Yaşam

Erken Kalkmanın Faydaları

Erken kalkmanın size bir faydası var mı? Aslına bakarsanız erken kalkmanın faydaları, siz öğrenciler için çoktur. Birçok kişi, öğrencilik yıllarında sabah kuşuna dönüştürülür. Okulunuz çok erken başlıyor olabilir ve bu nedenle erken kalkmak zorunda olabilirsiniz. Hatta zamanla erken kalkma gibi bir zorunluluğunuz yokken de erken kalkmaya başlayabilirsiniz. Hatta aileniz bile buna inanmakta güçlük çekecektir.

 

Erken Kalkmanın Faydaları Nelerdir?

Erken Kalkmanın Faydaları Nelerdir?

Dürüst olmak gerekirse, birçok kişi sabahlardan hoşlanmıyor. Demek istediğimiz şu ki erken kalkmak, gerçekten çok zor. Aslına bakarsanız erken kalkmak, birçok kişiyi daha tutkulu bir insan haline getirmiştir. Eğer hala inanmıyorsanız, erken kalkmanın faydaları hakkında bu içerikten bilgi alabilirsiniz.

Erken Kalkmak, Daha İyi Notları da Beraberinde Getirir

Eğer hala bir okulda aktif olarak öğreniminize devam ediyorsanız, erken kalkmanın sınav notları ve genel not ortalaması üzerinde olumlu etki bıraktığını bilmelisiniz. Teksas Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre erken kalkan öğrenciler, geç kalkan öğrencilere göre daha iyi notlara sahiptir. Bu durumun tek sebebi elbette ki erken kalkmak değildir. İyi bir kahvaltı yapmak ve sabit bir rutine sahip olmak da genel not ortalaması üzerinde olumlu etki bırakır.

Erken Kalkmak Sağlıklı Beslenmenize Yol Açar

Geç kalkan kişilerin çoğu, kahvaltıyı uykuya feda etme eğilimindedir. Kahvaltıyı es geçmek kötü bir fikirdir çünkü kahvaltıda tüketeceğiniz besleyici maddeler, size yüksek miktarda enerji vererek derslerinize ve yapacağınız diğer işlere odaklanmanızı sağlar.

Siz uykuya daldığınızda bedeninizde bir nevi oruç tutar. Uyandıktan sonra birtakım besleyici gıdalarla bu orucu açmalısınız. Günün ilk öğünü kahvaltıyı es geçtiğinizde bir sonraki öğünde aşırı yemek yemek ve sağlıksız besinleri yemek istemeniz olasılığı oldukça fazladır.

Kahvaltı yapmak, sağlıklı beslenmenin temelini oluşturmaktadır ve günün geri kalanında sağlıksız besinleri daha az tüketmenize neden olur.

Erken Kalkmak Üretkenliği Artırır

Dünyanın en başarılı insanlarının birçoğu, erken kalma alışkanlığına sahiptir. Bu durumun sebebini anlamak hiç de güç değil. Erken kalkan yol alır!

Erken kalkmak, üretkenliği nasıl artırır?

 

  • Günün erken saatlerinde dikkatinizi dağıtabilecek çok az şey vardır. Bu nedenle yaptığınız çalışmalar, daha az bölünecektir.
  • İyi bir gece uykusundan sonra, beyniniz tamamen dinlenmiş ve çalışmaya hazır olacaktır. Beyniniz, sabahları en verimli dönemini yaşar. İşte bu nedenleri çalışmalarınızı daha hızlı ve daha iyi yapabilirsiniz.
  • Erken kalkan kişiler; planlama yapmakta, karar vermekte ve hedefler belirlemekte diğerlerine göre daha iyidir.
  • Erken kalkmak, başlangıçta size rahatsızlık verebilir fakat bir kere erken kalkmaya alıştığınızda güne devam etmek için daha fazla enerjiniz olduğunu göreceksiniz.

 

Erken Kalkmak, Zihin Sağlığınıza İyi Gelir

Erken kalkmak ile ilgili en az konuşulan şey ise erken kalkmanın akıl sağlığına iyi geldiğidir. Günün ilk saatlerini nasıl geçirdiğiniz, günün ve hayatınızın geri kalanının da nasıl geçeceğini belirler.

Erken kalkarak, hayatınızdaki stresi de azaltmış olursunuz. Erken kalkmak, hayatınıza oldukça fazla miktarda pozitif enerji katacaktır. Böylelikle tutumunuzda değişiklikler gözlemleyebilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki erken kalkan insanlar, hayata daha olumlu bakıyor ve bu insanların hayattan zevk alma şansları daha fazladır. Gece kuşları, yaratıcılıkları ile bilinebilir fakat bu insanların depresyon ve buna benzer psikolojik rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimali daha fazladır.

Erken Kalkmak, Egzersiz Yapmak İçin Zaman Kazandırır

Erken kalkmak, spor yaparken antrenman kaçırma riskinizi en aza indirir. Akşamları işten veya okuldan geldikten sonra spor yapmanın bir zararı yok fakat sabah spor yaparsanız yorucu bir günün ardından sosyal planlarınızı ertelemenize gerek kalmaz.

Eğer düzenli olarak egzersiz yapmak istiyorsanız, bu egzersizler için en iyi zaman sabahlarıdır. Eğer uyanmada güçlük çekiyorsanız, egzersiz yapmak bu sorunu çözmenin en iyi yoludur. Egzersiz yaparak bedeninize enerji katmış olup önünüzdeki dopdolu bir güne hazır olursunuz.

Erken Kalkmak, Uyku Kalitenizi Artırır

Erken kalkan kişilerin genellikle iyi bir uyku düzeni vardır. Erken kalkan kişiler, yatağa hep aynı saatlerde giderler. Bu saatler de genellikle gecenin henüz erken saatleridir. Erken yatmak, sabahları erken kalkmayı kolaylaştırır.

Uzmanlara göre düzgün bir uyku rutini oluşturmak gerçekten önemlidir. Düzgün bir uyku rutini oluşturarak, uykunun kalitesi artırılabilir ve bedenin iç saati düzene sokulabilir. Hafta sonları geç kalkmanın size iyi geldiğini düşünebilirsiniz fakat bu alışkanlığın uzun vadede insan sağlığına zararları vardır.

Erken Kalkarak, Sessiz Sakin Zamanların Tadını Çıkarabilirsiniz

Erken kalkan kişiler, sabahın erken saatlerindeki sessiz sakin ortamdan güç bulurlar. Diğer aile bireylerinden erken kalkarak, evde daha sessiz bir ortam elde edebilirsiniz fakat sessiz sakin bir ortamın olması evde yalnız olduğunuz anlamına gelmez. Özellikle öğrenci iseniz sabahları erken kalkıp sessiz sakin bir ortamda çalışmak notlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer işe veya okula erken saatlerde gidiyorsanız, erken kalkarak toplu taşıma araçlarının yoğunluğundan da önemli ölçüde kurtuluyorsunuz demektir.

Erken Kalkmanın Faydalarını Özetlersek…

“Erken kalkan yol alır” deyişini bilirsiniz. Gerçekten de erken kalkmak, bizler için çok faydalı bir alışkanlıktır. Saydığımız tüm bu faydaların hepsi tek bir ortak noktada birleşiyor. Bu ortak nokta ise daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamaktır.

Neden? Çünkü sağlıklı bir diyetin içerdiği besleyici gıdalar,  sabahları alınması gereken gıdalardır. Ayrıca sabahları erken kalkarak egzersiz yapmak hem kalbe iyi gelir hem de bu sayede yüksek miktarda kalori yakarsınız.

Bedenin sürekli aşırı strese maruz kalması, ilerleyen yaşta kansere neden olabilecek bir durumdur. Stres, kansere yol açmasa bile depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliriz. Erken kalkma alışkanlığı edinerek, tüm bu rahatsızlıklara yakalanma şansınızı en aza indirebilirsiniz. Kısacası erken kalkmanın, beden ve akıl sağlığınıza çok iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu