Sağlık

Stresten Kurtaran Hobiler

Günün yorgunluğuna ve stresine dayanmaya çalışsak da arada kendimizi rahatlatmalıyız. Gün içindeki stresten kendimizi uzaklaştırabileceğimiz ve hem bedenimizi hem de ruhumuzu rahatlatacağımız hobiler mevcut. Peki stresten kurtaran hobiler nelerdir?

 

Strese İyi Gelecek 7 Hobi

Çağdaş vaktin kazancı olan yoğun çalışma temposu, toplu taşıma çileleri, bitkin hisseden insanlar ve psikolojik rahatsızlıkların artışı, insanları yeni hobiler bulmaya ve dolayısıyla tabii yollarla stres atma gayreti içine girmeye itiyor. Teknolojinin gelişmesi ile yaygınlaşan akıllı ürünlerin tesiri, sunduğu faydaların yanında azımsanmayacak meseleler da getiriyor. Rastgele bir sebeple kötü hisseden, uyumakta veya uyanmakta zorluk çeken, hayatın akışına geç kaldığını düşünen ve ciddi manada stres altında olduğunu düşünen insanlar için tüm bu meseleleri hafifletecek ve hem de bitirecek 7 hobi teklifi hazırladık. Kendinizi kötü hissettiğiniz için buradaysanız, önce bir uzmana müracaat etmeyi unutmayın. Sağlık ile ilgili kendinizi savsaklamamanızı öneririz. Gelin, strese iyi gelen deşarj olucu 7 hobi listemize beraber göz atalım.

Strese İyi Gelecek 7 Hobi

Sizi stresten uzaklaştıracak ve iyi hissetmenize yardımcı olacak hobileri derledik. İşte strese iyi gelen hobiler;

Yemek Yapmak

Yemek yapmak, doğal ihtiyaçları gidermek için yapılan zaruri bir etkinlik olmasının yanında, ciddi manada deşarj olucu tesire sahiptir. Yemek yapılan müddet süresince tek bir şeye odaklanıyor olmanız, düşünce yapınızda biriken negatif düşünceleri unutmanızı, bu negatif düşüncelerden arınmanızı ve haliyle hissedilir biçimde deşarj olmanızı sağlar.

İlk tecrübelerinizde mükemmel işler çıkarmanız elbette olası olmayabilir. Şayet başarısız olma fikrine kapıldığınızı hissederseniz; bu eylemin rastgele bir yarışa konu olmadığını, bunu hem vakit geçirmek, hem de karnınızı doyurmak için yaptığınızı hatırlayın. Yaptığınız işe odaklanın ve hatıran tadını çıkarın. Göreceksiniz; yemek yapmak, deşarj olma konusunda beklemediğiniz kadar iyi gelecek. Yemek yapmak, yeteneklerinizi geliştiren ve sizi deşarj olan bir hobi çeşididir.

Yoga

Yoga, gündelik hayatınızın bir parçası haline getirebildiğinizde gözle görülür güzellikler sunan, hem bedensel olarak, hem de psikolojik açıdan iyi hissetmenizi sağlayan mükemmel bir aktivitedir. Hobi olarak değerlendirmek ne derece doğru olur bilinmez fakat, stres ve diğer tüm negatif düşüncelere karşı kalıcı ve pozitif tesir gösterdiği ispat eden Yoga, her ne kadar ülkemizde pek yaygın olmasa da, kendisine duyulan alakanın gün geçtikçe artmasıyla ülkemizde de yaygınlaşmaktadır.

Düzenli Yoga yapan insanların kendilerini daha iyi ve kuvvetli hissettikleri, negatif vaziyetlerden kolay kolay etkilenmedikleri, daha sosyal ve düzenli oldukları görülmektedir. Bu yüzden, stres ve çeşitli kötü düşünceler içinde olduğunuzu fark ettiğiniz anda bu aktiviteyi tecrübe edebilir, hayat standartlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Oyunculuk

Alıştığınız sıkıcı hayat tarzını belirli uğraşlar ile süslediğinizde, uyandığınız her gün için değişik güzellikler hayal ettiğinizi fark edeceksiniz. Oyunculuk da bunlardan biri. Etrafınızda bulunan tiyatro topluluklarına katılmayı hiç düşündünüz mü bilmiyoruz fakat, bu adımınızın hem sosyal manada, hem de zihni olarak sizi oldukça ileriye taşıyacağını bilmelisiniz.

Mübalağalı gerçekliklere hapsedilmiş hayatın arasında bu gibi sosyal ve kabiliyet geliştiren aktivitelerde bulunmanız, etrafınızda gerçekleşecek vaziyet ve olaylara karşı daha mantıklı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik bu hobi sayesinde ekip arkadaşlarınızdan tutun, sizi izlemeye gelen insanlara kadar bir sürü yeni insanla tanışacak, bir sürü yeni hikayeye şahitlik edeceksiniz.

Resim Çizmek

Biliyoruz, kulağa klişe gelen bir teklif oldu bu. Ancak düşünülenin aksine, resim çizmek yalnızca vakit geçirmek için değil, içinizde bulunan ve hem de sizin fark etmezdiğiniz iyi/kötü düşünceleri yansıtmanızı, kötü hissettiren düşüncelerden arınmanızı sağlar.

Bu konuda kabiliyetli olmanıza gerek yok. Bu aktiviteyi profesyonel olarak icra etmiyorsunuz neticede. Dolayısıyla, çekineceğiniz hiçbir durum yok. Hatta, giderek gelişen çizim yeteneğinize şahit oldukça bu uğraşta geçirdiğiniz vakitlere daimi bir yenisi ilave edecek. Strese, bir takım psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen bir şeye odaklanma vaziyeti için, resim çizmek bulunmaz fırsatlardan biri.

Bir kalem ve bulduğunuz rastgele bir boyuta sahip kağıt ile bu aktiviteye hemen başlayabilir, stres ve kötü düşüncelere ne denli iyi geldiğini kendiniz tecrübeleyebilirsiniz. Resim çizmenin, stres ile ilgili en başarılı hobi olduğu söylenebilir. Resim çizmek ve daha bir sürü konuda online eğitimlerin bulunduğu Udemy‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Müzik

Kulağa klişe gelen bir diğer teklif daha; müzik! Enteresandır; bir takım uğraşlar, hangi tarafında olursanız olun iyi hissettirir, deşarj olur ve dinç olmanızı sağlar. Müzik de bunlardan biri. İster üreten tarafta olup enstrüman çalın, şarkılar söyleyin ve hem de yeni şarkılara imzalayın, isterseniz de kendi halinde bir dinleyici olun, müzikle geçen vaktin hemen peşinden kendinizi iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Size asıl tavsiyemiz, bir enstrüman öğrenmeniz konusunda olacaktır. Olanağınız varsa, size uygun bulduğunuz bir enstrüman edinin ve kurslara katılın. Vakit veya maddî açıdan olanak bulamıyorsanız hiç üzülmeyin. Tarih, olanağı olmamasına karşın mükemmeller yaratan müzik insanlarının hayatlarıyla dolu. Üstelik gereksiz harcamalarınızdan kısarak kolayca bir enstrüman edinebilmenizin yanında, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak sosyal medyada yer alan eğitim videolarına göz atabilir, hem de enstrüman öğrenmenize katkı sunan uygulamaları tecrübe edebilirsiniz. Müzik, insan sağlıkine iyi geldiğinden kuşku edilmeyen, size de yarar sağlayacağını düşündüğümüz bir hobi çeşididir.

Okumak

Kabul edelim, çoğumuz bir şeyler okumaktan pek hoşlanmıyoruz. Ara sıra göz attığımız şeyler de ya gündemle alakalı gelişmeler veyahut teknolojik aletlerle veya moda ile alakalı yazılar oluyor. Elbette tüm bunların da sağladığı faydalar göz ardı edilemez. Lakin sizin ihtiyacınız olan şey şuurunuzu meşgul etmek. Tümcelerle tanımlanmış mekanları, karakterleri, olayları ve durumları zihninizde canlandırarak beyninizin “stres üretme” aktivitesine bitirebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren elektronik kitap okuyuculardan birine sahip olabilir ya da elektronik kitap okumanızı sağlayan mobil uygulamalardan dilediğinizi seçenek edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey; okumaktan hoşlanacağınız türü bulmak. O da, birkaç tecrübenizin ardından ortaya çıkacaktır zati. Okumak, hem zaman geçirmek, hem de deşarj olmak emeliyle yapılabilecek bir hobi çeşididir.

Üretmek

Biraz geniş bir tanımlama olsa da; üretmek tabiri ile günlük hayatta kullanabileceğiniz, armağan edebileceğiniz ve hatta satabileceğiniz fiziksel ürünleri kendi ellerinizle var etmenizi kastediyoruz.

Bu konuda çeşitli internet sitelerinden veya Youtube kanallarından bir hayli bilgiye erişebilirsiniz. Zaman geçtikçe, kendi fikirlerinizi uygulama konusunda pratik kazandığınızı, düşündüklerinizi somut ürünlere dökmekte zorlanmadığınızı ve insanların da bu konuda size imrendiklerini bizzat deneyeceksiniz. Üretmek, strese iyi gelen eğlenceli bir hobi çeşididir. Stres ve diğer tüm kötü düşünceler için kendin yap tarzı imalat fikirlerini oldukça faydalı buluyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu