimize, saçımıza ve sağlığımıza hasar yaratan kuvvetli bir düşmandır. Aşırı gerilim genç yaşta saç beyazlamasına niçin olur. Gençler gündelik yaşamda çok gerilim ve baskıyla baş etmek mecburiyetinde kalıyor. Böyle bir senaryoda, saç niteliği beyazlaması ve zayıflaması biçiminde büyük iki vuruş alır. Rahatlama egzersizleri ve meditasyon, saç dökülmesine ve beyazlamasına karşı kusursuz bir silahtır. Meditasyon, beynimizin kimyevi dengesini geri yükler ve bedeni ve zihni sakinleştirir. Saçın beyazlamasını engel olur ve saç onarımı yapar.

Saç Beyazlamasını Önleyen Doğal Saç Kremi

Kimyasal yüklü saç kremlerini kullanmak yerine, saç uzamasını teşvik etmek ve saç dökülmesini kısmak amacıyla besleyici ve naturel saç kremleri tecrübe edinin. Bektaşi üzümü ve karacevizli bir macun yapın ve karıştırın. Karışıma naturel yağlar ekleyin. Bu saç kremini her hafta üç kere, naturel saç kremi olarak kullanın. Saçın beyazlamasını aksine dönüştürür, saç dokusunu geliştirir, saçın kalınlaşmasına niçin olur ve kepek tedavisi biçiminde dahi iş görür.

Amla yahut Bektaşi Üzümü Saç Kremi

• 4 ila 5 tane amla yahut Bektaşi üzümünü yıkayıp, adamakıllı ezin.
• Saçlarınızı ılık su kullanarak adamakıllı durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı ve Köri Yaprağı İle Saç Maskesi

• Küçük bir tencerede, yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağını ve yarım fincan köri yaprağını karıştırın.
• Kaynayıncaya kadar orta ateşte pişirin.
• Altını kapatın ve oda ısısında soğumaya bırakın.
• Yağı yavaşça saç derisine ve saçlara masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin.
• Doğal bir şampuan ve saç kremi kullanarak yıkayın ve ılık su ila durulayın.

Saçların Beyazlamasına Çözüm

Saç beyazlamasını durdurmak muhtemel! Nasıl mı? Bakır takviyesi alarak, hem vücudunuzun hücre bütünlüğünü üstelik genç görünümünüzü korursunuz… Sağlıklı büyüme amacıyla vazgeçilmez olan bakır ve demirin daha verimli kullanılması, enzim isimli aracı maddelerin fonksiyonlarını tam yapabilmeleri, bağ dokunun, saç ve gözlerin gelişimi amacıyla gerekmektedir. Bakır ayrıyeten er yaşlanmayı engel olur ve enerji üretimini artırır. Bunların dışında kalp temposunu, tiroit bezinin çalışmasını düzenler. Artrit yakınmalarını azaltır. Yara iyileşmesini hızlandırır.

Bakır cilde, saç ve gözlere rengini veren naturel bir pigment olan melanin amacıyla en mühim bileşendir. Melanin, yalnızca melanositlerde bakırdan elde ettikleri tirozinaz isimli enzim yardımıyla üretilebilir. Genellikle bir antioksidan olarak sarfedilen bakırın bu özelliği göz ardı edilir. Bakır takviyesi alarak hem hücre bütünlüğünü üstelik genç görünümünüzü korursunuz! Aynı vakitte gözlerinizin rengini dahi koruyan bakırı çinko ila destekleyebilirsiniz. İnsan bedenindeki üçüncü en süregelen mineral olan bakır, genellikle kan plazma proteini, seruloplazmin yönünden taşınabilir. Vücudumuz bakır üretemez. Gıdalarla almamız gerekir.

Bakırın sağlığımıza katkılarını yaşayabilmek amacıyla günlük beslenmemizde bakır kaynaklarına yer vermeliyiz. Karaciğer, al et, deniz ürünleri, fasulye, kepekli tahıllar, soya unu, buğday kepeği, badem, avokado, arpa, sarmısak, fındık, yulaf, pancar ve mercimekte çokça bakır mevcuttur. İstiridye, doğadaki en varlıklı bakır kaynağıdır. Bakır, borulardan içme suyuna ve tencerelerden yiyeceklere karışarak direkt olarak dahi bedene girebilir. Konserve yiyeceklerdeki bakırın uzun zamanlı depolama sebebiyle azaldığını, asit içeriği yüksek olan besinlerin bakır kaybına niçin olduğunu dahi hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu