Teknoloji

İphone Telefonlarda Batarya ömrü Uzatma nasıl olur?

Kendine özel işletim sistemi,pazarlama stretejisi olan şirketin ürettiği,hemen herkesin elinde olan telefonların ortak adı.Android işletim sistemli telefonlarda bazı ayarlar ile batarya ömrünü iyileştirmeye değinmiştik. İphone telefonlarda batarya ömrü iyileştirme ise birazdaha farklı.Bunun nedeni kendine özel ios işletim sistemi.

iphone telefonlarda batarya ömrü iyileştirme nasıl olur ?

 

Ekran parlaklığını otomatik olarak ve düşük tutmalısınız.Ziraa ekran parlaklığı şarjı etkileyen en önemli etkenlerden birisidir.

Arka planda uygulama yenile özelliğini kapalı tutmalı yada belirli uygulamalara bu özelliği açık tutmalısınız.Uygulama bildirimlerini mümkün olan en aza indirmeli,gereksiz bildirimleri kapatmalısınız.Hareketi azalt özelliği açık olmalıdır.Animasyonların kapalı tutulması pil ömrünüzü olumlu etkileyecektir.

Otomatik mail alımının batarya ömrüne etkisi nedir?

Mail,gmail alımlarını otomatik yada hemen al yerine süre ayarlamalı yada el ile yenilediğinizde bu hizmetleri alacak şekilde ayarlamak,batarya ömrünüzü uzatacaktır.Otomatik icload yedeklemelemeleri bataryanızı olumsuz etkilemektedir.Arka planda yapılan bu yedeklemeler kapatılmalıdır.Sosyal medya uygulamalarının bildirim,otomatik video oynatma vebenzeri özelliklerini sınırlandırmak,Ya da bu uygulamaların lite sürümlerini kullanmak ta batarya ömrünüze katkı sağlayacaktır.

Arka plan uygulama kapatmada yapılan yanlışlık nedir?

Asla ve asla arka planda kullanılan uygulamalar tamamen kapatılmamalı dır.Direkt home tuşu ile çıkış yapılmalı,sıradaki uygulama kullanmaya devam edilmelidir.İos,android işletim sistemi gibi değildir.Her uygulamayı tamamen kapatmanızı gerektirmez.Siz çıkınca o uygulamalar beklemeye geçer.

Konum servisleri,kapalı tutulmalı ya da sadede uygulama kullanırken açık olacak şekilde seçilmelidir.Mobil veri,wifi,Bluetooth bağlantıları kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutulmalıdır.Wifi ve buletooth hızlı erişim panelinden değil,ayarların içerisinden tamamen kapatılmaktadır.Hızlı erişim menüsünden sadece pasif hale getirilmektedir.

Siri’nin batarya ömrüne etkisi;

Siri her zaman açık konumda olmamalı,sadece ihtiyacımız olduğunda ve gerekirse home tuşu basılıyken etkin hale getirilmelidir.Zira diğer seçeneklerde siri herzaman dış ortamı aktif dinlemekte,bizden komut beklemektedir.Batarya ömrünü olumsuz etkilemektedir.

Iphone telefonlarda batarya ömrünü iyileştirme temel esaslar bunlardan ibaret.Ayrıca titreşim kapatma,kısık ses,sağlık uygulamalarını kapatma vb birçok özelliği de  ayarlayarak pil sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.Bütün bunları yaparak telefonumu 3310 a mı  çevireceğim diyeceksiniz.En azın dan maddeler halinde saydıklarımızın bir yada birkaçını uygulamak batarya ömrünüze ciddi fayda sağlayacaktır.

İphone telefonlarda şarj-deşarj nasıl olmalıdır?

Iphone telefonlarda batarya ömrünü iyileştirme konusunda birde doğru ve bilinçli şarj- deşarj işlemidir.Telefonunuzu sık sık şarj etmek asla zararlı değildir.Tamamen pilinizi boşaltmanız gerekmez,tamamen doldurmanız da gerekmez.Bir tam boşalma ve dolma bir sarj döngüsü demektir.Yarım şarj ve boşalmalar şarj döngüsünü iki üç seferde tamamlamanızı sağlayacağından ,batarya ömrünüze katkı sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu