Sağlık

Şeker Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çoğu kişide görülmeye başlanan şeker alerjisi nedir? Şeker alerjisi hakkında bilmediklerinizi bu konudan öğrenebilirsiniz. Ayrıca şeker alerjisinin belirtilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Şeker Belirtileri Nelerdir?

Şeker Alerjisi Nedir?

Bir takım maddeleri vücudu alerjen olarak kabul eden ve ona çeşitli şekillerde reaksiyon gösteren fertlerin hayat standartlarında ehemmiyetli ölçüde düşüş yaşanmaktadır. Bir maddeye karşı alerjisi olan insanlar, hem rahatsızlık duymamak hem de çok daha özel vaziyetlerde hayatlarını tehlikeye atmamak için çok daha fazla dikkatli olmak vaziyetindedir. Bu vaziyet, gündelik hayatlarının hemen hemen her evresinde kendisini hissettirmektedir.

Şeker alerjisi ise yeniden en çok rahatsızlık uyandıran ve alerjisi olan kişinin hep tetikte olmasını gerektiren bir rahatsızlıktır. Diğer tüm alerji çeşitleri gibi, şekere alerjinin olması da bir hastalık değildir. Şeker alerjisine ait bilhassa vurgulanması şart olan, bu alerjiyi tetikleyen alerjenin sofralarda kullanılan, şeker pancarı nebatından edinilmiş şekerle hudutlu olmadığıdır. Başka bir deyişle çay veya kahveye atılan veyahut tatlılarda kullanılan şeker ister şeker pancarından üretilmiş olsun ister şeker kamışından, vücudun reaksiyon vermesine kapı aralamaktadırlar.

Şeker alerjisi olanlar hem laktozdan hem de früktozdan da etkilenmektedir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz, bir tür şekerdir ve tüketimi sonrasında glikoz ve galaktoza ayrılıp emilimi sağlanmaktadır. Früktoz ise bilhassa meyveler başta olmak üzere bir takım sebzelerde de bulunan natürel şekerdir ve şeker alerjisi olanlar için bir diğer alerjen maddedir.

Şeker alerjisine ait belirtilmesi şart olan bir diğer nokta ise, saklı şeker veya şeker hastalığıyla bir ilişkisinin bulunmadığıdır. Bununla beraber tıpkı şeker hastaları gibi hassas davranılması, bir tür savunma yoludur. Çünkü alerjide, mevzubahis maddeye (alerjene) karşı vücut tepki vermektedir. Vücut, söz konusu alerjeni zarar veren olarak idrak etmekte ve çeşitli yollarla sinyaller vermektedir. Alerjenin vücuttan çıkartılması ve tekrar alınmaması istikametinde verilen bu iletiler, alerjinin de belirtilerini oluşturmaktadır.

Şeker Belirtileri Nelerdir?

Diğer alerji belirtileriyle benzer yanları olsa da, ayrıştırıcı belirtiler de bulunmaktadır. Mide ağrısı ve solunumun hırıltılı veyahut zor olması başka tip alerji belirtileri arasında bulunurken, şeker alerjisinde de görülebilmektedir. Ayrı olarak bazı olaylar da ishal ve kaşıntı belirtileri de gözlemlenmektedir.

Sinüs kanallarının tıkanıp getirmiş olduğu baş ağrısı şeker alerjisinin belirtilerinden birisidir. Alın bölgesinde, iki kaş arasının yarım parmak kadar üstünde bulunan kanallar tıkandığında ciddi bir baş ağrısı oluşabilmektedir. Tıpkı sinüzit hastası gibi rahatsızlık duyulmaktadır. Bu durum ise ekseriyetle şeker alerjisi olanlara mahsustur ve diğer tip alerjilerin belirtilerinden birisi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu