Yaşam

Asteroit Ve Hareketleri

Güneş etrafında dönen ve gezegene benzer küçük cisimlere Asteroit denir. Asteroitler, planetoidler veya mini planetler olarak da adlandırılırlar.

1600’den fazla asteroitin yörüngeleri tesbit edilmiş ve binlercesi de gözlenmiştir. Mars ve Jüpiter arasında yer alan birkaç asteroit hariç, bu küçük planetler güneş etrafında bir elips şeklinde dönmektedirler. Hemen hemen Mars yörüngesinde her ne büyüklükte olursa olsun keşfedilmeyen asteroit yok gibidir. Diğer taraftan Jüpiter’in üzerindeki bölgede, gözlem yoluyla bilinenlerinden daha değişik nadir büyüklükte asteroitler de vardır.

 
 

Mars ile Jüpiter arasında kalan büyüklü küçüklü binlerce kaya parçaları bulunur bunlara asteroitler denir. Asteroitler  gezegen olmayıp gezegen gibi güneşin etrafında dönerler. Asteroitlerin bulunduğu bölgeye Asteroit Kuşağı denir.

Bütün asteroitler aynı mıdır?

Bu sorunun cevabı tabi ki hayır olacaktır. Çünkü iki farklı asteroitin Güneş’e olan uzaklığı farklı olduğundan çekim kuvveti etkisi biri diğerine göre daha fazladır. Çekim etkisinin az olduğu asteroitin boyutuyla çekim etkisinin fazla olduğu asteroitin boyutu karşılaştırıldığı zaman, çekim etkisinin az olduğu asteroitin daha büyük yapıda olduğu gözlenmiştir. Güneş’ten uzaklaştıkça asteroit ve gezegenlerin boyutu -çekim etkisinden ötürü- artacaktır.

Benzer gözlemlerden yola çıkarak asteroitler ile ilgili şunları söylemek de mümkündür:

  • Asteroitler gezegenler gibi yuvarlak değillerdir. Tırtıklı ve düzensiz şekiller vardır.
  • Bazı asteroitler kilometrelerce mil uzunluğunda çapa sahiptirler. Ama bir çok asteroit çakıl taşından daha küçük boyuttadır.
  • Asteroitler farklı maddeden oluşur. Çoğunluğu kaya yapısındayken demir, nikel, kil gibi bir yapıya sahiptir. Bazı asteroitlerde ise birden fazla maddeye rastlamak mümkündür.

 

Kümeler ve boşluklar

Bu küçük gezegenler küme oluşturma eğilimi gösterir ve bazı bölgelerde bulunmazlar. Jüpiter’in dolanım süresinin bir kesiri (özellikle üçte biri, beşte ikisi ya da yarısı) kadar sülerde dolanımını tamamlayacak uzaklıkta yer alan bir asteroyit, Jüpiter’in genel çekimi nedeniyle yörünge değiştirmek zorunda kalır. Bu kuşaktaki boşluklara Kirkwood Boşlukları adı verilir. Bazı asteroyitlerin yörüngesi çok eğik (Pallas’ın eğikliği 34º), bazılarınınkiyse eşmerkezlidir; ama günümüze kadar, geri dönme hareketi yapan bir asteroyite rastlanmamıştır.

Olağandışı Yörüngeler

En ilgi çekici asteroyitler, ana kümeden ayrılanlardır. Bazı asteroyitler Yer’e çok yaklaşırlar: Biçimi düzensiz, en uzun çapı yaklaşık 24,8 km olan Eros, 1931 ve 1975 yıllarında Yer’ 24 milyon kilometre uzaklıktan geçmiştir; çapı 1,6 km olan Hermes, 1937’de Yer’e 776,000 km’ye kadar yaklaşmıştır. Yere 6,4 milyon kilometreye kadar yaklaşabilen Icarus, Güneş’e Merkür’den daha yakındır. Yörüngesi çok basık olan Hidalgo, günöte noktasında Satürn’ün yörüngesinin yakınlarından geçer. Trojan, Jüpiter’le aynı yörüngeyi izler; ama ondan 60º açısal uzaklıkta dolanması nedeniyle, bir çarpışma söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu