Yaşam

E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır?

E haciz kavramı, hem çevremizde hem haberlerde son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi. Bu kavramın sık duyulması, hemen hemen herkesin bu konuda merakını ve endişesini de artırdı. Peki, E-haciz nedir? Neden E-haciz işlemiyle karşılaşılır?

 

Günümüzde pek çok işlem online ortamda yapılıyor. E-devlet uygulaması, sayesinde resmi kurumlarla ilgili sayısız işlem, elektronik ortamda yapılabiliyor. Elektronik haciz işlemi de elektronik ortamda gelen haciz türüdür. 6183 sayılı kanunun 62. Maddesinde geçen bir hüküm de borçlulara ve borçluların banka hesaplarına uygulanan haciz türü E-haciz olarak adlandırılıyor. E- haciz prosedürü, vergi daireleri tarafından mükelleflerine gönderilen ödeme emri tebliği ile başlıyor. Bu tebliği alan borçlu kişinin ise 15 gün içerisinde mal beyanında bulunması veya ödeme emrine itiraz etmesi gerekmektedir. Bu itiraz ya da ödeme yapılmadığı zaman kişilerin borcu kesin hale gelir.

E- Haciz Kavramının Normal Hacizden Farkı Nedir?

E-haciz kavramı; SGK ve vergi borcu gibi, kişilerin devlet kurumlarına olan borçları ile ilgili olarak devlet tarafından kişilere yapılan haciz türüdür. Borçlu mükellef kişilerin bilgileri, vergi daireleri tarafından tahsisat grup müdürlüklerine buradan da mükelleflerin hesapları olan bankalara bildirilir. Banka genel müdürlükleri ise vergi dairelerinden gelen bilgilere göre hesap sahiplerine saat fark etmeksizin elektronik haciz koyarlar.

 

E-Hacze Konu Olabilecek Borçlar Nelerdir?

E-haciz işleminin kişiler ile devlet arasındaki borçluluk ilişkisinden kaynaklandığından bahsetmiştik.

Konu olan borç kalemleri ise;

  • RTÜK idari para cezaları
  • MTV
  • Karayollarından usulsüz geçiş cezaları
  • Ecrimisil borcu
  • Trafik para cezaları
  • Askerlik para cezası
  • Nüfus ve seçim para cezaları
  • Öğrenim ve katkı kredisi borçları gibi borçlardır.

 

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-hacizin kaldırılabilmesi için ödeme yapılması ya da itiraz edilmesi gereklidir. E-Haciz kararı konmadan önce borçlu kişilere gelen ödeme emri tebligatına göre kişiler 7 gün içinde ödeme yapabilirler. Bunun yanı sıra borcu taksitlendirmek de mümkündür. Kimi zaman banka hesabındaki varlıklara da haciz gelebilir. Bu durumda kişiler banka ile görüşerek taksitlendirme yapabilirler. Ancak, taksitlendirmeye rağmen ödeme gerçekleşmezse E-haciz işlemi gayrimenkuller için de yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu