Sağlık

Supplementler Ne İşe Yarar?

İyi bir vücuda sahip olmak için, sert antrenman yapmalı ve çok iyi beslenmelisiniz. Fakat bazı durumlarda beslenmemiz yeterli olamayabiliyor. İşte bu durumda Supplementler devreye giriyor.

 

Supplement Kullanmak Zararlı mı?

Supplement Nedir?

En basit şekilde tanımlayacak olursak; supplement vücuda alınan ek besin manasına gelir. Vücudumuzun üretemediği veya yetersiz miktarda ürettiği besinleri dışarıdan tamamlamak için ortaya çıkmışlardır. Adı üstünde “TAKVİYE” Supplementler hiçbir zaman normal besinlerin yerini tutamaz ve sadece supplement ile de yaşanamaz. Çünkü hayatta kalmamız gereken vitamin, mineral ve yeterli besinler bu ürünlerde bulunmuyor. Kısacası öğün yerini tutmaz. Bu sporla uğraşan çoğu kişinin Supplement ile ilgili duyduğu yanlışlara değinelim.

Supplement Kullanmak Zararlı mı?

Supplementler hakkında dolaşan şehir efsaneleri, tablet ürünlerin ilaçlara olan benzerliği ve gıda takviyelerinin çoğu insan tarafından doping ve steroidlerle karıştırılması supplementlere karşı ciddi bir ön yargı oluşturmuştur. Bu durumun en büyük sebebi ülkemizde antrenörlerin, spor akademisi öğrencilerinin, hatta doktorların bile supplementler hakkında yeterince bilgiye sahip olmamasıdır, çünkü supplementlerle ilgili eğitim almamaktadırlar. Supplementler işlenmiş besinlerdir. Supplementi kötüleyen insanların çoğunun kendi besinlerini üretmemeleri ve bu durumu eleştirmeleri gerçekten gülünç bir durum. Supplementin nasıl kullanılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendikten sonra hiçbir sorun kalmayacak.

Supplement Hemen Sonuç Verir mi?

Bize göre sonuca en hızlı sert antrenman ve iyi beslenme ile ulaşılabilir. Eğer siz beslenme ve antrenmanınızın hakkını vermiyorsanız supplement kullanmanın da bir anlamı yoktur. Yani kısacası “Supplement kullanayım sonra da damarlı, kaslı bir vücudum olsun” diye bir durum asla söz konusu değil.

En İyi Supplementler

 

Kreatin

Kreatin azotlu bir organik asittir ve tüm vücuttaki hücrelere, özellikle beyin ve kas hücrelerine enerji sağlamak için böbrek, pankreas ve karaciğerde L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin tarafından üretilir. Kreatinin %95’i iskelet kaslarında depolanır ve kasların yüksek bir enerjiye ihtiyacı olduğunda salgılanır. Bu özelliğinden ötürü kreatin, enerjisini ve atletik performansını arttırmak isteyen atletler ve vücut geliştiriciler tarafından kullanılır.

ZMA (Çinko ve Magnezyum)

Çinko, vücuttaki birçok enzimin aktivitesini uyaran antioksidan özelliklere sahip önemli bir mineraldir. Bu enzimler çok sayıda biyokimyasal reaksiyon için kritiktir. Ayrıca çinkonun protein sentezine, kas toparlanmasına ve büyümesine öncülük eden moleküler mekanizma için kritik olduğu bulunmuştur. Magnezyum da vücuttaki sayısız reaksiyonda yer alan önemli bir mineraldir. Kalp-damar sistemi, metabolik hız ve kemik sağlığının kusursuz işlevi için önemlidir. Çinko ve magnezyum, birlikte çok çeşitli fiziksel ve performans avantajları sunmaktadır.

Omega 3 (Balık Yağı)

Omega 3 yağ asitleri, hücrelere giren veya hücrelerden çıkan maddelerin kontrolünü yapar ve zararlı maddelerin hücrelere girmesine engel olur. Hücre zarının akışkan olması, besinlerin hücrelere giriş çıkışını kolaylaştırmaktadır. Doymuş yağ asitleribu akışkanlığı zorlaştırırken, Omega 3 yağ asitleri hücre zarı akışkanlığını kolaylaştırarak besinlerin tüm hücreler tarafından rahatça emilmesine olanak tanır. Bu nedenle, aldığımız tüm besinlerin hücre emilimi için gerekli bir yağ asidi olarak gösterilmektedir. Dolayısıyla bu önemli yağ asidini, vücudumuzda üretilmediği için besinlerle bir şekilde almak durumundayız.

Omega 3 Faydaları

  • Omega 3 yağları,kas gelişimini destekler.
  • Omega 3 yağları,kilo vermeye yardımcı olur.
  • Omega 3 yağları,eklem sağlığına iyi gelir.
  • Omega3 yağları,günlük öğünlere kolayca eklenebilir.
  • Omega 3 yağları,kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Omega 3 yağları; mutluluk hormonunu (Serotonin) düzenleyerek motivasyonunuzu yükseltir.

 

Probiyotik

Her zaman söylediğimiz gibi : iyi bir vücut, sert antrenman ve iyi beslenmeden geçer. Haliyle gelişmemiz için fazla yemek yememiz gerekmekte.Fakat bazı durumlarda bağırsaklarımızda problemler oluşabiliyor.İşte burada Probiyotikler devreye giriyor. Bakteriler vücudunuzda, hücrelerinizden 10 kat daha fazla miktarda bulunmaktadır. Bu bakterilerin çoğu ise bağırsaklarınızda yer almaktadır ve çoğunluğu oldukça zararsızdır. Doğru bağırsak bakterilerine sahip olmak; kilo kaybı, düzenli sindirim sistemi, artan bağışıklık fonksiyonu, daha sağlıklı bir cilt ve birçok hastalık riskinin azaltılmasını da içeren sayısız fayda sağlanması ile bağlantılıdır. Supplement kullanırken kesinlikle son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir!

BCAA (Amino Asit)

BCAA 3 değişik aminoasidin bir araya gelerek oluşturduğu aminoasit zinciridir. Bu amino asitler; lösin, izolösin ve valin diye adlandırılırlar.Birlikte kollara ayrılmış zincir bağı oluşturan amino asitlerdir. Esansiyel amino asitlerdir. Yani vücudumuz bu amino asitleri üretemez. Diyetimizde bu aminoasitlere yer vererek dışarıdan almamız gerekir.

Şunu belirtmeliyiz ki protein ihtiyacını karşılayabiliyorsanız BCAA kullanmanız şart değil. Yorgunluğu çabuk atmak istiyorsanız ve aç antrenman yapıyorsanız BCAA antrenman için önemli.

Neden Protein Tozu?

Kas gelişimi için protein kesinlikle şarttır. Eğer kendi beslenmenizi doğru bir şekilde yapabiliyorsanız ve protein ihtiyacınızı karşılayabiliyorsanız Protein Tozuna da ihtiyacınız kalmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu