Yaşam

Afrikan Dansları ve Türleri

Afrikalılar genetik özelliklerinde bulunan ritim duygularıyla tanınırlar ve onları bu kadar güzel kılan bu içsel nitelikleridir. Afrika dansı sadece eğlenceli olmaktan ziyade, duyguları iletmek ve kalabalık hayatında kutlamaların yapılması ile ilgilidir. Onlar için dans toplumsal değerleri ve kalıpları hayatın içine çekmenin bir yoludur ve her anlamda toplumdaki yaşamı yansıtır. Afrika dansı bu özelliği ile hayatın kendisi olmaktan diğer bir şey değildir. Burada müzik ve ritim sadece vücudun derinliklerinde değil, damarlarındaki kanlarında akmaktadır ve kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.

Bilindiği gibi Afrika sözlü geleneğiyle ünlüdür, yani kültürel uygulamalar bir nesilden diğerine aktarılır. Sözlü iletişim yoluyla müzik ifade aracı olarak kullanılır. Kısacası, ritim ve melodi kullanan şarkı söylemek ve dans etmek, dünyanın bu bölümünde de aynı derecede önemlidir. Dans, öncelikle detaylı kostümlerden, maskelerden, sahne malzemelerinden, beden sanatından ve birbirleriyle iletişim kurma hareketlerinden faydalanan Afrika kültürünün ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Afrika Dansı Hakkında Bilgiler

Dünyadaki bütün dans geleneklerinin aksine, Afrika dansı, onu öteki bütün danslardan ayıran, çok merkezli politritiktir. Bu, bir dansçının vücudunun tek bir ünite olarak kabul edilmediği, bunun yerine, müzik içindeki öbür ritimlere cevap verebilecek değişik bölümlere bölünmüş bölgelere ayrıldığı anlamına gelir. Bu bölümlere bölünmüş alanlar, belirlenmiş karmaşık ve ustalaşması nispeten zorlama olan bağlı hareketler oluşturur. Dünyanın bu bölgesinde dans, sıradanın ötesine geçer ve genelde dini ritüellerde maneviyatın bir ifadesi olarak görülür. Topluluğun hayatındaki önemli olaylarla bir tamamen kuvvetli şekilde ilişkilendirilen bir gelenektir, yani beraberliği paylaşma fırsatı olarak görülüyor.

Afrika Dansının Özellikleri

Ritim ve müziksiz dans her ne kadar anlamsız hareketler olarak değerlendirilse bile müzik, Afrika dans ritüellerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve müzik sadece kabilenin yürek atışı olarak adlandırılan davul anlamına gelmez. Evet, tamburun atması, ona eşlik etmek için şekerler, kora, mbira ve kosika gibi aletler vardır. Afrika dansının en kayda değer özelliklerinden biri, tören dansı olmalarının katiyen tek başına gerçekleştirilmemesidir. Danslar daima tüm kalabalık kadar gerçekleştirilir ve her üye performansa katılır. Bu, dansçılar ve sözde izleyici arasında sürekli bir etkileşim olduğu anlamına gelir.

Dansta Kullanılan Afrika Maskeleri

Maskeler, geleneksel Afrika kültürünün kayda değer bir özelliğini oluşturur. Ayrıntılı maskeler, ritüel danslarda ve sosyal ve dini işlevlerde kullanılır. Maskeli danslar, düğünler, cenaze törenleri ve başlangıç törenlerini taşıyan geleneksel törenlerin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Maske kullanan kişinin insan şeklini ihlal ettiği ve maskenin temsilcilik ettiği ruh biçimini devraldığı söylenir. Maskeli dansçı bu nedenle kalabalık üyeleri ve ruhlar arasında bir iletişim arabulucu haline kazanç. Gelecek nesiller için geleneği canlı tutmak basit değildir ve sanatçı dansçılar dansın hiçbir şekilde değiştirilmemesini sağlarlar. Benzer eğitim, çocukluktan itibaren başlar; öte yandan müzik eğitimi, çocuğun doğumu ile başlamaktadır

Afrika Dansları ve Türleri

Ritmik alkışlar, ayakları vurmak ve şarkı anlatmak dans için gereken ritmik müziğe katkıda bulunur. Müzik ve dans benzer madalyonun iki yüzü olarak kabul edilir. Şarkı söylerken, çağrı ve yanıt adı bahşedilen bir teknik kullanılır, bu da baş şarkıcının gruba liderlik ettiği anlamına gelir; bu, dünyadaki çoğu koro kadar takip edilen bir kavramdır.

Erkekler sıçramak ve zıplamak gibi büyük vücut hareketlerini kullanırken, kadınlar karıştırma adımlarına benzer ufak hareketlerle dans ederler. Afrika dansları yaşamın bir yansımasıdır ve dansçıların çoğunlukla yaş ve cinsiyet temelinde ayrıldığını söylemesi şaşırtıcı değildir. Bir bütünüyle topluluğa daha artı önem verilir, bu yüzden çift dansının olmaması gerekir.

Afrika Dansı Türleri

Şüphesiz, Afrika ’da yaşamış bambaşka kabileler sebebiyle fazla değişik dans stillerinin var olduğu doğrudur. Ama, bunların çoğu benzer ilkelere dayanmaktadır. İşte Afrika dans türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Savaşçı Dansları

Dans tarzı, Foh ve Ewe halkından kaynaklandığı ve keza Atamga olarak da bilinir. Savaşçı dansları, savaşta savaşan erkeklerin tasviridir, bu yüzden dans savaş hareketlerini içerir. Güya saldırgan bir dans tarzı ve kompleks bir davul ritmi ile nitelendirilmektedir. Dansçılar sahne alay dövüşçüsü mızrak olarak atkuyruğu kullanarak rakibi bıçaklar. Bu dans türü bilhassa kültürel etkinliklerde ve cenazelerde yapılır. Agbekor dans tarzı bir örnektir.

Geçiş Ayini

Geçiş ayini, Afrika kabileleri arasında en önemli ritüellerden biri olarak kabul edilir. Bu dans türü erişkinliğe bir açılış eylemi olarak gerçekleştirilir. Bu dans, bilhassa topluluk önünde misafir etme yapmadan önce aylarca inzivaya giren genç dansçılar göre gerçekleştirilir. Bu dans, genç erkeklerin ve kadınların güvenini çoğaltmak için bir vasıta ve aynı zamanda onları yaşamın yeni aşamasına davet etmenin bir aracıdır.

Adumu Dans Formu

Masai halkı, savaş çağının geleceğini anmak için Adumu dansını yapmaktadırlar. Bu dansçılar, topuklarının yere temas etmesine izin vermeden sıçramak zorundadır. öte yandan Tokoe, Gana ’da seçilen genç kadınların gerçekleştirdiği bir danstır. Dans için seçilen kızların ergenliğe girerken bakir kalmaları için gerekli yeterlilik önlemlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Hoşgeldin Dansı

Karşılama dansları bir ziyaretçiye selamlarını iletmek için yapılır. Ayrıca kabilenin yetenek ve potansiyelini ziyaretçiye sergilemenin yollarından biridir. Batı Afrika ’da gerçekleştirilen Yabara bu dans türünün bir örneğidir. Şekelin havada bambaşka yüksekliklere fırlatılmasını içerir ve başlıca kadınlar göre yapılır.

Aşk Dansı

Bu dansın isminden de belirli olduğu gibi sevgi tasviri, birliktelik ve sevgiyi kutlayan günlerde yapılmaktadır. Doğada kutlayan performanslar düğünler, yıldönümleri ve kabile ritüelleri için ayrılmıştır. Gana ’da kadınlar Nmane ’ı düğün gününde gelini onurlandırmak için kullanırlar.

Iyelik ve Çağırma

Bu dans türü, dünyanın ruhlarını, yani ataların, ağaçların, ormanların ve hatta tanrıların toplanması için kullanılır. Ruhları şereflendirmek ve rehberlik arzu etmek için bir vasıta olarak gerçekleştirilir. Ruhun kızgın olduğu durumlarda ara sıra kusuruna bakmamak için yapılır. Bu danslar keza savaş sırasında ya da iyi bir aldatmaca olacağına dair belirlenmiş bir inanca sahip bir kuraklık döneminde de gerçekleştirilir. Bazı Afrikalı kabile danslarında, konukları eğlendirmek için güzel dans tarzları da kullanılmıştır.

Afrika Dansları ve Türleri

Ara Yabara Dansı

Yabara Nijerya‘dan ya da Batı Afrika bölgesinden gelen dans şeklidir. Bu dansta, ana dilde Shekere adı bahşedilen Boncuklu Kabak Çıngırağı ritmin değiştiğini belirlemek için havaya fırlatılmaktadır.

Agbekor Dansı

Bu dans, aslen Batı Afrika bölgesinden Ewe ve Foh aşiretlerinin dansıdır. Bu dans, özel olarak cenaze zamanlarında atkuyruğu ile yapılır.

Umu Adumu dansı

Masai halkı Adumu adı bahşedilen geleneksel danslarını gerçekleştirir. Bu dans, savaşçıların yaş töreninde gerçekleşmektedir.

Pan Kpanlogo Dansı

Bu Afrika halk dansı, Gana ’dan Ga ırksa grubuna aittir. Bu dans, Kpanlogo adı verilen konga benzeri davullarla gerçekleştirilir. Dans aynı zamanda Afrika davul dansı olarak da bilinir.

Tey Umteyo Dansı

Dans, vücudun pektus bölgesinin kendine özgü hareketini içerdiğinden, dans sallama olarak da adlandırılır. Bu dans özellikle Güney Afrika Xhosa kabilesi kadar gerçekleştirilir.

Lam Indlamu Dansı

Afrika Dansları ve Türleri

Bu dans, en fazla African Zulu dansı olarak bilinir. Güney Afrika ’nın Zulu kabileleri tarafından gerçekleştirilir. Bu dansta dansçı bacağını başının yüksekliğine kaldırır ve yere sertçe vurur. Bu dans bununla birlikte Zulu savaş dansı olarak da adlandırılır ve çoğunlukla Zulu düğünlerinde yapılır.
Afrika kıtada çok sayıda kabile olduğu için, Afrika ’da çok sayıda halk dansları vardır. Uganda ’dan Tamenaibuga, Amaggunju, Bwola, Zaire ’den Makosa ve öteki birçok dans formları gibi Afrika kabileleri hala Afrika ’da uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu