Sağlık

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, sağlık üzerindeki sonsuz pozitif tesiri pekçok bilimsel incelemeye mevzu olmuş, vasıflı içeriği ile öne çıkan bir bitkisel gıda türüdür. Sağlığını güvenliğini sağlamak isteyenlerin yeşil çay kullanımına itina gösterdiği görülür. Peki yeşil çayın faydaları nelerdir?

 

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil Çay Nedir?

Günümüzde bitkisel tedavi yöntemlerinin popüleritesinde büyük artım gözlenmiş ve pek çok bitkisel mahsul sağlık beyanları ile gündeme getirilmişse dahi şunlar arasında etkileri bilimsel çalışmalarla ispatlanmış olanları epey azdır. Yeşil çay şayet bu ender gıdalardan biri olarak karşımıza menfaat. Yeşil çay, günümüzde en çok karşılaşılan sağlık sorunları dahi girmek üzere pekçok hastalığa karşı koruma özelliği teşhis edilen çok kıymetli bir besindir. Bunun en mühim sebebi şayet bünyesinde bulundurduğu antioksidan bileşenlerdir.

Güçlü etkiler gerçekleştiren antioksidan bileşenler yardımıyla tertipli yeşil çay kullanımı beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi, pekçok kanser çeşidine karşı koruma sağlanması, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması ve daha pekçok faydayı dahi beraberinde getirir. Düzenli yeşil çay kullanımının sağlık üzerindeki en besbelli pozitif etkileri vardır.

Bunlar arasında en önemlilerinden biri olan polifenoller, bedende inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olarak pek çok hastalığa karşı koruyu tesir sağlar. Polifenoller arasında yeşil çaya mahsus olan ve bu kuvvetli pozitif etkilerin birçoğundan mesul olan komponent şayet kateşinlerdir. Kateşinler, bilhassa dahi yeşil çayda bol miktarda teşhis edilen epigallokateşin gallat isimli kateşin türü, hücre hasarının önlenmesi ilkin olmak suretiyle bedende mühim koruyucu etkileri teşhis edilen naturel antioksidanlardır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tüketilen yeşil çayın olağanüstü faydaları vardır. Güçlü sağlık koruyucu etkileri olan polifenoller ile birlikte yeşil çayın içinde aminoasitler, karbon hidrat, birtakım yağ asitleri, B,C,E vitaminleri, kafein ve teofilin dahi bulunuyor. Bunların beraberinde kalsiyum, magnezyum, krom, mangan, demir, bakır, çinko, molibiden, selenyum, sodyum, potasyum gibi sağlığımız için çok lüzumlu pekçok minerali dahi bulundurmaktadır. Tüm bu içeriği ile yeşil çayın faydaları şöyledir;

Sağlığa faydalı biyoaktif bileşenler içerir

Yeşil çay, her ne kadar leziz bir çay türü olsa dahi molalarda keyif alabilmek için içilecek bir çaydan çok daha çoğunu vadeder. Yeşil çayın bir fincanı dahi epey mühim miktarlarda biyoaktif komponent içerir. Bu antioksidanlar bedende dolaşan ve kansere alan veren serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayarak hücrelerin kanserleşmesinin önüne geçer. Aynı vakitte yeşil çay başka pekçok çay çeşidine oranla mineral içeriği dahi yüksek olan bir meşrubat olmasından bedenin mikro gıda ögelerine olan ihtiyacının tam manasıyla karşılanmasına yardım eder.

Bilişsel işlevleri geliştirir

Yeşil çay, kahve kadar olmasa dahi bünyesinde mühim bir miktarda kafein barındırır. Bu oran kafeinin gerginlik ve çarpıntı gibi negatif tesirlerini göstermeden sağlık yönünden pozitif tesirlerini sağlaması için uygun oran olarak tanımlanabilir. Kafein, gün içinde daha canlı ve canlı hissetmenizi sağlarken bunun yanı sıra bilişsel işlevlerine korunmasına dahi yardım eder. Kafein, beyinde bir inhibitör nörotransmitter olan Adenozin’i bloke ederek dopamin ve norepinefrin gibi nöronları destekleyici nörotransmitterlerin sayısını çoğaltır. Aynı vakitte ruh halinin iyileştirilmesi, tepki süresinin hızlandırılması ve hafızanın güçlendirilmesi gibi bilişsel işlevlerine geliştirilmesine dair etkiler sağlar. Kafeine ilave olarak yeşil çayda L-teanin olarak isimlendirilen ve kan beyin bariyerini geçebilen bir aminoasit yer alır. Bu aminoasit anksiyetenin engellenmesini gerçekleştiren GABA nörotransmitterinin aktivitesini çoğaltır. Beyinde dopamin ve alfa dalgalarının üretimini dahi çoğaltarak bilişsel faaliyetleri güçlendirir, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yağ yakımını hızlandırır

Yapılan pekçok bilimsel incelemede tertipli olarak yeşil çay kullanımının yağ yakımını süratlendirdiği ve metabolizma süratini çoğalttığı gibi mühim etkiler ayrım edilmiştir. Bu sebeple yeşil çay kullanımının kg kontrolünün sağlanmasını kolaylaştırdığı, kg vermeyi süratlendirdiği ve obeziteyi önlemeye yardımcı olduğu öne sürülmektedir. Tüm bu pozitif etkilerine rağmen yeşil çay, kalori içeriği epey düşük olan bir içecektir. Bir fincan yeşil çay sadece 2 kilokalori enerji içerir. Sıfıra yakın enerji içeriği barındırması ve zayıflamaya yardımcı olması sebebiyle yeşil çay, zayıflama diyeti uygulayan kişilerin dahi güvenle tüketebileceği sağlıkli içecekler arasında yer alır.

Kronik hastalıklarına karşı korur

Yeşil çayın mühim etkilerinden bir öteki şayet müzmin hastalıklara karşı koruma sağlamasıdır. Yapılan bilimsel incelemelere bakıldığında birçoğunda yeşil çayın insülin direncini azalttığı ve kan şekeri seviyelerini dengelediği görülmüştür. Bu özelliği yardımıyla yeşil çay, şeker hastalarında kan glukoz düzeyinin regüle edilmesini sağlarken sağlıkli bireylerde dahi hastalığa yakalanmayı önlemeye yardım eder. Dünya genelinde ölümlere en çok niçin olan kalp ve damar hastalıklarından korunmak için dahi yeşil çay epey kıymetli bir besindir. Düzenli olarak tüketildiğinde yeşil çay; kandaki total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı mühim bir koruma sağlar.

Kansere yakalanma tehlikesini azaltır

Hücrelerin denetimsiz şekilde çoğalması ile meydana çıkan kanser, dünya genelinde kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok ölüme niçin olan ikinci hastalık grubudur. Yeşil çayın bulundurduğu mühim antioksidan içeriği, hücrelerde oksidatif hasarın oluşumunu engel olarak göğüs kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kanserler ilkin olmak suretiyle bütün kanser çeşitlerine karşı koruyucu tesir sağlar. Bu mevzuya dair uygulanan pekçok bilimsel incelemede dahi tertipli olarak yeşil çay tüketme alışkanlığı olan kişilerin kansere yakalanma konusu ile ilgili çok daha az bir risk taşıdığını vurgulamaktadır. Yine aynı şekilde kanser tedavisi alan şahıslarda dahi tedavide başarı oranının artırılması ve toparlanma süresinin kısaltılması yönünden yeşil çay kullanımı epey etkilidir.

Yeşil çay, damar tıkanıklığını önler

Yeşil çayı tertipli olarak tüketilmesi ile kötü kolesterol seviyesi düşer, bunun yanı sıra tansiyonu dahi normal değerlerinde tutar. Bu faydalarının neticesinde yeşil çay, ateroskleroz denilen emboli tehlikesini düşürmüş olur. Bu şekilde damar sağlığını koruyan yeşil çay, koroner atardamar hastalığı tehlikesini mühim ölçüde azaltır.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kadar faydalarını saydığımız yeşil çayın yan tesiri yok mu? Her gıdada olduğu gibi ekstrem kullanımı halinde yeşil çayın birtakım yan etkileri teşhis edilmiştir. Uzmanların bu hususta uyarısı günde 5 bardak yeşil çaydan çok tüketilmemesi tarafında. Eğer yeşil çayı çok tüketirseniz bu haller ile karşılaşabilirsiniz; Uyku sorunları Sinir ve sinirlilik Reflü ağrısı Baş ağrısı Kulak çınlaması Baş dönmesi İshal ve kusma Zihin bulanıklığı. Yeşil çayın tertipli olarak içilmesi pekçok yönden faydalıdır.

Fakat ara sıra yahut birtakım hastalıklara sahip şahıslarda yeşil çayı tüketmeden evvela doktora istişare etmek gerekebilir. Yeşil çaydan ırak durması tavsiye edilen şahıslar ve hastalıklar şayet şu şekilde; Yüksek tansiyon hastaları Kaygı bozuklukları olan şahıslar Karaciğer, mide ülseri ve böbrek hastaları Kalp ritim sorunu olanlar Kemik zayıflığı olanlar Kanama sorunları olan şahıslar Göz tansiyonu olan şahıslar Hamile ve emziren kadınlar Aşağıda sıralanan gruptaki ilaçlar ile ters bir etkileşime giren yeşil çay, birtakım sağlık problemlerine niçin olabilmektedir. Bu hallerle karşılaşmamak için, alttaki ilaçlardan rastgele birini tüketiyorsanız yeşil çay içmeden hekiminize danışmanız tavsiye edilir. Kalp ritmi düzenleyici ve kalp ilaçları, Anksiyete ilaçları (Diazepam ve lorazepam gibi), Yüksek tansiyon ilaçları, Aspirin ve kan inceltici ilaçlar, Kemoterapi ilaçları, Lityum ilaçlar.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayın hazırlanması dahi epey pratiktir. Yeşil demlemek için izlemeniz gereken aşamalar bu şekildedir:

1 fincan yeşil çay için; 1 çay kaşığı (yaklaşık 5 gram) kuru yeşil çay yaprağı ile 1 fincan su yeterli olacaktır. Kaynatılan suyun 4-5 dakika kadar soğumasını bekledikten sonra, içerisine kurutulmuş yeşil çay yapraklarını ekleyiniz. 2-3 dakika beklettikten sonra süzgüden geçirip içebilirsiniz. Yeşil çayı suya ekledikten sonra çok bekletmeyiniz. Aksi durumda tadı ıstırap olacaktır. Ayrıca, su yeni kaynamışken yeşil çayı eklemeyiniz. Çünkü yeşil çay için uygun sıcaklık 80-85 °C’dir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay demlendiğinde suya yeşil bir sürü veren okside olmamış bir çaydır. Kayıtlar, üç bin sene evvela Çin’in güney-batı bölgesinde yeşil çayın kullanıldığını işaret ediyor. Yeşil çay yaprakları Camellia sinensis; bu yapraklar üstünde uygulanan oksidasyon işleminden öncedir. Metabolizmayı hızlandırıp kg vermeye yardım eden yeşil çayın meçhul pekçok üstünlüğü vardır. Çeşitli gıdalarla destekleyerek içeceğiniz yeşil çayın tertipli kullanımda bel etrafında ki yağları 2 – 3 cm kadar incelttiği dahi gözlenmiştir.

Yeşil Çay Ne Kadar Tüketilmeli?

Yeşil çayı aynı başka bitki çayları gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Günde 3-4 fincandan çok tüketilen yeşil çay böbreklere zarar verebiliyor. Bu çayı çok bitirmek mide bulantısı, kusma, kalp çarpıntısına niçin olabiliyor. Bu sebeple yeşil çayı günde 4 fincandan çok tüketmemeye dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu