Spor

Kas Ağrılarını Azaltan Yiyecekler

Özellikle spora yeni başlayanların şikayetçi olduğu kas ağrılarından kurtulmak mümkündür. Kas ağrıları antrenmanınızın ve beslenmenizin durumuna göre şiddetini belli eder. Peki bu kas ağrılarından nasıl kurtulabiliriz? İşte kas ağrılarını azaltan yiyecekler…

 

Kas Ağrılarımızı Azaltmak için Tüketeceğimiz Besinler

Kas ağrılarının temel sebebi kası aşırı yoran fiziksel aktivitelerdir. Özellikle ısınmadan yapılan fiziksel aktiviteler kaslarımızı yormaktadır. Kaslarımızın dinlenmesi ve toparlanması için 48 saatlik süreye ihtiyacı vardır. Yeterli ve dengeli beslenildiğinde, uykularımız düzenli olduğunda, sıvı tüketimimiz de yeterli geldiğinde, herhangi bir kas doku hastalığımız yok ise, kaslarımız toparlanır ve ağrılar 48 saat içinde azalır. Ancak tüm bu faktörler yeterli olmadığında kas ağrıları rahatsız edici düzeylere ulaşabilir.

Kas hücrelerindeki potasyumun azalması, ağrıların temel sebebidir ve kas yorgunluğu dolaylı olarak meydana gelir. Kan, potasyumu kas hücreleri dışına taşır ve kas dokusu içeriğindeki potasyumun azalmasına sebep olur. Dinlendikçe, kas içindeki potasyum normal seviyeye dönmeye başlar ve ağrılar kendiliğinden düzelir, ancak bu durum sürekli olarak devam etmeyebilir. Bazen, beslenme desteğiyle bu süreci hızlandırmak gerekir.

Kas Ağrılarını Azaltan Yiyecekler

 

 Muz

100 gram muz, 358 mg potasyum içermektedir. Kan basıncının dengelenmesini sağlar. Colorado State Üniversitesi Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, sinir ve kas fonksiyonları için potasyum gerekli. Muzun içeriğindeki potasyum, egzersiz sonrası oluşabilecek kas kramplarını önler.

Badem ve Kaju

100 gram bademde ortalama 268 mg magnezyum bulunmaktadır. 100 gram badem günlük magnezyum ihtiyacınızın %72’ sini karşılarken, 100 gram kaju %88’ ini karşılamaktadır. Çiğ ve tuzsuz olanları tercih edilmektedir. Hem antrenman öncesi hem de sonrasında tüketilebilir. Günlük miktar kişiden kişiye göre değişmektedir. Ortalama 20-30 adet spor yapan birey için yeterli ve gereklidir.

Ananas

Lifli içeriğiyle vücudumuzdaki fazla ödemi atmaya yardımcı olarak bildiğimiz ananas, aynı zamanda kas ağrılarımıza ve tatlı isteklerimize de iyi geliyor. Günde 2 yuvarlak dilim ananas ile, kas ağrılarınızı çok daha hafif atlatabilirsiniz. 1 porsiyon yani 2 dilim ananasta ortalama 220 mg potasyum ve 95 mg C vitamini bulunmaktadır.

Turp

100 gram turpta 14,8 mg C vitamini bulunmaktadır. Turp, lenf ve sinir sistemimiz için, kas dokularımız için oldukça faydalıdır. Hafta genelinde 3 orta boy turp tüketilmelidir.

Yaban Mersini

Taze yaban mersini, folik asit, demir, potasyum ve lif kaynağıdır. Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Taze yaban mersini tercih edilmelidir. Özellikle spor sonrasında 10-12 adet yaban mersini tavsiye edilir.

Yumurta

Yumurta, anne sütünden sonra en değerli protein kaynaklarından biridir. Kas dokumuz için olmazsa olmazdır. Düşük kalorili ve yüksek proteinli olması sebebiyle her sabah 1-2 adet tüketilmelidir. Kas ağrılarımız arttıkça yumurta tüketimi artabilir.

Kefir

1 su bardağı kefir, 240 mg kalsiyum ve 300 mg potasyum içermektedir. Tüm hastalıklardan korunmak için, 1 bardaktan

Tükettiğiniz bu besinler kas ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu