Sağlık

Sağlıklı Diyetin Püf Noktaları

Kilo verirken sağlığınızı korumanız ve dinç bir vücuda sahip olmanız için beslenme alışkanlıklarınızı ve diyetinize dikkat etmelisiniz. Zayıflama üzerine birçok diyet listeleri, programlar bulabilirsiniz ama bunları uygularken sağlığınızı da kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Özellikle denenmemiş veya uzman onayı alınmamış diyet uygulamaları birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bir diyet programı uygulama düşünceniz varsa ilk olarak beslenme programlarınızda öğün atlamamalı, yediğiniz besinlerin çeşitlerine ve sağlığınız üzerine etkisine dikkat etmeniz gereklidir. Sağlıklı bir diyet yapıp zayıflamak istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken bir takım önemli noktalar vardır. Bu püf noktaları sizlere yaptığınız diyet programından en iyi sonuçları almanız açısından yardımcı olacaktır.

 

 

En Önemli Konu Sakın Öğün Atlamayın

Uzman görüşü ile hazırlanan bir diyet programında en önemli konu yediğiniz ve içtiğiniz saatlere dikkat edilmesidir. Öğünleri kesinlikle geçiştirmemelisiniz. Öğünlerinizi sık ve az yemeye özen göstermelisiniz. Bununla beraber ara öğünlerinize de gerekli önemi vermeli ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmelisiniz.

Bol Çeşitli Beslenmeye Önem Verin

Bol çeşitli derken tabi ki gün içerisinde veya alışkanlık haline getirdiğiniz abur cuburlardan uzak durmalı, azaltmalı veya kesmeniz gerektiğinizi bilmelisiniz. Bunları çeşit olarak listeye kesinlikle eklememelisiniz. Her öğünde mutlaka yeteri kadar protein almaya dikkat etmelisiniz. Bunun için çeşitli mobil uygulamalar veya akıllı bileklikler kullanabilirsiniz. Gün içerisinde iki porsiyon meyve ve sebze yemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca su tüketimine önem vermelisiniz.

En çok yapılan hatalardan olan öğünleri salatayla geçiştirme yoluna sakın girmeyin. Bununla beraber tükettiğiniz besinlerde bol sirke, limon vb. ekleye özen gösterin. Ayrıca doğal maden sularını tüketmeyi tercih edin. Aromalı maden suları içeriğindeki şeker ve diğer katkı maddeleri açısından pek önerilmemektedir. Proteinli yiyeceklerin yanında salatamutlaka yer almalıdır. Ancak daha öncede belirtildiği gibi salatayı tek bir öğünde yiyerek öğünü geçiştirmemelisiniz. Salatalarınıza kattığınız yağı kendiniz ekleyerek yağ miktarına dikkat etmelisiniz. Hazır soslar ise kilo aldırdığından salatalarınızda az veya hiç kullanmamalısınız. Uzman önerilerine göre bir tatlı kaşığı miktarında zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu yağı karışımını ekleyebilirsiniz. Bilindiği üzere sirke ve limonglisemik yükü azalttığı için kilo almayı yavaşlatır ve yağ yakımında etkilidir.Salatalarınıza bir miktar sirke ve limon ekleyerek sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Sürekli Şekilde Kızartma Tüketiminden Uzak Durun

Yediğiniz besinleri özellikle sebzeleri mümkünse kızartmadan yemeye özen gösterin. Kızartmadan daha çok buğulayarak, kaynatarak veya fırında haşlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kızartırken yediğiniz besinlerin dışına buladığınız un ve galete unu yağı daha çok çekeceğinden kilo alımına sebep olur.

Daha çok doğal otlarla, baharat, sarımsak, pul biber, isot, hardal kullanarak zayıflamanıza ek yöntemler sağlayabilirsiniz. En önemlisi bu süreçte kendinize iyi hissetmeli ve sağlığınızı daha iyi bir noktaya taşımayı amaçlamalısınız. Her gün tartılmak yerine haftada bir tartılın. Böylece aradaki farkı daha iyi görebilir ve programınız için motivasyon sağlamış olursunuz. En önemlisi de diyetinize ek spor faliyetleri yapmanız istenilen hedefe kalıcı şekilde varmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. biraz fazla kilom var,
    kendime uygun diyet seçenekleri ile araştırma yapıyordum ve sitenize denk geldim.
    gayet sade yazmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu