Sağlık

Vitamin ve Minerallerin Faydaları

 Vitaminler ve mineraller insan vücudunu düzgün çalışmasını sağlar. Her gün yediğiniz gıdalardan vitamin ve mineral alsanız da, bazı yiyeceklerin diğerlerinden daha fazla vitamin ve mineral içermektedir.

 


Vitaminler iki kategoriye ayrılır: yağda çözünen ve suda çözünen olarak adlandılmaktadır. Yağda çözünen vitaminler,  A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünür ve insan vücudunda saklanabilir. Suda-çözünür vitaminler ise C (vitaminler B6, B12, niasin, riboflavin, ve folat gibi) B kompleks vitaminleridir ve vücudun emebilmesinden önce suda çözünmesi gerekmektedir. Bundan dolayı vücudunuz bu vitaminleri depolayamaz. Vücudunuz sisteminizden geçerken kullanmadığı C veya B vitaminleri kaybolur (çoğunlukla idrardan sonra) kaybedilir. Bu yüzden her gün bu vitaminlerin vücudunuza tekrar tekrar almaya ihtiyaç duyarsınız.

Vitaminler birçok canlı tarafından aktif olarak üretilebilen organik maddeler iken, mineraller ise topraktan ve sudan gelen inorganik elementlerdir. Bu elementler bitkiler tarafından emilirler veya hayvanlar tarafından yenilirler. Vücudunuzun büyümesi ve sağlıklı kalması için kalsiyum gibi  minerallere daha fazla miktarda ihtiyaç duyulmaktadır. Krom, bakır, iyot, demir, selenyum ve çinko gibi diğer minerallere iz mineralleri denir, bu minerallere vücudumuz diğer mineraller kadar ihtiyaç duymadığından her gün az miktarda alınması gerekmektedir.

Vitaminler ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir, normal büyüme ve gelişmeyi destekler ve hücreler ile organların işlerini yapmalarına yardımcı olur. Örneğin, muhtemelen havuçların gözlere iyi geldiğini duymuşsundur.  Havuç, vücudunuzun A vitamini haline dönüştüğü, göz problemlerini önlemeye yardımcı olan karotenoid adı verilen maddelerle doludur. Bir başka vitamin olan K vitamini pıhtılaşmaya yardımcı olur bu nedenle kesiklerde ve yaralanmalarda hızla kanamayı durdurur. Yeşil yapraklı sebzelerde, brokoli ile soya fasulyesinde K vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Güçlü kemiklere sahip olmak için, mineral kalsiyum bakımından zengin olan süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyecekler yemeniz gerekir.

Çoğu insan vitamin veya mineral takviyeleri alıp almaması gerektiğini merak etmektedir. Diyetiniz tahıl ürünleri, taze meyve ve sebzeler, süt ürünleri, fındık, tohum, yumurta ve et dahil çok çeşitli gıdaları içeriyorsa muhtemelen vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alıyorsunuz demektir. Ancak öğün atlamak, diyet yapmak isterseniz veya sebze veya süt ürünleri gibi belirli bir kategoriden yeterli miktarda yiyecek yemediğinizden endişeleniyorsanız, doktorunuzla veya diyetisyenle konuşun. Bu profesyoneller vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri içeren bir yemek planı hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Multivitamin ve mineral ilaçları, gıdalarda ve diğer doğal kaynaklarda bulunan birçok farklı vitamin ve minerallerin birleşimidir. Multivitaminler ve mineraller diyet yoluyla alınmayan maddeleri sağlamak için kullanılır. Multivitaminler ve mineraller ayrıca hastalık, gebelik, kötü beslenme, sindirim bozuklukları, bazı ilaçlar ve diğer birçok durumun neden olduğu vitamin veya mineral eksikliklerini tedavi etmek için kullanılır. Multivitaminler ve mineraller, doktorunuzun önereceği ve bilinmeyen diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Vitamin veya mineral takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın. Bu takviyeler etrafınızda gördüğünüz insanlara faydalı olmuş olabilir diğer yandan da besinleri vücudunuza çok aldığınızda bunun daha faydalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak vitaminler ve mineraller söz konusu olduğunda bu doğru olmayabilir. Örneğin, vücudun depoladığı ve daha yavaş attığı yağda çözünen vitaminler veya mineraller vücudunuzda sorunlara neden olabilecek seviyelere gelebilir.

Piyasada yüzlerce vitamin ve mineral takviye ürünleri vardır ve elbette üreticileri onları satın almanızı ister. Önerilen miktarda herhangi bir vitamin veya mineral almanın faydaları hakkında kanıtlanmamış iddialardan sakının. Sağlıklı bir genç genellikle çok yönlü bir beslenme içerisinde ise ve her gıdadan yeterli miktarda yiyorsa takviyeye ihtiyaç duymaz. Vitaminler ve mineraller vücut fonksiyonlarını normalleştirmede rol oynar ve vücut tarafından yapılmaz (güneşten D vitamini hariç).Yetersizliği önlemek, optimal sağlık teşvik etmek, besin bölümlemesini artırmak ve yağ kaybını ve kas kazanımını arttırmak için yiyecek veya takviyeden yeterli miktarda alım yapılması gerekir.

Hastalıkları önlemek ve ömrü uzatmak için vitamin / mineral takviyesinin zararsız olduğu fikri herkes tarafından bilinmektedir. Bununla birlikte, vitamin ve minerallerin aşırı kullanılmasından dolayı ortaya çıkan ciddi olaylar bildirilmiştir. İhtiyacınız olmadıkça ekleme yapmayın. Bir vitamin / mineral takviyesi kullanıyorsanız, bütün gıdalardan türetilen besin sağlayan bir içecek arayın. Bunun sentetik versiyonlardan çok doğal E vitamini içermesine dikkat edin. A vitamini, önceden oluşturulmuş retinoidler değil, karotenoidler gibi öncülerden gelmelidir.

Hâlâ adet gören kadınlar muhtemelen ek demir takviyesine ihtiyaç duymaktadır. Erkekler genellikle ek demirlere ihtiyaç duymazlar. Absorpsiyon sendromlarından muzdarip olanlar buna göre mikrobesin alımlarını ayarlamalıdırlar. Güneşe sınırlı maruz kalanlar vitamin D takviyesini araştırmalıdır. Kan tineri olanlar ise, ek K vitamini eklemeden önce doktorları ile görüşmelidir. Bitki kökenli bir diyette olanlar, iyot, D vitamini ve B12 vitamini takviyesi ile yararlanabilir.

İhtiyacınız olan vitamin ve minerallerin alınması için en iyi yöntem, çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yiyin ve diğer yandan da vitamin hapları, içecekler ve diğer takviyeleri almaya devam edin. Genel olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve vitamin mineral alımınızı aşırı risk altına sokmayacaksınız.

Önerilen dozda çoklu vitamin ve minerallerden asla kesinlikle faydalanmayın. A, D, E veya K vitaminlerinin aşırı dozajı, büyük dozlarda alındığında ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Belirli mineraller, aşırı miktarda aldığınız dozlarda aşırı doz belirtilerine neden olabilir. Çoklu vitaminler ve mineraller, büyük dozlarda alındığında ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı etiket üzerinde veya doktorunuza yaptırdığınızdan daha fazla kullanmayın. Başka tıbbi koşullarınız veya alerjiniz varsa, multivitamin ve mineralleri kullanmanızın güvenli olup olmadığı bir doktora veya eczacınıza sorun. Hamilelik sırasında doz ihtiyaçlarınız farklı olabilir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, bu ilacı doktorunuza söylemeden kullanmayın. Bazı vitaminler ve mineraller büyük dozlarda alındığında doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamileler için özel olarak formüle edilmiş prenatal vitamin kullanmanız gerekebilir. Multivitaminlerin ve minerallerin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bir bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Hemşirelik yaparken dozunuz farklı olabilir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Multivitamin ve mineral ilaçlarını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Etikete tam olarak uygulandığından veya doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanın. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.
  • Önerilen dozda çoklu vitamin ve minerallerden asla kesinlikle faydalanmayın. Doktorunuz size söylemediği sürece aynı anda birden fazla vitamin ürünü almayı önleyin. Benzer ürünleri birlikte almak vitamin veya mineral aşırı dozda veya ciddi yan etkilere neden olabilir.
  • İçerdiği şeyin farkında olduğunuzdan emin olmak için aldığınız herhangi bir vitamin ve mineral ürünün etiketini okuyun.
  • Bu ilacı bir bardak su ile alın. Sütten veya diğer süt ürünlerinden kaçının.
  • Çiğneme tabletini yutmadan önce çiğnemek gerekir.
  • Sıvı ilacın dozaj şırınga yardımıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınıza danışın.
  • Uzun süren bir tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Hepsini yutun.
  • En çok yararı elde etmek için çoklu vitamin ve mineralleri düzenli olarak kullanın. İlaç kullanmadan önce reçetenizi tekrar doldurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu