Yaşam

Evde Su Faturasını Düşürme Yöntemleri…

Evlerimiz de alacağımız küçük tedbirler ile su faturalarımızı önemli ölçüde düşürebiliriz.Öncelikli belirtelim en başta bilinçli ve tasarruflu kullanım birinci detaydır.Aile bireylerinin hepsine bilinçli kullanım ve tasarruf hakkında eğitim verilmeli ve öneriler anlatılmalıdır.Evde su faturalarını düşürme yöntemleri ne gelelim.

Mutfaklarda musluklar da,musluk uçlarına,cüzi ücretlere alabileceğimiz,musluktan çıkan suyu hava ile karıştırarak ,daha da tazyikli hale getiren ve çokmuş gibi gösteren aparatlardan takılmalıdır.Bulaşıklar mümkün olduğu kadar makinede yıkanmalı,bulaşık makineleri tam dolu kapasitede çalıştırılmalıdır.

Çamaşır makinelerinde,mümkün olan en kısa programlar seçilmeli,ön yıkama ve ilave durulama seçenekleri mecbur kalmadıkça kullanılmamalıdır.Yine çamaşır makineleri tam dolu kapasiteyle çalıştırılmalıdır.

Elyüz yıkama,tıraş olma,diş fırçalama alışkanlıklarımız da muslukların sürekli açık kalmamasına dikkat edilmelidir.Damlatan contası eskimiş musluklara derhal müdahale edilmelidir.

Çok sık merdiven yıkama,balkon yıkama alışkanlıklarımız tekrar gözden geçirilmelidir.Çok büyük ve günlük sulama gerektiren bahçe sevdasından vazgeçilmelidir.İçme suyuyla bahçe hobisi ,israftan baska birşey değildir.

Banyolarda duş sureleri gözden geçirilmeli,banyolar da mutlaka duş başlığı kullanılmalıdır.Tuvalet sifonlarına,kireçlenmeye bağlı olarak mutlaka sızıntılar olmaktadır.Sifonlardan gerçekleşen küçük sızıntılar çok ciddi su sarfiyatına sebeb olabilmektedir.Sızıntı olup olmadığı mutlaka takip edilmeli,gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Evde su faturalarını düşürme yöntemlerini basitçe sıraladık.Siz de bu yöntemleri uygulayarak ,ciddi tasarruflar edebilirsiniz.Herşeyin başı bilinçli ve duyarlı kullanmaktır.Aile bireylerimize bunu aşılamak en büyük tasarruftur

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu