Sağlık

Virüs ve Bakteri Arasındaki Fark

Bakteriler ve virüsler arasındaki fark nedir? Bakteriler de virüsler gibi zararlı mıdır? Bildiğimiz gibi virüsler ve bakteriler sadece mikroskop yoluyla görünebilen canlılardır. Öncelikle bakterilerden başlayacak olursak, bakteriler yeryüzünde her ortamda bulunabilir. (Örneğin: Toprakta, deniz suyunda, insan vücudunda, hayvan vücudunda)

Bakterilerin Özellikleri

Bakteriler yaşamak ve çoğalmak için bir canlıya ihtiyaç duymazlar. Belli bir boya geldikten sonra eşeysiz üreme yolu olan ikili bölünme ile üreyebilirler. İnsan vücudunda, insan hücre sayısının on katı kadar bakteri bulunur. Özellikle vücudumuzun ikinci beyni olarak adlandırdığımız bağırsaklarda çok sayıda bakteri bulunur. Bunların çoğu bağışıklık sistemini koruyan zararsız bakterilerdir. Fakat hepsi zararsızdır diye söylersek yanlış olur. Çünkü vücuda ciddi hastalıklar veren bakterilerde vardır. Bunlara patojen bakteriler denir. Bu bakteriler bazı ölümcül hastalıklara sebep olabilirler.

Virüslerin Özellikleri

Virüsler, her türlü canlıya sadece zarar veriler. Bakteriler gibi zararsız yönleri veya faydalı yönleri kesinlikle yoktur. Virüsler üremek için bir konak hücreye yani virüslerin barındığı organizmalara ihtiyaç duyarlar, kendi başına üreyemezler. Girdikleri konak hücrede tutunarak ve bazı işlemler sonucu kendi kopyalarını oluştururlar. Çoğu virüsler girdikleri konak hücreyi öldürürler. Virüsler bakterilere göre daha küçük boyuttadırlar. Bitkilerden hayvanlara ve hayvanlardan insanlara bulaşacak kadar tehlikeli varlıklardır. Bazı araştırmacılar bakterilerin canlı olduğunu fakat virüslerin canlı olmadığını söylerler. Genleri vardır ama belirli bir hücresel yapıları yoktur.

İnsanlardan örnek verecek olursak, bağışıklık sistemi güçsüz olan insanlara virüsler ciddi zararlar verir. Virüslerin sebep olduğu hastalıklardan korunmanın ilk yolu, eğer bulunabilirse aşıdır.

Virüs ve Bakteri Arasındaki Fark

Kısaca özetlemek gerekirse, bakteriler zararsız olmasının yanında bazen faydalı olabiliyor ama virüsler hiçbir şekilde faydası olmamasının yanında, Veba, Kolera, Covid-19 gibi dünyada salgın haline gelerek yüz binlerce insanın ölümüne sebep olabilen çok zararlı varlıklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu