Teknoloji

Alexa nedir?

Alexa ABD merkezli bir internet sitesi raporlama hizmeti sunan şirkettir. Sanal dünya içerisinde bulunan tüm siteleri belirli kriterleri göre sıraya koyarak kullanıcılara toolbar yolu ile bilgi vermektedir. Bu sitelerin her yönünden incelemesini yaparak hostinginin kayıtlı olduğu ülkeye ve dünya sıralamasına göre sırasını tüm kullanıcılara sunmaktadır. Bu şirket 1996 yılında kurulmuş olup çok güçlü bir veri tabanına sahiptir. İstatistiklerini gerçekten bir toolbar aracılığı ile mi yoksa googleden veri satın alarak mı kazandığı insanların kafasında bir soru işareti haline gelmiştir. Son yıllarda kolayca manipüle edilebilir olması sebebiyle kullanıcıların gözünden düşmüştür.

Alexa Bu Bilgilere Nasıl Ulaşıyor?

                Makalemizin girişinde verdiğimiz bilgiye göre bu insanlar tarafından çok merak edilen bir konu haline gelmiştir. Alexanın bu bilgilere bir yol ile ulaştığı bariz ortadadır fakat bizim gördüğümüz sadece bir toolbar yolu ile eriştiğidir. Alexa Toolbar eklentisini kolayca tarayıcınıza kurmak için http://www.alexa.com/toolbar adresini kullanabilirsiniz.

Alexa’nın Yansıttığı Sonuçlara Ne Kadar Güvenebilirim?

Bir analiz sistemi olması sebebiyle %100 güven sağlamak kesinlikle mümkün değildir. Söylediğimiz gibi son yıllarda çıkarılan trafik botu gibi programlar sebebiyle kolaylıkla manipüle edilebilir hale geldi. Fakat veriler bakımından Alexa en iyi sonucu size sunmaktadır. Bu demek oluyor ki Alexa sıralamasına bakıldığında bir site ilk 100 içerisinde gösteriliyorsa bu çok büyük ihtimalle doğrudur. Çünkü ilk sıralara bakıldığında genellikle internet kullanıcıları tarafından en fazla girilen siteler vardır.

Alexa Üzerinde Sitemin Analizini Nasıl Görebilirim?

Sitenizin analizini görmek için yapmanız gereken işlem fazlasıyla basittir. Alexanın resmi sitesine giriş yaparak sitenizin adresini arama bölümüne yazmanız yeterlidir. Adresi yazdıktan sonra karşınıza sitenize ait sıralama verileri sunulacaktır. Bu işlem ile sadece kendi siteniz ile ilgili verileri değil tüm giriş yaptığınız siteler ile ilgili verileri görmeniz mümkündür. Filtreleme olanağı sunması sebebiyle hangi ülkenin sıralamasını görmek istiyorsanız o ülkeyi seçerek görebilirsiniz.
                Sonuç olarak Alexa son zamanlarda fazlasıyla manipüle edildiği için çok güven duymamanız fakat yine de sitenizin sıralamasını yukarılara çekmek için çabalamalısınız. Herhangi bir site satışı yapılması durumunda hitlerden sonra ilk incelenecek bölüm Alexa sıralamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. En son duyduğuma göre mayıs ayında listeleme yapmayı durduracaklarını dile getirmişler.
    Ne kadar doğru bilmiyorum tabi.
    Webmasterların önem verdiği bir kriter alexa. Her ne kadar manipüle edilebilir olsa da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu