Teknoloji

Yeni Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Cep telefonları artık yaşantımızın bir parçası haline geldiler.. Ve ülkemiz şartlarında çok ciddi fiatlara satılmakta.. Eskisi gibi çoğumuzun sık değiştirme lüksü yok.. O yüzden alacağımız cihazın ileriye dönük olması lazım.. 

 

Yeni telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz… Bunlara değinelim..

 
 

Öncelikle işletim sistemine karar vermeliyiz, ios mu android mi olacak.. Burada seçim size kalmış. Alacağımız model, servis ağı geniş ve piyasa da bol bulunan marka olmalı, ne olduğu belirsiz, toplama, kıyıda köşede satılan telefonlardan uzak durmalıyız. Büyük ekranlı bir telefon seçmeliyiz çünkü artık telefonlar, video izleme, dizi, film izleme gibi işlerde sıklıkla kullanılıyor.

 Alacağımız modelin güncelleme desteğinin nekadar süreceği hakkında aklımızda soru işareti bırakmayacak bir marka olmasına dikkat etmeliyiz. Dahili hafızasının en az 32 gb olmasına, mutlaka sd kart destekli olmasına dikkat etmeliyiz..Alacağımız cihazın rom belleğinin en az 3 gb ve üzeri olmasına dikkat etmeliyiz.. Özellikle android işletim sistemli modellerde bu çok önemlidir.. İos işletim sisteminde ise en az 2 gb ve üzeri rom bellek tercih edilmelidir..Telefonumuzun ön ve arka kameralarının tatmin edecek düzeyde olmasına dikkat etmeliyiz.

 Batarya…. Bu seçenekte en az 3000 mh ve üzeri modellere yönelmeli, hızlı şarj destekleyen cihazlar tercih edilmelidir. Android kısımda snapdragon işlemcili modellere daha çok yönelmeli, ya da exinos işlemcili cihazlar tercih edilmelidir. Isınma ve yazılımsal sorunlu modellerden kesinlikle kaçınılmalıdır.Tercih edilen modelin Bluetooth, wifi sürümlerinin yüksek olmasına, dahili modeminin 4G destekli olmasına dikkat edilmelidir.. 

Suya ve toza dayanıklılık kriterleri dikkate alınmalı ama bu özellikler için fazla fiat farkı vermekten kaçınmalıyız.. Sonuçta cihazımız bir süre sonra bu özelliklerini kaybedecek ve garanti kapsamında kalacaktır. Alınacak cihazın çıtkırıldım değil, ele alındığında sağlamlık hissi veren modeller olmasına dikkat edilmelidir.. Dikkat ederseniz çevrenizde ekranı ve arkakapağı çatlamış bir sürü telefon görürsünüz.

Söyleyeceklerimizi toparlayacak olursak bütçemizi markaya değil, o cihazı nerede nasıl kullanacağımıza göre belirlemeliyiz.. Teknoloji ve özellikle telefon piyasası çok hızlı gelişmekte, gün geçmiyor ki yeni modeller piyasaya çıkmakta.. Yani her cihazı almamız, kullanmamız mümkün değil.

 Alınan cihazın yurtiçi ve resmi servis garantili olması ise son seçeneğimiz.. Neme lazım demeyelim elektronik aletler bant üretimidir, olur ya garantiye işimiz mutlaka düşebilir. Renk, model, çift hat, çift kamera bunlar size kalmış özellikler. Bilinçsiz alınan, marka için çuval dolusu para verilen, birçok özellikleri birkez dahi kullanılmayan bir çok cihaz çöpe dönüşmekte, milli sermayemiz boşa harcanmaktadır.

 Lütfen bilinçli tüketici olalım… 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu