Yaşam

İlişkilerde Güven Nasıl Kazanılır?

Günümüzde ilişkilerde güven sorunu gün geçtikçe ciddi sorun olmaya başlıyor. Her gün televizyon programlarında izliyoruz. Aynı yastığa baş koyan çiftler birbiri arkalarından neler çeviriyor. Günümüz ilişkilerinde karşımızdakinin güveni nasıl kazanılır?

 

İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

İlişkilerdeki Güven Sorunu

Çevremizde yaşanan olaylar, en yakınlarımızdan bile duyuyoruz. Bütün bu olanlardan ötürü çiftler birbirine güvenemez oluyor. Bu da Türk aile yapısına göre büyük bir sorun. Ne kadar güvenmeliyim? Benimki yapar mı? Yapmış olabilir mi? Yok yok yapmaz… İçinizi kemiren yığınla soru, ne yapmalıyız? Güvenmeli miyiz? Aslında güven sorunu karşıdaki kişi ile alakalı olduğu kadar bizimle de alakalıdır.

İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

Kendimizi güvende hissetmediğimiz zaman karşı tarafa olan güvenimiz sarsılır. Sadece ikili ilişkilerde değil, ticarette, okulda, işte her yerde bu durum böyledir. Güvensizlik çağımızda hat safhadadır. Sürekli değişen, büyüyen ve farklılaşan toplumumuzda artık bir kişi ya da kuruma güvenmek oldukça zordur.

Bir ilişkide olmazsa olmazlardan biri nedir? Elbette ki güven, saygı, sevgi ve sadakat mutlaka bir birini tamamlamalıdır. Karşımızda ki kişiye koşulsuz inanıp güvenebiliyor isek, sevildiğimizi biliyor ve saygı görüyorsak ne mutlu bize ama bunu yapamıyorsak ciddi bir sorun var demektir.

Yeni ilişkilerde güven olgusunun oluşması için biraz zaman gerekir. Birlikte geçirilen vakit ve paylaşılan anılar güven duygusunu geliştirir. Tarafların beklentileri eğer dürüstlük, açık sözlülük, iyi veya kötü tüm anıları paylaşabilmek ise zaten güven duygusu gelişecektir.

İlişkilerde Güven Nasıl Kazanılır?

İlişkilerde sıkça yaşanan güven sorunu nasıl aşılır? Karşınızdakinin güvenini nasıl kazanabilirsiniz?

Size inanmasını sağlayın

İlişkinizde açık sözlü olun. İyi veya kötü her şeyi açık yüreklilikle anlatıp yanında olduğunuzu hissettirin. Eğer tutarsız davranırsanız asla size inanmaz, beni sevmez, benden soğur düşüncesiyle bazı şeyleri saklamaya devam ederseniz bu önemsenmeyecek kadar küçük şeyler ilişkide ki en sağlam taşlardan olan güven taşını zedeler.

Kendinizden ödün vermeyin

İlişkilerde sık sık rastlanan bir durum ise bir tarafın sürekli fedakarlık yapıp kendinden ödün vermesidir. Eğer kırmızı çizgileriniz varsa asla geçilmesine izin vermeyin. Gerektiğinde hayır demeyi bilin.

Beklentilerinizi ve kırmızı çizgilerinizi açıkça söylemekten kaçınmayın. Bunları paylaştıktan sonra inanın ilişkiniz farklı bir boyuta taşınacak ve güven duygusu sağlamlaşacaktır.

Zor zamanlarında mutlaka yanında olun

İlişkinizde zor durumlarda hep tek başınıza savaşıyorsanız ilişkinizin sallantıda olduğunu söyleyebiliriz. Zor zamanlarda mutlaka birlikte göğüs germek, birbirinize sahip çıkmak zorundasınız. Birlikte olduktan sonra tüm dünyanın bir araya gelip sizi ayırmaya çalıştığını düşünseniz dahi birlikte olacağınızı hayal edin bu size inanılmaz bir bağlılık ve sadakat getirecektir.

Bunlar elbette bizim tavsiyelerimiz. İlişkinizin en iyi doktoru sizsiniz. Eğer ilişkinizde güven sorunu yaşıyorsanız mutlaka önce kendinizi ölçüp tartın. Eğer haksızlık etmediğinizi düşünüyorsanız açık açık oturup konuşmanın vakti gelmiştir.

Uzun soluklu bir ömür sürecek bir birlikteliğinizin olması dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu