Yaşam

Escape From Pretoria Film İncelemesi

Yeşil Yol gibi hapishane filmlerini bir yana koyup bir de Prison Break gibi hapishaneden kaçış temalı eserleri yan yana koyduğumuz tümünün hitap ettiği kitlede de verdikleri keyifte de değişiklik göze çarpıyor. En iyi hapishane filmi için Yeşil Yol veya 1967 yapımı Parmaklıklar Arkasında gösterilebilir. Söz konusu hapishaneden kaçış olunca ise akla ilk gelen Stephen King imzalı filmlerden ve kadrosunda Morgan Freeman ile Tim Robbins’i de bulunduran Esaretin Bedeli…  İşin içine biraz da aksiyon eklendiğinde, Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger gibi isimleri gördüğümüz Kaçış Planı da ideal bir yapım olarak dikkat çekiyor. Son olarak 1979 yapımı Alcatraz’dan Kaçış filmine de tek cümleyle değinmekte fayda var…

 

2020 filmleri içinde Escape From Pretoria kendine has bir üslup barındırıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Francis Annan oturuyor. Daniel Radcliffe, Daniel Webber, Ian Hart, Nathan Page gibi isimleri kadrosunda bulunduran film gerçek bir hikayeden beyazperdeye uyarlanmış. Tim Jenkin tarafından kaleme alınan 2003 tarihli Inside Out isimli biyografiden uyarlanan filmin baş kahramanı da Tim Jenkin.

1970’li yılların sonunda Güney Afrika’daki ırkçılığa daha fazla sessiz kalmayı ret eden ve eylemleri sonucu hapse giren iki gencin (Tim Jenkin ve Stephen Lee) kaçış öyküsü filmin ana temasını oluşturuyor. Tim ve Stephen, alışık olunan kaçma girişimlerinden çok daha farklı bir yol izliyorlar ve bu serüvenlerinde kendilerine Leonard Fontaine eşlik ediyor.

Avustralya ve İngiltere ortak yapımı eserin IMDb puanı 6.5’in üstünde bulunuyor. Dünya genelini etkisi altına alan salgın, filmin hasılatını da olumsuz yönde etkilemiş durumda. 1 Mart’ta Glasgow Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan film, neredeyse tüm ülkelerde aynı ay içinde gösterime girdi. Aynı ay içinde sinemaların kapatılması, kısmi veya genel sokağa çıkma yasaklarının baş göstermesi derken filmden elde edilen gelirde de beklenmedik bir düşüş yaşanmış oldu.

13 yaş uyarısının bulunduğu yapımın Esaretin Bedeli gibi sürükleyici veya Kaçış Planı gibi aksiyonlu olduğunu savunamayız. Buna karşın gerilim noktasında son derece başarılı olduğunu vurgulamak yerinde olur. Oyunculuklar ve müzik gayet iyi; ancak olay örgüsü görece yavaş kalıyor. Bu negatif durum ise bir biyografiden uyarlandığı için rahatlıkla göz ardı edilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu