Yaşam

Çocukların Evde Yapabileceği Aktiviteler

Çocuklar daima oyun oynamak, ebeveynleri tarafından ilgi görmek, onlarla beraber güzel vakit geçirmek isterler. Büyüklerin tüm gün işte yoruldum, şu an başka işlerim var vb. şekilde sıraladıkları nedenleri çocuklar için önemli değildir. Oyun çağındaki bir çocuk her zaman ilgi odağının kendisi olmasını ister. Ebeveynler çocukları için yaşına uygun etkinlik planları yaparak günlerinin bir bölümünü çocuklarına ayırmalı ve çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak bu aktivitelerle çocukların eğlenceli ve eğitici zaman geçirmelerini sağlamalıdır.

 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Aile Aktiviteleri

Çocukların Evde Sıkılmadan Yapabileceği Aktiviteler

Özellikle ilkokula geçişle başlayan eğitim hayatı onların oyun vakitlerinin kısalması demektir. Bu dönemde çocuklar aileleri ile daha çok vakit geçirmek isteyeceklerdir. Ailelerin çocukların bu isteklerine olumlu cevap vermesi önemlidir. Çünkü aileleri tarafından ilgi göremeyen çocuklar içine kapanmakta ve sosyal gelişimini tamamlayamamaktadır. Ailelerinin ilgisinden eksik kalan çocuklar teknolojik aletlerde aile sıcaklığı aramaktadır. Bu çocuklar hem yetersiz sevgi yüzünden duygusal gelişim eksiklikleri çekecek hem de teknoloji bağımlısı bireyler olarak büyüyeceklerdir.

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Aile Aktiviteleri

Çocuklarla vakit geçirirken yapılacak aktiviteler yaşa uygun olarak seçilmelidir. Yaşa uygun aktivite seçimi, çocukların sosyal, duyuşsal, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine fayda sağlayacak ve onların daha mutlu vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır. Aileler bu konuda seçim yaparken çocuklarda başarı sağlayacak, onların motivasyonu yükseltecek etkinlikler seçmelidir. Ailelerin ilkokul çağındaki çocukları ile yapabilecekleri etkinliklere aşağıdaki listemiz örnek olacaktır.

 

Balkonda, Bahçede Çiçek Yetiştirin

Çocukların ilgilerini üzerinde tutabilecekleri uzun süreli etkinlikler olacaktır. Hem çiçeklerini sulamak, bakım yapmak gibi eylemler sorumluluk kazanmalarını sağlayacak hem de el becerisi kazanmalarına yardımcı olacaktır. Ailelerin çocuklara doğa sevgisini aşılayabileceği en kolay yoldur. Bu aktivite çocuğunuza sorumluluk duygusu kazandırmış olacaktır.

Beraber Kahvaltı Hazırlayın, Yemek Yapın

Çocuklarla beraber gerçekleştirilen günlük işler hem çocuklardan uzak zaman geçirmemek, hem de eğlenmek için iyi bir alternatiftir. Çocuğuyla ilgilenip bir yandan da ev işlerini halletmek isteyenler için mükemmel bir aktivite. Bu sayede çocuğunuz sıkılmamış olacak ve birlikte yemek hazırlamak aranızdaki duyguları güçlendirecektir.

Çeşit Çeşit Boyamalar Yapın

Kuru ve sulu boyalar, patates baskılar yapın. Onlarla yarışarak yapılabilecek bu aktiviteler çocuklar el becerisinin artmasına yardımcı olacaktır. Boyama yapmak çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirmesinde ona katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz ile birlikte bol bol boyama aktiviteleri yapmanızı öneririz.

Şarkılar Söyleyin, Sessiz Sinemalar Oynayın

Okula yeni başlayan çocuklarla bu etkinliklerin düzenlenmesi onların utangaçlık duygularını azaltacak ve sosyal yaşamda özgüvenli insanlar olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarınızla şarkılar söyleyerek onların öz güvenlerini artırabilirsiniz.

Kutu Oyunları, Sıralama/Yerleştirme Oyunları Oynayın

Kutu oyunları veya çocuğunuzun yaşına uygun sıralama/yerleştirme oyunları oynamak çocuğunuzun hem zihinsel gelişimlerine yardımcı olacak hem de onlarla kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Çocukların oyunları onlar için gelişim aracı olacaktır. Sizlerle beraber vakit geçirme ve gelişimlerini tamamlama ihtiyaçlarını ellerinden almayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu