Yaşam

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yöntemler

Hafızanız arada sırada sizle oyun oynayabilir. İşiniz gerektiğinde aklınızdaki o bilgiyi unutmanıza sebep olabiliyor. Aniden duraksayıp sorunlar karşısında çaresiz kalabiliyoruz. Hatta ara sıra buzdolabını açıp boş boş baktığımız bile olabiliyor. Bu durumun ilerlemesini önlemek hafızamızı daha canlı ve dinamik tutmak için doğru yerdesiniz. Size vereceğimiz tavsiyeler ile hafızanızı güçlendirebileceksiniz.

 

hafızamızı geliştirmek için


Stresten, yanlış beslenmeden ve iş hayatının yoğunluğundan dolayı hafızanızın zayıfladığını hissediyorsanız korkmayın, aşağıdaki hafıza geliştirme yöntemlerini takip ederek hafızanızı eski parlak performansına yeniden kavuşturmanız mümkün.

Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapabiliriz?


Günlük hayatımızda da hafıza geliştirme için çeşitli zeka oyunları oynayabilir veya bulmaca çözebiliriz. Sürekli bulmaca çözen ve satranç oynayanların hafızası daha da kuvvetlenmekte.  Sudoku da beynin farklı alanlarını çalıştırdığından, hafıza için faydalı oyunlar arasında yer alıyor. Briç oynamak da aynı şekilde hafızayı güçlendirici özelliğe sahip oyunlardan biri.

Hergün düzenli olarak gazete okumak da faydalı aktiviteler arasında. Gazete haberlerini dikkatlice ve tümünü anlayarak okumak hafızanız üzerinde olumlu etki yapıyor.

Hayal Etme ile Hafızayı Geliştirme

İnsanın en kolay depolayabileceği bilgi görsel bilgidir. Bir sokağın ismini aklınızda tutmakta zorlanırsınız ama sokağın görüntüsünü kolay kolay unutmazsınız. Bizzat gözlemlemediğiniz konuları başkasından dinliyor veya bir yerden okuyorsanız, kafanızda canlandırma yöntemine giderek hafızanızda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınıza bir şeyler öğretmek istediğinizde onu hikayeleştirip kafasında canlandırmasını sağlayın. Bu yöntem, öğrenmeyi kolaylaştırdığı için eğitim kurumlarında sıklıkla uygulanmaktadır.

Farklı Duyulardan Yararlanın

Bir bilgiyi ezberlemek için beyin farklı duyulardan yararlanabilir. Ancak burada farklı duyuları harekete geçirmek için size de vazife düşüyor. Bir bilgiyi iyice ezberlemek için o bilgiyi bir kağıda yazın. Duyduğunuz bilgiyi bir de kağıt üzerinde görsel olarak görürseniz hem kulaklarınız hem de gözleriniz o bilgiye aşina olur. Ya da yazı yazarken önemli kısımları farklı fontlarla ya da farklı renklerle yazın. Ayrıca bir bilgiyi başka birine anlatmak da o bilgiyi pekiştirmeniz açısından son derece yararlı olacaktır. Keza bir şeyi, başka birine olabilecek en basit şekilde anlatabilme yeteneğiniz yoksa, o bilgiyi tam olarak kavrayamamışsınız demektir.

Biberiye Koklayın

Bazı çalışmalar, biberiyenin hafızayı geliştirdiğini öne sürmektedir. Bu nedenle özellikle sabahları birkaç dakika biberiye koklamanın hafızanızı geliştirmesini bekleyebilirsiniz.

Günlük Spor Yapın

Günlük jimnastik hareketleri vücuttaki kan dolaşımını artırır. Beyne giden oksijen miktarının artması ise yaşlanmayla birlikte gelen hafıza kaybını önler. Bu nedenle günde en az 30 dakika yürümek, hafızanızın gerilemesini önlemenin en güzel yollarından biridir.

Bazı çalışmalar, egzersiz yapmanın her yıl beyindeki hafıza merkezini %1-2 arasında geliştirdiğini ileri sürmektedir. Bu nedenle sporsuz bir hayatınız varsa en iyi ihtimalle hafızanız sabit kalır, ancak asla gelişmez. Aksine hafızanızın zayıflaması söz konusudur.

Stresten Uzak Durun

Kronik stres, beyne zarar verir ve hafızanızı zayıflatır. Uzun süreli stres döneminden beyin olumsuz etkilenir ve anıların saklandığı hippocampus bölümü bu durum nedeniyle zarar görür. Kısa süreli stres dönemleri bile bazı şeyleri hatırlamanızı güçleştirir. Bu nedenle gün içinde sakinleşmeye çalışmalı, hafif açma-germe hareketleri ya da yoga yapmalısınız.

Hafızayı Güçlendirmek için Nasıl Beslenmeliyiz?


Daha fazla yeşil sebze ve baklagiller yemek, yağlı yiyeceklerden kaçınmak, kalp sağlığını koruyucu şekilde beslenmek zihnimize de iyi gelmekte ve bunamayı önlemekte.

Beyin hücrelerini korumak için antioksidanların önemi büyük. Kırmızı meyveler doğal antioksidan kaynaklarıdır. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersinini mevsimine göre tüketerek hücrelerinizin ölümünü yavaşlatabilirsiniz.

Omega 3 yağ asitlerinin hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmış durumda. Ceviz, badem gibi kuruyemişlerde, balık yağı ve balıklarda bulunan bu yağ asitleri mutlaka beslenmeye dahil edilmeli ve haftada bir kaç kez tüketilmeli.

Vücuttaki demir seviyesinin düşmesi de hafıza kayıplarına yol açabiliyor. Bu nedenle demir eksikliğiniz varsa, mutlaka doktorunuza danışarak önüne geçmenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu