Teknoloji

Telefonu bilgisayardan şarj etmek telefona zarar verir mi ?

 

Telefon yüzde kaça kadar şarj edilmeli

Tesla elektrikli araçlarda aracı en fazla %90’a kadar şarj edebiliyorsunuz. Bunun sebebi bataryada aşınmaların azaltılıp daha uzun ömürlü olması. Aynı teknoloji akıllı telefon bataryalarında da mevcut. Akıllı telefonunuzu %80-90 arasına kadar şarj ederek batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

Telefonu bilgisayardan şarj etmek bataryaya zarar verir mi ?

Telefonunuzu bilgisayardan şarj ettiğiniz zaman daha yavaş şarj olur. Bunun nedeni USB portundan yeteri kadar güç verilememesidir. Genellikle USB portundan şarj ettiğiniz zaman saatte 300mAh enerji akımı olur. Bu da sabit hızda 3000mAh bataryanın 10 saatte tam şarja ulaşması demek. Bu korkunç süreye rağmen aslında daha sağlıklı bir şarj gerçekleşmiş olur. Batarya şarj edilebilir bir pildir, ne kadar yeniden doldurma yaparsanız o kadar ömrü kısalır. Elektrik akımının hızlı olması aşınmayı bir tık arttıracaktır. Bilgisayardan şarj ettiğiniz zaman cihazınıza bir zarar gelmez fakat şarj uzun sürer. Fakat bunun dışında korkmanıza gerek yok. 10 saat şarj edecek vaktiniz olsa bile cihazınızı her zaman orijinal şarj aleti ile şarj edin.


Şarj hızı kaç olmalı ? 
 
İnternette veya arkadaşlarınızdan öğrendiğiniz şarj hızları, tamamen o cihazın stabilitesine aittir. Cihazınızı orijinal şarj aletiyle şarj ettiğiniz zaman donanımsal bir arıza yoksa ideal değerde şarj eder. Bu değer normal ise değiştirmeye çalışmayın. Telefonunuzu çağrı beklemediğiniz zamanlarda uçuş moduna alarak yarı yarıya daha hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Telefonunuzun şarj hızını öğrenmek için Ampere uygulamasını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. evet bilgisayardan şarj etmek mümkün ama şarj işlemi çok yavaş olacaktır, batarya ömrü daha uzun olacaktır. aceleniz yok ise iblgisayardan şarj etmek yada daha düşük amperde şarj etmek bataryanızın ömrünü daha çok uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu