Spor

Isınmadan Spor Yapmayın

Her sporcu antrenmandan önce ısınma hareketlerini yapmalıdır. Tabi ki ısınma hareketleri spordan spora farklılık göstermektedir. Kişi hangi spor ile uğraşıyor ise ona uygun olan ısınma hareketlerini uygulayarak antrenmana ön hazırlık yapmalıdır.Aksi takdirde spor sakatlanmaları cıkabilecegi maximum seviyeye cıkar ve normalden çok daha fazla etkisini gösterecektir.Bu yüzden, uğraştığınız spor dalına ait ısınma hareketlerini öğrenerek antrenmandan önce ısınma haraketlerini yapmanız cok önemlidir.

 

ısınma hareketleri


Isınma hareketlerini birçok sporcu spora başlamadan önce yapmıyor. Açıkçası bunun bir zaman kaybı olduğuna inanıyor. Aslında bu yanlış bir düşüncedir.

Isınma hareketleri sizi antrenmana hazırlayan önemli bir süreçtir. Bu sebeple ısınma hareketlerine gereken önemi vermeniz gerekiyor.

Isınma Hareketleri Neden Bu Kadar Önemli?

Vücudunuz antrenmanlarda birçok fiziksel hareket gerçekleştirir. Bu süreçte normal temponuzun çok daha üst seviyelerine ulaşırsınız. Bu sebeple vücuduz bu tempoya ulaşması için öncesinde hazırlanmalıdır. Bu hazırlanmada ısınma hareketleri ile gerçekleşir.

Yüksek efor sarf etmenize sebep olacak koşu veya ağırlık antrenmanı gibi süreçlerin öncesinde ısınma hareketleri yapmanız en doğrusu olacaktır. Vücudunuzdaki kasların bu yüksek efora alışması için önemlidir. Aksi durumda kaslarınızı aşırı yormuş olursunuz. Vücudunuzda incinme ve sakatlanmalar meydana gelebilir.

Isınma hareketleri incinme ve sakatlanmalardan korumanın yanında antrenman sürecindeki performansınıza da etki eder. Isınma hareketleri yapılmadığında kaslarınız bu yüksek tempoya hemen uyum sağlayamaz.

Isınma hareketleri uzun bir süreç değildir. Antrenman önce yapacağınız egzersizlerdir. Peki antrenman öncesinde sizi ısındıracak bu egzersizler nelerdir hep birlikte inceleyelim.

  • Boynunuzu yavaş bir şekilde sola ve sağa doğru çevirin. Sonrasında düz bir şekilde öne arkaya doğru hareket ettirin.
  • Omuzlarınızı, kollarınız vücudunuza bitişik olacak şekilde daire çizer gibi hareket ettirin.
  • Sağ ve sol kolunuzu açıp gerdirin. Bu hareketin hemen sonrasında kollarınızı iki yana sallayarak vücudunuzdaki kan dolaşımını ve vücut ısınızı yükseltebilirsiniz.
  • Ayaklarınızı omuz hizasında açın Sağ ve sol kolunuzu sırası ile 5 er defa daire çizer şekilde hareket ettirin.
  • Yine ayaklarınız omuz hizasında iken kollarınızı bel hizanıza kadar kaldırın. Ayaklarınız yere sabit şekilde sağa ve sola doğru dönün.
  • Ayakta iken ayaklarınızı birleştirin. Öne doğru eğilip ellerinizin parmak uçları ile ayak parmaklarınızın ucuna dokunup sonra tekrar dik şekilde durun. Bunu 5 defa tekrarlayın. Kaslarınız ısındıkça bunu daha rahat şekilde yapmaya başlayacaksınız.
  • Ayaklarınızı bel hizasına kadar açın. Sola-sağa ve öne-arkaya doğru esneyin.
  • Isınma hareketlerine yürüyüş veya hafif tempoda bir koşu ile başlayabilirsiniz. Hafif tempoda başladığınız yürüyüşünüzü giderek artırarak 10 dakika devam ettirerek ısınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu