Yaşam

Evcil hayvan beslemenin çocuklara faydası

Evcil hayvanla yaşama oranları ülkemizde ve dünyada her geçen gün biraz daha artmakta. Kardeş sayısının azalması da bu artıştaki temel etkenlerden biri. Diğer bir önemli etken ise evcil hayvanların çocuğun duygusal,bilişsel ve ahlaki gelişimine katkısı tabii ki de.

BAĞLANMA

Evcil bir hayvanla yaşamanın çocuk üzerindeki etkisi hiç şüphesiz ki ”bağlanma” dır. Bağlanma bir bebeğin hayatta kalmasını etkileyen ilk ve en önemli psikolojik boyuttur. Ebeveyne güvenli bağlanma sadece duygusal ihtiyacı değil,zihinsel ve fiziksel gelişimi de etkiler. Çocuğunuz evde birlikte yaşamaya başladığınız hayvanla bağlanma sürecine girecektir büyük ihtimalle. Evcil hayvan çocuk için bir bağlanma figürüdür. Çocuk bağlanılan evcil hayvanı kendi psikolojik alanında kabul eder, diğer bir ifade ile onu içine alır ailenin bir parçası gibi benimser. Bu bağlanma çocuğun güven, sevgi ve şefkat hislerini önemli ölçüde güçlendirir. Peki, çocuğun evcil hayvana ” bağlanmaması” gibi bir ihtimal de var mıdır? Elbette vardır ancak bu durumun çocuk açısından bir sakıncası yoktur. Ama birlikte yaşanan evcil hayvanı kaybetmenin ardından duyulacak üzüntünün büyüklüğü de doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların en çok bağlandığı hayvanları merak edenler vardır belki; hemen belirtelim:Bağlanmada köpekler birinci sırayı alırken onu kediler ve kuşlar izlemektedir.

Mutluluk Hormonu Ve Sorumluluk Bilinci

Çocuklar evde birlikte yaşadıkları hayvanı sever. Sevdiğimizde ya da sevildiğimizde iyilik hali olulturan seratonin,oksitosin ve endorfin gibi mutluluk hormonları salgılar beynimiz. Mutluluk hormonları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda stres seviyesini düşürür. Bu hormonları sadece mutluluk halleri sağlamakla kalmaz,bir dizi fizyolojik değişikliğe de kapı açar,ki bu değişiklikler de çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuğun,birlikte yaşadığı hayvanın bakımına sağlayacağı katkı,sorumluluk bilincini ve disiplini olumlu yönde etkilemektedir. Evcil hayvanın yiyeceğini,suyunu takip etme,yuvasının ya da kendisinin temizliğini üstlenme,tarama,dışarı çıkarma gibi bakım davranışlarına ortak olmak çocuğun sorumluluk alma ve öz disiplin bilincini geliştirmektedir.

Merhamet Duygusu

Evcil bir hayvanla yaşamanın iletişime ve kreatif becerilere katkı sağladığı düşünülmektedir. Çocuk evcil hayvanıyla sürekli iletişim halindedir. Beden dilini inceleyerek onu anlamaya,tanımaya çalışır. Bununla birlikte,kendi duygu ve düşüncelerini onunla paylaşır. Bazı çocuklar ise evcil hayvanlarıyla birlikte yeni şeyler keşfedebilir. Evcil hayvanın yen ve farklı davranışlar sergilemesi çocuğun ona yeni şeyler öğretmesini sağlar. Evde bir hayvanla birlikte yaşayan çocukların empati düzeyleri,adalet bilinçleri,şefkat hisleri evcil bir hayvanla yaşamayan çocuklara nispeten daha yüksek bulunmuştur.Bununla birlikte,evcil bir hayvanla yaşayan çocukların ergenlik dönemlerinde daha az saldırgan davranış gösterdikleri de gözlemlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu