Yaşam

Dünyanın En İyi Bilim Müzeleri

Müzeler bilim ve anlayışın katedralleridir, ancak tüm bilim müzeleri eşit değildir. Bazıları sadece ihtişam ve sergilerinin ve sergilerinin kalitesinde mükemmeldir. Aşağıdaki 10 asal örnek, gelecekte yakınlarda olursanız görülmeye değerdir. Bu liste ayrıntılı olmaktan uzaktır ve belirli bir düzen değildir.

 

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi

Yazar biraz önyargılı olabilir, ancak Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi dünyanın en iyi bilim müzelerinden biridir. Ayrıca çevredeki en eski ve en ünlü müzelerden biridir.

Tümü mimari tasarımın başyapıtıyla sarılmış hayranlık uyandıran sergilere sahip olan bu müze, Londra’ya seyahat eden herkes için mutlaka ziyaret edilmelidir. Adından da anlaşılacağı gibi müzenin ana teması doğal tarih ve hayvanlar, bitkiler, insan biyolojisi, mineraller ve doğal kaynaklar hakkında koleksiyonlar içeriyor.

Ancak, yazarın görüşüne göre, “Dippy” ‘nin son zamanlarda bir Mavi Balina iskeleti ile değiştirilmesi, müzenin “büyüsünü” azaltmaktadır.

İlk kez 1881 yılında açıldı ve yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçi aldı. Bir dahaki sefere onlardan biri olduğunuzdan emin olun.

San Francisco’daki Exploratorium

 

San Francisco’daki Exploratorium, ilgi çekici ve eğitici sergilerle doludur. Gerçekten “Bilimsel Eğlence Evi” lakabını yaşıyor ve çok farklı bir müze ziyaret deneyimi sunuyor.

İnşa eden tasarım ekibi, bilimin genç zihinleri şaşırtmak ve büyülemek için mümkün olan en garip, en şaşırtıcı ve en heyecan verici yönlerini sergilemek için bir alan yaratmaya meydan okudu.

Ana misyonu, genç bilim insanlarını bilimin ne kadar heyecan verici olabileceğini görmelerini sağlamaktır. “Vizyonumuz insanların kendileri için düşündükleri ve güvenle soru sorabilecekleri, soruları cevaplayabilecekleri ve çevrelerindeki dünyayı anlayabilecekleri bir dünya.”

İsviçre’deki İsviçre Ulaştırma Müzesi

 

İsviçre Ulaştırma Müzesi (Verkehrshaus der Schweiz), İsviçre’nin Luzern şehrinde yer almaktadır ve farklı ulaşım modlarıyla doludur. Sergilerin çoğu 1900’lü yılların başlarından itibaren İsviçre otomobil modelleri ancak uçaklar, trenler, mağazalar ve bazı iletişim teknolojilerini içeriyor.

Müze 1959’da açıldı ve kısa sürede İsviçre’nin en popüler müzesi oldu. Ama hepsi bilim ve teknoloji ile ilgili değil – aynı zamanda saygın bir yerel sanatçı olan Hans Erni’nin eserlerinin geniş bir koleksiyonu var.

Koleksiyonun yanında müzede, bir planetaryum, geniş formatlı bir sinema ve İsviçre’nin 1: 20.000 ölçekli hava fotoğrafı da dahil olmak üzere birçok cazibe merkezi var.

Washington DC’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

 

Washington D.C.’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Smithsonian Enstitüsü’nün bir bölümünü ve dünyanın en iyi bilim müzelerinden birini oluşturmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en iyi havacılık ve insan uçuş tarihi müzelerinden biridir.

Müze içindeki sergiler sizi turun görsel şölenine götürüyor. İlk uçma girişiminden, girişimlerin uzaydaki inanılmaz başarılarına kadar.

Bilim ve teknolojiyi, özellikle havacılığı seviyorsanız, bu sizin ve aileniz için mutlaka ziyaret edilmelidir. Gerçek bir muamele içindesiniz – şanslısınız.

Te Papa Müzesi, Yeni Zelanda Wellington

 

Wellington’daki Te Papa Müzesi, Yeni Zelanda’nın ulusal müzesidir. Te Papa kabaca Maori’den “Bizim Yerimiz” anlamına gelir ve müze 1998 yılında Ulusal Müze ve Ulusal Sanat Galerisi ile birleştikten sonra kapılarını açtı.

Sergileri sadece bilimsel nitelikte değildir, ancak geniş bir fosil, arkeozooloji, bitki örneği, kuş örneği yanı sıra geniş bir amfibi, sürüngen ve memeli koleksiyonuna sahiptir. Aksi takdirde Sanat, Tarih, Taonga Maori ve Pasifik Kültürleri üzerine sergileri var.

En ünlü sergisi muazzam 495 kg muazzam kalamar örneğidir. Ne yazık ki, bu şu anda sergileniyor, ancak 2019’da geri dönecek şekilde ayarlandı.

İsveç’teki Evren

 

İsveç’in Göteborg şehrindeki Universeum, tüm aile için mükemmel bir gün. Sergiler, interaktif ekranlar ve bir akvaryum içeren çocuklar için özel olarak gurur duyuyor.

Kendi küçük sakinleri ile üç katlı bir “yağmur ormanı” bile var. Eğlence çoğunlukla çocuklara yönelik olsa da, yetişkinlerin de ilgisini çekecek çok sayıda ekran var.

Web siteleri gururla övünür “Universeum oyunun bilgiye yol açtığı bir yer. Burada hayvanlar ve doğa yeni teknoloji ve heyecan verici deneylerle birleşiyor. Evren’i ziyaret etmek unutulmaz bir macera. ”

Paris’teki Bilim ve Sanayi Şehri

 

Fransa’nın Paris kentindeki Bilim ve Sanayi Şehri’nin [Müze] Avrupa’nın en büyük bilim müzesi olduğu söyleniyor. 2016 yılında 30. yıldönümünü kutladı ve Napolyon’un kentin kesimhanesinin geri kazanılmış sitesi üzerine inşa edildi.

Araştırma, tıp, uzay, botanik ve endüstriyi kapsayan çok çeşitli büyüleyici sergilere sahiptir. Ayrıca etkileyici bir planetaryum, bir denizaltı, IMAX tiyatrosu (La Géode) ve çocuk oyun alanı da bulunmaktadır.

Yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçi almaktadır ve Paris’in en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Müzenin misyonu, özellikle gençler için bilimsel ve teknik bilgileri kamuya yaymak ve halkın bilim, araştırma ve endüstriye ilgisini teşvik etmektir.

Almanya’daki Deutsches Müzesi

 

Almanya’daki Deutsches Müzesi, dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesidir. Müzenin tamamı aynı zamanda Isar nehri üzerinde kendi adasında inşa edilmiş ve görülmesi gereken bir manzara.

50 bilim ve teknoloji alanından 28.000’den fazla nesne barındırmaktadır. Tüm sergiler görülmeye değer olsa da, önemli noktalardan biri İspanya’daki Altamira Mağarası’nın yeniden inşası.

Dünyanın en eski mağara resimlerinin bazılarının ilk keşfedildiği yer burasıdır. Gerçekten eşsiz ve görsel olarak çarpıcı bir ziyaretçi deneyimi.

Londra Bilim Müzesi

 

Londra’daki Bilim Müzesi, 2017’de 160. yılını kutladı. George Stephensen’in Roketi de dahil olmak üzere Sanayi Devrimi’nden harika bir kalıntı koleksiyonu içeriyor.

En son sergilerinden biri, 500 yılını ya da robotun evrimini çizen çok popüler “Robotlar” sergisidir. Ayrıca matematik tarihi sergileri ve Florence Nightingale’nin istatistiksel çalışması hakkında ilginç bir parça var.

Yılda 3,3 milyon ziyaretçi çekiyor ve halka ücretsiz. Ancak bazı geçici sergiler giriş için ücret alabilir.

Çin Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi

 

Çin Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi, “Robotlar Dünyası” ndan “Çocuk Gökkuşağı Ülkesi” ne kadar 13 kalıcı sergi ile muazzam.

İkisi IMAX olmak üzere dört dev bilim tiyatrosuna ve Yunnan eyaletinin biyoçeşitliliği üzerine “Yaşam Spektrumu” gibi bazı Çin’e özgü sergilere sahiptir.

İlk olarak 2001 yılında açılmış ve son inşaat aşaması 2010 yılında tamamlanmış ve kentin en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Müze, “Doğa, İnsanlık ve Teknoloji” uyumunun amaçlanan temasıyla bilimin popülerleşmesine adanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu