Sağlık

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Hızlı şişkinlik atmak amacıyla yapılması gerekli olanlar! Ödem söktürücü tavsiyeler… “Ödem nedir?” sorusunun cevabını merak etmeyen nerdeyse yok! “Ödem nasıl atılır?” sorusuna verilecek pekçok naturel usul ve tarifleri bulunuyor.

 

Ödem Atan Bitkisel Çaylar Var mı?

Ödem Nedir?

Dokularda tespit edilen çok sıvıların yol açtığı su miktarı demek olan şişkinlik, atılamadığında bedenin türlü bölgelerinde şişlikler meydana gelir. İşte süratli şekilde yapılması gerekli olanlar…

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Ödem, gebelik esnasında yahut bir yaralanma ardından geçici bir durumun neticesi biçiminde dahi karşımıza çıkabilir. Ödem ayrıyeten kalp, böbrek yahut karaciğer hastalığından dahi kaynaklanabilir yahut bir ilacın yan tesiri olur.

-Dokularda, bilhassa kol ve bacaklarda, cilt altında meydana çıkan şişkinlik
-Ciltte gerginlik ve parlama
-Şişlik olan bölgelere birkaç saniye baskı yapılıp bırakıldıktan çukurluk oluşması
-Artmış karın büyüklüğü
-Nefes darlığı -Solunum güçlüğü
-Göğüs ağrısı

Ödem atılmadığında türlü sıhhat problemini dahi yanında getirebilir.

Ödem Neden Olur?

Ödem ara sıra kadınların gebelik ve luteal safha zamanlarında dahi (bir regl süreci) yoğun görülebilmektedir. Ödem çok çok tuzlu ve mineralli beslenmek ila alakalı olabileceği gibi birtakım sıhhat problemleri ila dahi gerçekleşebilir. Uzun zaman durgun ve tıpkı pozisyonda durmak dahi ödeme neden olur. Bazen ilaçların dahi bedenin su tutmasına neden olduğu görülmektedir. Bu sebeple şişkinlik niçin olur sorusunun tek bir yanıtı yoktur.

Hem kadınlar üstelik erkekler sıhhatli oldukları sürece vücutlarındaki ödemi atmak isteyebilirler. Burada ödemin miktarı, kol yahut bacak mekanlarındaki şişliğin ne kadar olduğu önemlidir. Şişlik epey besbelli şayet kesinlikle doktora danışılması lazım olur.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücudun su tutması biçiminde dahi anlatılan bu vaziyet genellikle zarar vermeyen olsa dahi ara sıra sıhhat problemlerinin işaretçisi dahi olabilmektedir. Magnezyum minerali ve birtakım yöntemler bedende ödemin atılmasına yardım edebilir. Peki, şişkinlik nasıl atılır? Ödemden kurtulmanın yolları nelerdir?

  • Günlük tüketilen tuz miktarı düşürülmelidir. İşlenmiş kuruyemişlerde, turşularda, cips ve krakerlerde ekstra tuz yer alır. Bunları tüketmekten kaçınılmalıdır. Yemeklerdeki tuz miktarı günlük 6 gramı geçmemelidir.
  • Gün içerisinde tüketilen su miktarı 2 litreye çıkarılmalıdır. İçilen meyve suları ve çaylar, su miktarına dâhil edilmez.
  • Alkol, kafein ve tütün kullanmayın Bu mamüller ödemi artırabilir ve umumi sağlığınızı dahi negatif yönde etkileyebilir.
  • Ayrıca ekstrem yağ kullanımı, ödemi kötüleştiren karaciğer, safra kesesi ve sindirimin sıhhatli fonksiyonunu dahi negatif yönde etkileyebilir.
  • Bedeninize elverişli antrenman programlarını uygulayın Ödemden yeterli hareket ve egzersizle kurtulabileceğinizi unutmamalısınız. Ancak çok çok egzersizinde ödeme niçin olabileceği gerçeğini sakın unutmamalısınız.
  • Lif oranı yüksek besinlere ağırlık verilmeli, bol miktarda yeşillik ve meyve tüketilmelidir.

 

Ödemden Kurtulmanın Yolları

Bazı dönemlerde vücudunuzun bir su balonu gibi likit dolu olduğunu hissediyor musunuz? Vücudunuzun içerisinde ekstrem likit birikmesi halinde su tutma meydana gelir, bu vaziyet olarak tariflenir. Ödem dolaşım sisteminde yahut dokularda meydana gelir.Ödem varlığında karnınızı, yüzünüzü, ayak ve el bileklerinizi ve ayaklarınızı şişkin, kendinizi dahi bezgin hissedebilirsiniz.

Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem tedavisi amacıyla ilk olarak ödemi yapan niçin saptanıp onun tedavi edilmesi gerekmektedir. Genel olarak ödemi çözmenin en kolay yolu vücuttan sıvıyı uzaklaştırmaktır. Bu nedenle hekimlerin en çok kullandığı ilaçlar diüretik yani sidik söktürücü ilaçlardır. Hastanın kendi başına türlü sidik söktürücü maddeler kullanarak vücuttan ödemi atmaya çalışması doğru değildir. Çünkü denetimsiz olarak bu ilaçların kullanılması; vücuttan çok likit kayıbı, ilkin sodyum ve potasyum olmak suretiyle, elektrolitlerin kaybolmasına ve hastanın mühim zararlar görmesine niçin olur. Zorunlu olarak diüretik kullanan hastaların seyrek doktor kontrolünden geçmeleri, potasyum sodyum gibi elektrolitlerine baktırmaları gerekmektedir.

Ödem Atan Bitkisel Çaylar Var mı?

Evet. Halk arasında kullanan birtakım bitkisel çaylar ve otlar vücuttan su atılmasını sağlayabilir. Siyah çay, kahve sidik söktürücü etkileri olan maddelerdir. Ancak ödemi atıcı olarak kullanılmaları elverişli değildir.

Adaçayı, ıhlamur, yeşil çay, kantaron otu,  anason, biberiye, rezene, nane limon çaylarının bir alanı sidik aracılığıyla bir alanı dahi bağırsakları hızlandırarak vücuttan likit atılmasını sağlayabilir. Bunların bir alanı bağırsak düzenleyici olmasından bağırsaktaki gazı giderip karın şişkinliğini azaltabilirler. Ancak ödemi olduğunu düşünen hastanın kesinlikle doktora başvurması lazım olur. En sık uygulanan yanılgı ödemi kolay bir rahatsızlık olarak görmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu