Sağlık

Terlemeyi Azaltmanın İpuçları

Terleme sorunuyla günümüzde birçok insan karşılaşmakta. Peki terleme nasıl azaltılır? Terleme sorunu nasıl ortadan kaldırılır? Terlemeyi azaltmanın yöntemleri nelerdir?

 

terlemeyi azaltmanın yöntemleri

Terleme, kişinin vücut ısısını tertip etmeye yardımcı olan vücutta oluşan otomatik bir işlemdir. Bununla beraber, kimi kişiler hiperhidroz yaşarlar ve bu da gereğinden fazla terledikleri mananına gelmektedir. Birincil ve ikincil olmak üzere iki hiperhidroz türü vardır. Sekonder hiperhidroz, altta yatan tıbbi vaziyetin veya bir takım ilaçların yan tesiri olarak ortaya çıkmaktadır. Primer hiperhidrozun ise tam tanımlanabilir bir nedeni yoktur. Aşırı terleme ekseriyetle rahatsız edici ve bir vaziyettir. Bununla beraber, aşırı terleme yaşayan kişiler için çeşitli rehabilitasyon seçenekleri bulunmaktadır. Bir dizi rehabilitasyon ve kişilerin hanede tecrübe edebilecekleri bir takım terlemeyi yönetme ipuçları aşağıda bulunmaktadır.

Terlemeyi Azaltmanın Yolları

Hiperhidroz rehabilitasyonu ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Doktorlar, vaziyeti rehabilitasyon etmek için tipik olarak adım adım yaklaşmaktadırlar. Hiperhidroz rehabilitasyonu ciddiyetine bağlı olarak rehabilitasyon seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Hafif ve orta derecede hiperhidroz rehabilitasyonu: Alüminyum klorür hekzahidrat kremi, hiperhidroz rehabilitasyonuna yardımcı olmaktadır. İlk rehabilitasyon seçeneği olarak, doktor Drysol gibi reçetesiz (OTC) alüminyum klorür hekzahidrat kremini önermektedir. Kişiler bu kremi ilk 3 veya 4 gece için geceleri uygularlar, daha sonra gerektiğinde ara sıra geceleri uygulayabilirler. Bir takım kişiler hiperhidrozlarını kontrol etmek için ek ilaçlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun için doktorlar, glikopirrolat gibi topikal antikolinerjik ilaçları veya oksibutinin gibi oral antikolinerjik ilaçları reçete etmektedirler.

Ciddi veya dirençli hiperhidroz rehabilitasyonu: Bilhassa şiddetli hiperhidroz, başlangıçtaki standart rehabilitasyonlara cevaplamayabilir. Bu gibi vaziyetlerde, doktor iyontoforez veya botulinum zehirli maddesi A (Botox) enjeksiyonlarını önermektedir. İyontoforez, ayakları veya elleri sığ su tepsilerine batırmayı ve sudan küçük bir elektrik akımını geçirmeyi içerir. Uzmanlar iyontoforezin tam olarak nasıl çalıştığından emin değillerdir, ancak ellerde ve ayaklarda terlemeyi azalttığını bildirmektedirler. Bir takım doktorlar ise terlemeyi azaltmaya yardımcı olmak için suya antikolinerjik bir ilaç ilave etmeyi önermektedir. Son zamanlarda, eller ve ayaklar iyontoforez rehabilitasyonu için en yaygın alanlar olmaya devam etmektedir. Bununla beraber, araştırmacılar son zamanlarda doktorların vücudun diğer alanlarını rehabilitasyon etmek için kullanabilecekleri iyontoforezi geliştirmektedirler.

Botox enjeksiyonları veya iyontoforez başarısız olursa, doktor terlemeyi azaltmak için cerrahi bir prosedür önermektedir ve başka bir tercih sempatektomidir. Bu operasyon türü, terlemeyi azaltmak için salgı bezlerinin sinir beslemesine zarar vermektedir. Göğüs boşluğu içindeki sempatik sinir vücutta terlemeyi kontrol eder. Alternatif olarak, bazı kişiler etkilenen ter bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını ve bir sempatektomiden daha az invaziv olmasını seçenek etmektedir. Ayrı olarak ne yazık ki, hiperhidrozlu kişiler ameliyat sonrası nüks yaşayabilmektedir.

Aşırı Terleme İçin Evde Yapılabilecek İlaçlar

Kişilerin hanede aşırı terlemeyi yönetmelerine yardımcı olabilecek bazı uygulamalar vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Terlemeyle alakalı not tutmak: Bazı vaziyetler aşırı terleme olaylarını tetikleyebilir. Bununla alakalı not tutmak, kişilerin tetikleyicilerini tanımlayabilmeleri ve terleme bölümlerini kaydetmelerini sağlamaktadır. Kişiler daha sonra olası olduğunda bu tetikleyicilerden kaçınmayı seçme olanağı yaşamaktadır.

Bazı yiyeceklerden kaçınmak: Kafeinli içeceklere alternatif bulmak terlemeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Bazı yiyecekler aşırı terlemeye kapı aralamaktadır. Hiperhidroz ile yaşayan kişiler, bazı yiyeceklerden kaçınmalı veya bunları sınırlandırmalıdır. Bu yiyecekler aşağıdaki gibidir:

• Monosodyum glutamat (MSG)
• Kafein
• Acı sos veya baharatlı yiyecekler
• Köri veya kimyon gibi baharatlar
• İçki

Terlemeyi önleyici ürünler kullanmak: Aşırı terleyen kişiler, sadece ter kokusunu maskeleyen deodorant kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine terlemeyi azaltan terlemeyi önleyici maddeler kullanmalıdır. Terlemeyi önleyici kullanmak için en iyi vakit geceleridir. Bazı doktorlar kuru koltuk altları için 3 ila 5 gün her gece reçeteli terleme önleyici ilaçlar kullanmayı önermektedir. Daha sonra reçeteli terlemeyi önleyici kullanımını haftada bir veya iki kere düşürmektedirler.

Terli Ayaklarla Mücadele İçin İpuçları

Aşırı terleme veya ayak ıslaklığını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar aşağıdaki gibidir:

• Mümkün olduğunda sandalet giymek
• Ayakların düzgün şekilde havalandırılmasını sağlayan tabii malzemelerden yapılmış ayakkabılar kullanmak
• Ayakkabıların her aşınmadan önce tamamiyle kurumasını sağlamak
• Olası olduğunda ayakkabıları çıkarmak
• Ciltten nemi uzak tutan çoraplar giymek
• Islanmaları vaziyetinde günlük veya daha sık çorap değiştirmek
• Çıkarılan çorapları tekrar giymeden önce yıkamak
• Yatmadan önce ayağa terlemeyi önleyiciler uygulamak ve sabaha karşı yıkamak

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Aşırı terleme yaşayan kişi doktordan buluşma almalıdır. Doktor nedenini belirlemek için tanısal testler yapar ayrı olarak gerekirse bir dermatoloğa yönlendirebilir. Bir takım kişiler, bir takım ilaçların yan tesiri olarak aşırı terleme yaşamaktadır. Bu vaziyette kişi, ilaçlarını veya dozajını değiştirmek ile ilgili doktoruyla müzakerelidir. Ayrıca kişi hiperhidrozun nedenini bilmiyorsa, potansiyel tedavi seçeneklerini doktoruyla konuşmalıdır.

Ter Nasıl Oluşur?

Ter bezleri cilt içinde ter üretir, insanların iki tür ter bezi vardır, bunlar Ekrin ve Apokrin ter bezleridir.

Ekrin ter bezleri: Ekrin ter bezleri tüm vücutta bulunur ve vücut ısısını tertip etmede rol oynamaktadır. Vücut ısısı yükseldiğinde, ter bezleri suyu serbest bırakır ve su ciltten buharlaşırken, kişinin kan sıcaklığını düşürür ve vücudu soğutur.

Apokrin ter bezleri: Apokrin ter bezleri daha büyüktür ve çoğunlukla koltuk altları ve cinsel uzuvlarda bulmaktadır. Apokrin ter bezlerinden gelen ter bakterilere maruz kaldığında kötü koku çıkarır ve bu bezler ergenlik döneminde aktif hale gelmektedir.

Yoğun Terleme Nedenleri

Ekrin bezlerinin aşırı uyarılması aşırı terlemeye kapı aralamaktadır. Kişilerin koltuk altı bölgesinde, yüz, avuç içi ve ayak tabanlarında aşırı terleme hayata ihtimali daha yüksektir. Bu bölgeler ekrin bezlerinin en yüksek konsantrasyonuna sahiptir.

Sekonder Hiperhidroz

Sekonder hiperhidroz, bazı ilaçların ve zarar veren madde tüketimlerinin yan tesiri olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

• Dopamin agonistleri
• Seçici serotonin geri alım inhibitörleri
• Antipsikotikler
• İçki
• Ensülin

Bazı şartlarla yaşayan kişiler de ikincil hiperhidroz yaşayabilir ve bu koşullar aşağıdaki gibidir:

• Şeker hastalığı
• Hipertiroidizm
• Parkinson hastalığı
• Diğer nörolojik bozukluklar
• Feokromositoma ve lenfoma gibi urlar

Bromidrosıs

Bromhidrozlu kişi kötü kokulu ter yaşamaktadır. Bromhidroz veya aşırı vücut kokusu (BO) terlemesi olan kişilerde aşırı terleme de olmaktadır. Bununla birlikte, bu ter türünün bakterilerin parçalanmasından dolayı kötü bir kokusu oluşturmaktadır. Apokrin ve Ekrin olmak üzere iki tür bromhidroz vardır.

Apokrin bromhidroz: Apokrin bromhidroz, apokrin ter bezleri tarafından salınan terin parçalandığında olmaktadır.

Ekrin bromhidrozu: Ekrin bromhidrozu, ekrin bezlerinden ter ile yumuşatılmış keratinleri parçaladığında oluşmaktadır. Keratin ciltte bulunan bir proteindir ve bazı yiyecekleri tüketmek ekrin bromhidrozuna kapı aralamaktadır.

Birincil ve ikincil olmak üzere iki tür hiperhidroz vardır. İkincil hiperhidroz genellikle altta yatan tıbbi vaziyetin veya ilacın yan tesirinin bir neticesidir. Ayrıca Primer hiperhidrozun tanımlanabilir bir nedeni yoktur. Doktorlar genellikle aşırı terlemeyi tedavi etmek için adım adım yaklaşır. Terlemeyi önleyici maddeler, alüminyum klorür kremleri veya antikolinerjik ilaçlar bazı kişiler için işe yaramaktadır. Bilhassa şiddetli veya dirençli olan hiperhidroz daha yoğun tedavi gerektirmektedir. Bu gibi vaziyetlerde, iyontoforez, Botoks enjeksiyonları veya cerrahi teşebbüsler ihtiyaç duyulan olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu