Yaşam

Çağımızın En Büyük Tehlikesi Hareketsizlik

Gün geçtikçe dijitalleşen çağımızda hayat tarzımıza hakim olan, kimi zaman vakit kazandırdığını ve işimizi kolaylaştırdığını düşündüğümüz gelişen teknoloji ve onun bir getirisi olan hareketsizlik sağlığımız için en büyük tehlikelerden biri.

 

Uzmanların yorumlarına göre çeşitli teknolojik cihazlar ile meşgul olup, uzun süre hareketsiz kalmak felç geçirme riskini 30-40’lı yaşlara kadar erkene çekebilmektedir.

Fiziksel Aktivitenin Önemi

Fiziksel Aktivite, kas ve iskelet sisteminin koruyor, kilo alımının önlüyor, kalp ritmini düzenliyor, bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlıyor. Sağlığımız için bu denli önemli olan fiziksel aktivite, haftada 3-5 defa ortalama 1 saat dahi yapıldığı takdirde sağlığımız üzerinde olumlu yönde etki etmektedir.

Fiziksel Aktivite, akciğerin kapasitesini arttırır, kan akışını arttırır ve oksijenin hücrelere dağılımını sağlar ayrıca vücudumuzdaki su, tuz ve mineral seviyesini dengeler.

Kalp Krizi Ve Felç Riski

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi gibi ciddi hastalıkların son zamanlarda erken yaşlara inmesinin altında yatan sebep ise gene aynı. Artık insanlar 30-40’lı yaşlarda hipertansiyon hastası olmakta.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren sürekli olarak cep telefonu, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarla zaman geçiren bireyler için ise tehlikenin boyutu daha büyük, bu durumun sebebi ise bahsi geçen bireylerin gelişim çağında olmaları.

Hareketsizliği destekleyerek inme riskini daha erken yaşlara indiren diğer faktörler ise sigara, madde bağımlılığı ve fast food temelli sağlıksız beslenme.

Oturarak Vakit Geçirmek

Günümüzün modernleşen dünyasında sosyal medya platformları,  mobil oyunlar ve bilgisayar oyunları gibi aktiviteler bağımlılık düzeyine eriştiğinde ciddi bir psikolojik sorun olarak görülmekte iken bu cihazların başında uzun süre hareketsiz kalınması ise kalp ve damar sağlığını tehdit etmektedir.

Sadece aktivite bazında değil, iş yerlerinde de insanlar genel olarak bilgisayar başında oldukları için bu hareketsizlik durumu kalp ve damar sağlığını tehlikeye atıyor.

İnsanlar uzun süre hareketsiz kaldıkça, yürüyüşten ve spordan uzak kalmaya devam ettikçe kan değerlerindeki kötü kolestrol yükselmektedir. Kötü kolestrol ise damar sertliğine yol açıyor ve bu durumda kalp, diğer organlar, kol ve bacaktaki damarların tıkanmasına ve hatta beyin damarlarının tıkanmasına dahi neden olabiliyor.

Omurga Hastalıklarının Temeli Hareketsizlik

Hareketsizliğin zararları bunlarla da sınırlı değil, yanlış pozisyonda oturmak zamanla omurganın aşınmasına sebep olmakta, bu durum ise omurga rahatsızlıklarına yol açıyor. Bunlardan biri ise halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz.

Uzun süre bilgisayar ve cep telefonu ile vakit geçirmek boyun kaslarına da iyi gelmiyor. Yanlış pozisyonda oturan ve cep telefonuna kafasını aşağıya eğerek bakan bireyler zamanla Boyun Düzleşmesi olarak da bilinen Servikal Lordoz hastalığına yakalanmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu