Teknoloji

Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkisi

Gelişen teknoloji ile sosyal medya hemen hemen çoğu kişinin hayatına girmiş bulunmakta. Gerek iş için gerek günlük vakit geçirmek için kullanıyoruz. Peki bu sosyal medyanın bizim hayatımıza ne gibi faydası ya da ne gibi bir zararı var gelin inceleyelim…

 

sosyal medya


Sosyal medya üzerinde varlığımızı sürdürmemiz artık zorunlu gibi çünkü birçok insan direkt olarak sizlere telefondan ulaşamıyor  veya karşılıklı görüşme fırsatı bulamıyor. Size ulaşmak isteyen birisi sosyal medya platformlarından adınızı aratarak sizler hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve daha önemlisi tanışmadan önce yada etkileşime girmeden önce hakkınızda bir fikir edinebilmesidir. Sosyal medya kitlesinin dünya çapında olması ve ticaret dünyasıyla birleşmesiyle birlikte ise sosyal medya dünyasında farklı bir sayfa açıldı diyebiliriz. Birçok kurum ve kuruluşlar sosyal medya platformlarında yerlerini almaya başladı ve bu sayede çok büyük işler de başarmaya başladılar. 

Fakat hayat tarzının sıklıkla ve aniden değişmesi beraberinde bir çok bireysel ve toplumsal sorunu da getirmektedir. Bireysel sorunlardan en önemli olanı ise kontrol edilememesidir.  özellikle teknolojiyi adım adım takip edemeyen ebeveynlerin güçlük çektiği çocuklar üzerindeki sosyal medya kontrolü üzerinde ayrıntılı çalışma yapılması gereken bir konudur.

Sosyal medya ve sanal ağlar bilinçli ellerle kontrollü olarak kullanıldığı zaman bireylerin hayatlarında amaçlarına ulaşmaları için mükemmel bir araç olabilmektedir. Bireylerin dünyayı ve ülkelerini daha yakından takip edebilmeleri, yaşanan gelişmeler karşısında farklı yönleri ve görüşleri kavrayarak doğruya en yakın fikri benimsemeleri açısından sosyal medya önemli bir mecradır.

Sosyal medyanın artıları ve eksileri

Sosyal medyanın zararlı ve yararlı olarak değerlendirilen birçok etkisi bulunmakta. Sosyal medyanın hayatımıza olumlu yönde yaptığı etkileri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi, topluluk yöneticisi gibi birçok yeni meslek dalları yaratan sosyal medya on binlerce insan için istihdam alanı açar.
  • Sosyal medya bilgi akışına yeni bir boyut kazandırarak yeni gelişmelerden çok hızlı bir şekilde haberdar olmamızı sağlıyor.
  • Sosyal medya toplumlar arasındaki sınıf farklılıklarını ortadan kaldırıyor. Örneğin herhangi bir bölgede elektrik kesintisi yaşayan bir birey sosyal medya sayesinde ilgili bakana kolaylıkla ulaşabiliyor.
  • Sosyal medyanın kanıksanması ile birlikte toplumsal hareketlenmeler çok daha kolay bir şekilde organize edilebiliyor. Örneklendirecek olursak sosyal medya sayesinde onlarca sivil toplum platformu meydana geldi.


Sosyal medyanın hayatımıza kattıkları ile birlikte hayatımızdan aldığı bazı şeyler de var tabi ki. Sosyal medyanın bazı zararlı etkileri şunlar:

  • Sosyal medya sanal insan ilişkileri oluşturarak pasif ve insanları pasif ve mutsuz hale getirebiliyor.
  • Asparagas haberler sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde yayılarak bilgi kirliğine neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu