Sağlık

Sumak Virüsten Koruyor Mu?

Son zamanlarda herkesin bildiği korona virüsü nedeniyle doğal bitkilere ve bağışıklık güçlendiren yiyeceklere önem arttı. Doktorlar televizyondan katıldığı programlarda sumağın faydalı olduğunu ve virüse karşı iyi geldiğini söylediler. Bu iddialardan sonra sumak satışları bir hayli arttı. İnsanların sumağa karşı ilgisi yükseldi. Peki gerçekten de sumak virüsten koruyor mu?
Sumak suyu virüse iyi gelir mi

 

Sumak Nedir?

 Ekşi bir tadı olduğu için yemeklerde ve salatalarda bolca kullanılan sumak, Ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilir. Sumak ağacının dallarındaki çiçeklerin kurutulmasıyla elde edilir. Bu baharatı kolayca marketlerden ve aktarlardan bulabilirsiniz.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

 Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sumağın da aynı limon gibi antioksidan özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yine bu araştırmalarda solunum yolu rahatsızlıklarında sumak suyunun tedavide kullanılabileceği söyleniyor. Sumak bitkisinin bazı önemli faydaları şunlardır;

 

  • Kandaki insülin oranını dengede tutar. Bu özelliğiyle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının mutlaka kullanması gerekir.
  • Gıdaları uzun süre koruyucu özelliği vardır.
  • Ateşi düşürür.
  • Kalbe iyi gelen etkisi vardır.
  • Anne sütünü arttırır.
  • Gıda zehirlenmesi durumunda sumak suyu içmek mide ve bağırsaklarınızı temizler ve zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atmaya yarar.
  • İştahsızlık sorunu olanlarda iştah açıcı özelliğe sahiptir.
  • Damar sertliğini önler.
Saymakla bitmeyen faydaları olan sumağın virüsten koruduğu iddiası doğru mu? Sumak gerçekten virüse karşı iyi geliyor mu?

Sumak Korona Virüse İyi Geliyor Mu?

 Sumak antioksidan özelliği sayesinde zararlı bakterilere ve mikroplara karşı vücudun daha güçlü olmasını destekler. Özellikle ateş düşürücü ve solunum sistemini rahatlatıcı etkisiyle virüse iyi geldiği uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Kış mevsimi hastalıklarından olan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı eskilerden beri sumağın iyi geldiği ve vücut direncini arttırıp hastalıkları kolayca atlatmamızı sağladığı bilinmektedir.
Her ne kadar virüsü yok eden bir ilaç gibi olmasa da sumağın korona virüsüne karşı etkisi oldukça fazladır. Her gün içeceğiniz veya salatalarınızda kullanacağınız sumak sizi virüse karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede bağışıklığınızı güçlendirip daha zor virüse yakalanmanıza neden olacaktır.
Ülkemizde bolca yetişen sumağın böyle faydalı etkisi olması bizi oldukça şanslı kılıyor. Her gün aşırı miktarda olmamak kaydıyla sumak sizi virüsten uzak tutacaktır.

Sumak Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Geliyor

Yapılan araştırmalar doğrultusunda kaynatılmış bir bardak sumak suyu akciğer rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu ispatlanmıştır. Sumak, solunum yolu sıkıntıları olan kişilerin hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılır.

Sumak Suyu Nasıl Yapılır?

 Bir bardak kaynamış su içine 2 kaşık sumak ekleyin ve 5 ila 10 dakika arasında demlenmeye bırakın. Daha sonra elde edilen suyu süzün. Süzdüğünüz suyu afiyetle için. Sumak suyu hazırlaması gayet kolay ve basittir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu