Spor

Spor Yapmak için En Uygun Saat

Diyelim ki spora ayırabileceğiniz 1 saatiniz var. Peki, en iyi neticesi almak amacıyla günün hangi saatinde spor yapmalısınız?

 

Hangi Saatler Spor Yapmak için Daha Verimli?

Aç karnına uygulanan egzersizler, bedeninizi gün boyu daha çok yağ yakmaya dahi hazırlıyor. Yapılan incelemede, üç gruba ayrılan iştirakçilerin tümü normalde yediklerinden %50 daha çok yağ ve %30 daha çok kalori tüketmeye başlamışlar. İlk grup 6 hafta süresince nerdeyse hiç spor yapmamış. İkinci grup her gün kahvaltıdan sonra spor yapmış. Üçüncü grup dahi her gün ikinci grupla tıpkı egzersizleri, sabah er aç karnına yapmış. 6 hafta sonra spor yapmayan ilk gruptaki katılımcılar aşağı yukarı üçer kg almış. Kahvaltı ardından spor yapan ikinci gruptakiler dahi kg almış, fakat sadce 1,5 kg, yani birinci grubun yalnızca yarısı kadar. Kahvaltı evveli spor yapan birinci gruptakiler şayet hiç kilo almamışlar!

Sabah er, kahvaltı etmeden uygulanan egzersizin tesirli olmasının nedeni bedenin yağ depolarından enerji harcatması olur. Başka bir incelemede iki gruba ayrılan katılımcılar 400 kalori yakana kadar koşmuşlar. İlk grup aç karnına koşmuş. İkinci grup şayet koşmadan bir saat evvela 400 kalorilik yulaf ezmesi ila kahvaltı etmiş. Sonrasında uygulanan ölçümlerde aç karnına koşanların hem koşarken üstelik ardından daha yoğun yağ yaktıkları görülmüş. Bu neticeler aç karnına sabah er uygulanan sporun, hem esnasında üstelik ardından daha çok yağ yakmanızı sağladığını işaret ediyor.

Spor Yapmak için En Uygun Saat Ne Zaman?

Sabah erken spor yapmanın kayıbı amacıyla diğer bir mühim yararı dahi günışığı. Aslında ademoğlu bedeninin naturel ritmi tabiat ila uyumludur. Hava kararınca uyumak, aydınlanınca uyanmak ister. Bu ritme uyduğunuzda metabolizmanız düzene girer.

Yakınlarda uygulanan bir soruşturma, uyandıktan sonra iki saat içerisinde günışığı alan bireylerin almayanlara göre, gün içerisinde ne yedikleri ayrım etmeksizin daha ince olduklarını işaret ediyor. Sabah alarm çaldığında kapatmadan evvela, gerçekleştireceğiniz egzersizin size uyuyacağınız extra yarım saatten çok daha iyi geleceğini unutmayın!

Kas Yapmak için Hangi Saatler Daha İyi: Sabah mı Akşam mı?

Sana uygun vakti kendin bulabilirsin. Kas geliştirme ve kuvvetlenme amacı olan pekçok ademoğlu egzersizlerin günün hangi saatinde daha tesirli olduğunu merak ediyor. Yapılan incelemeler günün her iki sürenin dahi değişik koşullarda değişik etkileri olduğunu işaret ediyor. Yazının nihayetinde kendin amacıyla uygun olanı anlayabilirsin… Her insanın metabolizmik yapısı ila hayat döngüsü içindeki bağımlılıkları tıpkı olmadığı amacıyla gerçekte bu problemin umumi bir cevabı yok. Olması dahi olası değil. Yine dahi türlü incelemeler kendisine elverişli cevabı arayanlara yol gösterecek ipuçları barındırıyor.

Yapılan tetkiklerin fazlası, umumi beden çeşitleri göz önüne alındığında akşam saatlerindeki egzersizlerin kas gelişimini daha çok desteklediğini işaret ediyor. Fakat bu sabah egzersizlerinin tesirli olmayacağı manasına gelmiyor. Ayrıca akşam egzersizlerini tesirsiz kılabilen sosyal sebepler dahi sahip olunan. Araştırmacıların elde ettiği bilgilere göre sabah egzersizinden evvela kafein takviyesi alanların akşamki performans seviyelerine erişebildiği görülmüş. Burada işin sırrı, kendisine uygun rutini yakalamak. Günlük ritmine ve alışkanlıklarına uygun saati yakalaman işin püf noktası.

Hangi Saatler Spor Yapmak için Daha Verimli?

Aynı vakitte günün hangi zaman diliminde çalıştığından daha mühim bir etken dahi antrenmanın ne kadar sürdüğü. Akşam saatleri metabolizma yönünden daha verimli olur ama sabah egzersizlerinin akşamlara göre daha sürdürülebilir olduğu bir reel. Örneğin haftada 4 kere idman yapıyorsan, akşamları türlü sebeplerden antrenmanı kaçırma olasılığın sabahlara göre daha çok. En basitinden akşam mesaiye kalman gerekebilir, kaçırmak istemeyeceğin bir randevun olur, arkadaşların bir uygulama yapıp aklını çelebilir vesaire. Sabahları er kalkmakla alakalı bir problemin aksi durumda uygulamasını her daim bir gün eskiden ayarlayabilirsin. Böylece bir maaş toplamda aksak akşamlara göre daha çok çalışacağın amacıyla daha çok kas yaparsın.

Sabah antrenmanının dezavantajı tertipli biçimde yakacak almazsan meydana menfaat. Vakit darlığından dolayı kendisine gıda hazırlamayı es geçip boş mideyle antrenmana koşarsan işler sarpa sarar. Enerji amacıyla aradığı yakıtı bulamayan metabolizma, ihtiyacını gidermek amacıyla kaslarına yönelir ve kas geliştireyim derken kas kütlenden kaybetmeye başlarsın. Aynı vakitte kortizon seviyen dahi yükselebilir. Öğleden sonra yahut akşamları çalıştığında şayet deponun tamamıyla boş olması olasılığı düşüktür. Ayrıca beden esasen aktif olduğu amacıyla ısınmıştır ve hareketleri uygulamak daha rahattır. Bu dahi daha çok çalışmana olanak tanıyabilir ve böylelikle antrenmanın daha tesirli olur. Bununla beraber akşam egzersizleri seni alarmın erteleme düğmesiyle cebelleşmekten kurtarsa dahi uyku kaliten amacıyla söz vermez. Özellikle antrenmanı geç saate bıraktıysan. Egzersizlerden sonra sevinç hormonları salgılandığı amacıyla açıkgöz ve aktif olursun. Bu vaziyet uyku saatinin ertelenmesine niçin olur.

İşte bu dahi diğer bir handikap yaratır zira kasların en çok gece uykusu esnasında yenilenir. Kendini aktif hissettiğin amacıyla az uykuyla yönetim ediyormuşsun gibi gelir ama 7 ila 9 saat arasında uyumazsan kasların gereğince gelişemez ve antrenmanın bir alanı boşa gidebilir. Kas ilerletmek istiyorsan aklında tutman gereken 4 anne etken var: Devamlılık Beslenme Onarma (Dinlenme) Dayanma Gücü Günün hangi saatinde çalışacağına karar verirken bu 4 etkeni kararlı biçimde gerçekleştireceğin uygun vakti seçmelisin. Yani öyle bir saat olacak ki, antrenmanları kaçırmayacaksın, doğru şekilde beslenmeye sürenin olacak, ardından dinlenmeye gereğince zaman ayırabileceksin ve mutlaka gücün tam yerinde olacak. Kendini zorlamaman dahi mühim bir etken. Diyelim ki sabahları ayılman zaman alıyor ve akşamları kendini daha enerjik hissediyorsun. Ancak akşamları tertipli çalışamadığın amacıyla kendini sabah antrenmanlarına zorlarsan gene kaybedersin. Çünkü enerjin yerinde olmadığı durumda kendini harekete zorlamak bedenini strese sokar ve kortizon gibi kas gelişimini gerileten hormonların salgılanmasına niçin olur. Kas gelişiminde birinci kural her daim amacıyla süreklilik ve kararlılıktır.

Spor Hangi Saatte Yapılmalı?

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, doğru saatte uygulanan sporun kısa vakitte tesirini göstereceğini vurguluyor. Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin hayat niteliğini yükselten tavsiyeleri bölüşmek amacıyla meydana getirdiği “İyi Yaşa” platformunda önerilerde tespit edilen Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, spor amacıyla her bireyin hususi bir saati olduğunu vurguluyor. Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı’ya göre doğru saatte uygulanan spor yardımıyla kısa vakitte bedenimizde daha büyük değişimler görebiliriz. Pilates Eğitmeni Kaşıkçı sözlerine şu şekilde devam etti: “ ‘Spora yarım saat zor ayırıyorum, bir dahi bunun saatini mi ayarlayacağım’ der gibisiniz. Haklısınız dahi.

Günümüz koşullarında evden işe, işten eve gitmek esasen tüm zamanımızı alıyor; kendimize zor zaman ayırabiliyoruz. En azından ayırabileceğimiz bu yarım saati, spordan beklentimize ve yaptığımız spora göre ayarlayabilirsek, en kısa vakitte bedenimizde daha büyük değişimler görebiliriz. Yapılan incelemeler, her bireyin bedeninin kendisine mahsus bir ritmi olduğunu meydana koymuştur. Günün belli saatlerinde bu ritm en yüksek standardına, birtakım saatlerde şayet en alt noktasına ulaşır. Bu sebepten dolayı, spor yaptığımız saatler beden ritmimize elverişli olursa yaptığımız rastgele bir spordan çok daha büyük verim ve zevk alabiliriz. Aynı vakitte, pekçok şahıs amacıyla spor uygulamak kalori yakmakla eş kavrama gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu