Yaşam

Dünyanın En İlginç 7 Festivali

 

Adrenalin tutkunu olanlar için dünyanın dört bir yanından yapılan festivaller ilgi odağıdır. İşte dünyada yapılan tehlikeli ve garip festivallerden en fazla tanıdık yedi festival aşağıdaki gibidir:

Peru: Noel Dövüş Festivali

Noel ’i Noel Baba ile ya da dünyadaki barış ile ilişkilendirenler çoğunluktadır ve başlıca bu günde iyi dileklerde bulunulur. Ama Peru ’nun bir takım bölgelerinde bu gün belirgin bir şekilde yaratılan kargaşayla birlikte kişiler ağız dalaşı ve şikâyetlerini birbirleriyle dövüşerek çözerler. Bu festivale yerel folklor temelli olarak kostüm giyen savaşçılar izleyicilerin karşı yamalı halkalar içinde bir alanda yerlerini alırlar ve dövüşürler. Dövüş yapanların kontrolden çıkmasını önlemek için hakemler kamçı taşırlar. Takanakuy, Peru ’nun Chumbivilcas eyaletinin Hristiyan öncesi geleneklerinde kökene sahiptir, fakat son yıllarda kolluk kuvvetleri arasında bu geleneksel dövüş sanatı merhametsizce yaygınlaşmıştır.

Yunanistan: Rouketopolemos (Roket Savaşı)

Paskalya ’da her sene Yunan Vrontados köyünde, acayip tehlikeli bir gelenek adını duyurmaktadır. İki karşı taraf kilisesi olan Agios Markos ve Panagia Erithiani, alay savaşı düzenleyerek birbirlerinin çan kulelerine 60.000 kadar küçük roket atmaktadırlar. Bu, her iki kilisede de hizmetler yapılırken gerçekleşir. Gece gökyüzündeki ışık şovu muhteşemdir, ama roketlerin bazıları olarak rotadan sapmış ve yaralanmalara, bedensel hasara ve ara sıra de ölüme neden olmuştur. Kimse geleneğin nasıl başladığından bütün olarak belli değildir. Bir efsane göre köyün korsanları kovmak için denizden top attığını, fakat Osmanlı işgali sırasında ayaklanmaları önlemek için topların alındığını söylemektedir. Yunan Kurtuluş Savaşı ’ndan sonradan (1823-31), köy sakinleri havai fişek atarak restore edilmiş cephanelere erişimlerini kutlamışlardır.

Dünyanın En Tehlikeli 7 Festivali

İspanya: Bebek Üzerinden Atlama Festivali

İspanyol Castrillo de Murcia köyünde çocuk bakımı hakkında bazı acayip gelenekler vardır. 17. yüzyıldan bu yandan köy, bebeklerin sokaktaki yataklara yatırıldığı yıllık bir merasim düzenlenmektedir. Şeytan gibi giyinmiş aktörler daha sonra çocukların üzerlerinden atlamaktadırlar. Ayin, güya çocukların allah vergisi gelen günahını korkutup yaymak için yapılmaktadır. (Katolik Kilisesi, değişik nedenlerden nedeniyle ritüelleri reddeder ve insanların su ile vaftiz geleneklerine vefalı kalmasını istemektedir.) Festivalde bu güne kadar az önce bir aksilik olmamış ama atlama kısmına kadar olan kısımda cümbür cemaat nefesini tutarak izlemiştir.

İngiltere: Peynir Yuvarlama Festivali

Bir asırdan artı bir süredir ilginç bir yarışmaya odaklanan İngiltere ’deki Gloucestershire ’da iki jurnal bir karnaval düzenlenmektedir. Bu festivalde 8 kiloluk bir Çift Gloucester peyniri tekerleği, ülkede 200 metrelik bir yamaçtan aşağı yuvarlanmaktadır ve bir grup koşucu onu kovalamaya ve yakalamaya çalışmaktadır. Buradaki sorun, tepenin bir insanın dik durması için fazla dik olmasıdır, böylece koşucuların çoğu birkaç adımdan sonra garip bir şekilde düşmekte ve geride kalan koşucular peynirin peşinden koşmaya devam etmektedirler. Teorik olarak, peynir onu yakalayan koşucuya verilir. Ancak bir peynir çarkı, onu peşine düşüp takip eden koşuculardan çok daha hızlı yokuş aşağı gittiğinden, ödül çoğunlukla tepenin dibine ulaşan ilk kişiye verilmektedir. Çarpma ve çürükler garantilidir ve daha önemli yaralanmalar belli bir olasılıktır. Yerel makamlar festivali kaldırmaya çalışmaktadırlar.

İtalya: Portakal Savaşı Festivali

Her yıl şubat ayında İtalyan şehri Ivrea da bir portakal savaşı festivali yapılır ve bu festivalle kasabanın bir zulmü devirdiği ortaçağ ayaklanmasını bitmiş canlandırması yapılmaktadır.

Dünyanın En Tehlikeli 7 Festivali

Portakalları ve kuvvet sever kötü uşaklarını temsilci oyuncuları içeren beygir arabası, soylu atıcı kasaba halkı tarafından çevrelenmiş kareye çekilir ve el arabasındaki oyuncular hokey tarzı koruyucu giysiler giyerler. Yaya olan kişiler, onları dokuz geleneksel kadroya bölen özel üniformalara sahiplerdir, ancak yüksek hızda gelen bir portakalın etkisini yumuşatacak hiçbir şey yoktur. Bu festivalde kesikler ve morluklar gerçekleşmekte ve kafaya portakal yemek doğru bile değildir. Bu portakal savaşı bir kaosu andırsa da önemli bir sınırı vardır. Bu sınır da atlara portakal atmak şüphesiz yasaktır.

İspanya: Boğa Koşusu Festivali

Herkesin tatil anlayışı farklıdır ve kendi usulü ile tatilini yapar. Bazıları müzelere ya da restoranlara gitmeyi severken, bazıları ise sokaklarda coşmuş çiftlik hayvanları tarafından kovalanmayı sever. Öfkeli bir boğa tarafından kovalanmayı müsamaha sayanlar için Temmuz ayında İspanya Pamplona ’da düzenlenen Fiesta de San Fermín ’e festivali bunu deneyimlemek için bir fırsattır. Festivalin her gününde sabahın erken saatlerinde, şehir halkı merkezinin sokaklarında geçen 875 metrelik (yarım eksen) bir parkurun başlangıcında yaklaşık 2.000 gözü kara ruhlu kişiler sıraya girmektedirler. Misafir Etme, saat 8: 00 ’da başlamakta, koşucular parkura girdikten sonradan arkasından altı boğa parkura bırakılmakta ve koşuların arkasında koşmaktadırlar. Bu festivalde boğalar göre yaralanmalar düşünülenin tersine daha nadirdir, ancak ölümcül olanlar da dahil, çiğnenmek ve boğuşmalar meydana gelmektedir. Boğa koşusunda katılımcıların yarısından fazlası turisttir. Bu şenlik muhtemelen 1920 ’lerde Amerikalı yazan Ernest Hemingway ’e katıldıktan sonradan bu şenlik popüler ışık halkası getirmiştir.

Dünyanın En Tehlikeli 7 Festivali

Japonya: Kutsal Kütük Şenlik

Japonya Nagano vilayetinde her altı yılda bir Onbashira festivali Suwa Gölü bölgesinde gerçekleşir. Festivalin amacı, Suwa Grand Shrine ’ın dört binasının köşelerinde duran 16 kütük sütununu değiştirmektir. Festivaller nisan ayında dağlarda başlamakta dağlarda özenle seçilmiş 16 köknar ağacı geleneksel kütük açma araçları kullanılarak kesilmektedir. sonra mekanize donanım kullanılmadan tapınağa sürüklenirler. Tomruklar genel olarak yaklaşık 20 metre uzunluğunda ve 12 ton ağırlığındadır, bu yüzden ahali dağları ve nehirleri geçirmek için büyük takımlarda kastetmek zorundadırlar. Yolculuğun tamamı, genellikle takriben 10 kilometre sürmektedir. yine de en ölümcül kısım, kütüklerin yokuş aşağı taşınması gerektiğinde ortaya çıktığında yaşanmaktadır. Cesaretlerini gösterilmek için, erkekler dağın tepesinden inerken bu kütükleri dolaştırmaktadırlar ve bu yok edici yaralanmalara ve ölüme niçin olabilen bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu