Yaşam

İnsanlar Neden Birbirini Kıskanır?

Yaşam sürdüğümüz bu dünya üzerinde hepimiz bir şeylere sahibiz. Fakat bazı zamanlar elimizde olan şeylerin bize yetmediğini daha fazlasının olması gerektiğini düşünürüz. Böylelikle ya Allah’tan daha fazla nimet ve güzellik isteriz yada kendimiz istediğimizi elde edebilmek için çaba harcarız. Olur da istediğimizi elde edersek şükür ederiz ve seviniriz. Fakat istediğimiz şeyi elde edemez isek bu sefer isyan eder ve öfkeleniriz.

Tam da bu etapta bizden iyi durumda olanlar ve bizlere göre daha fazla nimet, güzellik sahibi olanlar aklımıza gelir ve gelir gelmez “onlarda var bende neden yok” gibi düşüncelere kapılabiliriz. Bu düşünce ise bizi kıskanma eylemine itecektir. Elimizde olanlar ile yetinmememizden dolayı bizden iyi yerlerde olanlara imrenerek bakacak ve onları kıskanacağız. Bu kıskançlık durumunun boyutu bazen o kadar büyük olur ki elinde olmayan insan elinde olana karşı sadece bakışları ile bile zarar verebilir ve nazar değdirebilir.

kıskançlık

Konumuza dönecek olursak kıskançlık hem kıskançlık duygusunu besleyen kişiye hem de kıskanılan kişiyi kötü etkiler bırakabilir ve zarar verebilir. Kıskanç olan kişi kıskançlığından adeta kendisini yer bitirir? Peki bizler neden diğer insanları kıskanırız?

Bizden Daha Fazla Nimete Sahip Oldukları İçin

Diğer insanları kıskanma sebeplerinden yalnızca bir tanesi de budur. Daha önce söylediğim gibi elimizde olanlar ile yetinmediğimiz için bizden daha fazla güzellik ve nimete sahip olan insanları gördüğümüz zaman onlara imrenerek bakar ve onları kıskanırız.

Kıskandığımız kişinin başına güzel bir durum gelmesini istemeyiz. O kişinin başına kötü bir şey geldiği zaman sevinir, iyi bir şey geldiği zaman ise kıskançlığımızdan dolayı üzüntü duyarız. Çünkü kıskançlık duygusu o kişinin hep kötü durumda olmasını bizlere istetir.

Kıskanma duygusu

Bizim Başaramadıklarımızı Başardıkları İçin

Başkalarının kıskanmamıza sebep olan bir diğer seçenek ise başarı ile alakalıdır. Şöyle ki biz bir hedefi başarmak için çaba harcıyoruz diyelim ve ne kadar çabalasak ta bu hedefi gerçek kılamamışızdır. Öte yandan aynı hedefe veya benzer bir hedefe sahip olan herhangi birinin başarılı olduğunu gördüğümüzde ise onu çok kıskanır ve “ben başaramadım ama o başarmış” gibi düşünceler ile kendimize karşı öfkeleniriz.

Sonuç Olarak

Kıskançlık duygusu bireyin kendisine oldukça büyük zararlar veren bir duygudur. Bu yüzden bizim sahip olamadığımıza sahip olan birini gördüğümüzde onu kıskanmak yerine içten içe taktir etmeliyiz. Ama bunu yapmak kibirli ve kıskanç insanlara zor gelir. Olurda bunu başaran biri olursa eğer kıskançlık duygusunun zararlı olduğunu ve kibri kenara bırakıp taktir etmeyi denemenin bireye fayda sağladığını bariz bir şekilde görecektir.

Ayrıca taktir etmesi sayesinde başarısız olduğu konuda ne gibi eksiklikler var onu görebilir ve tekrar deneyişinde sorun yaşama ve başarısız olma olasılığı düşer. Öte yandan kıskanmaya devam ederse başarmak için hırs ile her türlü şeyi gözü kara bir şekilde yapacaktır. Bu durumda kişiye zarar verir zira başarmak için hırs ile değil azim ile ve gözü kara bir şekilde her şeyi değil sadece gereken şeyleri yapan kişiler başarıya ulaşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu