Sağlık

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Birçok insanın ortak problemlerinin başında tırnak yeme alışkanlığı geliyor. Çocuk, genç, yaşlı, erkek, kadın, çocuk ve yetişkin fark etmeksizin pek çok insan tırnak yemeyi bir alışkanlık haline getirebiliyor. Heyecanlı olduğunda psikolojik olarak hemen tırnaklarını yemeye koyuluyor.

 

Tırnak Yemek Hastalık Mıdır?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir?

Peki bu dürtü nasıl oluyor? Tırnak yemek alışkanlık mı? Yoksa hastalık olarak mı sayılıyor? İnsan vücuduna zararları neler? Tırnak yeme hastalığı nasıl tedavi edilebilir? Bu sayfamızda tırnak yeme sorununa mercek tutuyoruz.

Neden Tırnak Yeme İsteği Duyarız?

Her ne kadar tırnak yemek, kozmetik kökenli bir sorun olarak düşünülse de bu yanlış bilinir. Tırnak yeme alışkanlığı ya da hastalığı, artık siz nasıl tanımlıyorsanız, tamamen psikolojiktir

İnsan heyecan, gerilim veya stres gibi duygulara aşırı maruz kaldığında bazı dürtüler uyanır. Bunun verdiği refleks ile tırnak yeme eylemini gerçekleştirir. Bu dürtüleri tam anlamıyla sıralamak gerekirse şöyle diyebiliriz:

  • Sıkılmış olmak,
  • Kaygı içinde olmak,
  • Endişe ve panik halinde olmak,
  • Gergin olmak,
  • Heyecanlı olmak,
  • Stresli olmak,
  • Dalgın ve düşünceli olmak,

Tırnak yiyen insanları sadece bu durumlarla sınırlamamak gerekir. İnsan için duygusal, ruhsal ki bunun sağlıktaki karşılığı olan psikolojik dalgalanma sorunları da olabilir. Ayrıca yapılan uygulamalar da gösteriyor ki sanıldığının aksine hemen bırakılabilecek bir alışkanlık olmadığıdır.

Bu yüzden davranışa tırnak yeme hastalığı da diyebiliriz. Tedavisinin sağlıklı sonuç vermesi adına kararlılık ve disiplinlik içinde olunması gerekir. Nasıl ki her insanın tırnak yemesinin sebepleri aynı değilse çözüm yolu aranıp tedavi edildiğinde de yöntemler farklılık gösterebilmektedir.

Bunun dışında kişinin fiziksel etkisi dışında sağlık açısından da problemler yaratabilmektedir. İlk başta tırnakların ağızla kesilmesi çirkin bir görünümüne sebebiyet vermektedir.

Bakterileri en çok arasına alan yerlerden biri olan tırnak arasındaki bakteri ve mikroplar oral yolla insanın ağzına bulaşır. Ayrıca sosyal ve toplumsal hayatta da tırnak yemenin olumsuz dönüşleri olabilir. Örneğin, ağız yoluyla tırnaklarının başka insanlar tarafından gözlemlenmesi insanlarda mide bulantısı daha olmak üzere iğrenmeye sebebiyet verebilir.

Tırnak Yemek Hastalık Mıdır?

Birçok kez cümle içinde sarf ederken kullandığımız “tırnak yemek” hastalık olarak da nitelendiriliyor. Bunun en büyük nedeni, tırnak yemenin insanların başkasında gördüğü için değil, psikolojik oluşudur. Psikolojik dürtüleri bastırması adına yaptığı davranış olmasından kaynaklanıyor.

Başlı başına bir hastalık olmasa bile tırnak yeme alışkanlığının bazı hastalıklara sebebiyet verdiği kanıtlanmış durumda. Yutulan tırnakların bağırsaklarda kalması durumunda orada zamanla tahribata uğratacak şekilde zarar verebilir.

Yutulan tırnağı solunum borusuna kaçma ihtimali de olan tırnağın böyle bir durumda sindirilmesi çok zor olunur. Ayrıca midede bir şekilde sindirilen tırnağın sertliğinden dolayı dışkı ile dışarı atılırken anüste çevresinde zarar verebilir.

Tıpta tırnak yemek için denilen; insanın ruhsal halinin, psikolojik probleminin sorun olunca insanın yöneldiği bir durum olarak gösterilmektedir. Bilim dilinde “onikofajya” olarak bilinen tırnak yeme hastalığı yüksek oranda 4 yaşından itibaren çocuklukta görülmeye başlandığı söyleniyor.

Tırnak Yeme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sorunun bir ilacının olmadığını önce belirtmekte fayda var. Herhangi bir hastalık gibi ilacı tüketilip hastalıktan kurtarılacak bir durum değildir. Tedavisi ile ilgili hastalığın daha da ilerlememesi için alınan gerekli önlemlerin yanında insanın uygulayabileceği tedaviler vardır. Önceliği sorunun temeline inmekte iyidir.

Bunun için önerilen tedavi yöntemi kişinin bir psikiyatriye görünmesi istenir. Önce psikolojik destek alması önerilir. Destek alındığı süreç içerisinde kendi imkanlarıyla da insan bu alışkanlığına karşı savunma yapabilir.

En çok bilinen, sağlıkçıların da önerdiği ve çoğu insanda olumlu dönüşlerin yapıldığı tedavi yöntemi, tırnaklara deri (tırnak) renginde olan acı ojelerin sürülmesidir. Bunun sonucu olarak kişi her elini ağzına götürecekken daha önce aldığı kötü tattan dolayı tırnak yemeyi bırakmak yolunda önemli bir adım atmış olabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Bir diğer husus ise sadece tırnak yeme alışkanlığı olan insanlarda değil hijyenik olmak adına herkesin yapması gereken bir durum, tırnakların uzatılmaması. Tırnaklar diş arasına girilmeyecek şekilde bırakıldığı sürece bu da yardımcı olacaktır.

Çevrenizde sizinle görüşen insanlara da böyle bir duruma yöneldiğinizde sizi uyarmasını istemeniz. Bunların yanında, bu durumu hemen atlatmayı düşünmeyerek zamana yaymayı öğrenmek doğru bir yol olacaktır.

Tekrardan hatırlatmakta fayda var, tırnak yeme hastalığı psikolojiktir. Destek alındıktan sonra kaygı, stres, endişe verici durumlardan en az etkilenmeye gayret göstermek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu