Yaşam

Motivasyonunuzu Artırmak İçin İpuçları

Motivasyon nasıl artırılır? sorusuna geçiş yapmadan hemen önce sizlere motivasyon nedir sorusuna yanıt vermek istiyorum. Kişinin harekete geçmesini sağlayan içgüdüye motivasyon aynı zamanda güdülenme de denmektedir.

Kısaca harekete geçmemize ve bu hareketliliğe hazır olmamıza imkan sağlayan içgüdü motivasyon olarak isimlendirilmiştir. Bazı insanların motivasyon duygusu yüksek olduğu için bu içgüdü daha yoğun bir şekilde baş gösterir. Fakat motivasyon duygusu düşük olan kişilerde ise bu içgüdü normale oranla daha hafif bir haldedir.

Ayrıca belirtmek istiyorum ki bu içgüdüyü, güdülenmeyi yani motivasyon duygusunu artırmak ve azaltmak bütünüyle insanın elinde olan bir şeydir. Motivasyon duygusu yüksek olan kişi kendi eylemleriyle, motivasyon duygusu düşük olan kişi yine kendi eylemleriyle bilerek veya bilmeyerek bunu sağlamıştır.

Motivasyon Duygusunun Yüksek Olması Ne işe Yarar?

Motivasyon duygusunun yüksek olması bireye oldukça büyük fayda ve yararlar sağlar. Herhangi bir eylemi gerçekleştirmek isteyen kişinin eğer motivasyon duygusu zayıf ve düşük seviyede ise gerçekleşmesi gereken o işi keyifsizlikle veya isteksizlikle yerine getirir. Hatta bazen keyif alamadığı için o işi yarım bırakabilir.

Motivasyonunuzu Artırmak İçin İpuçları
Motivasyonu artırmak

Oysa motivasyon duygusu yüksek olan kişi ise sorumluluğunu üstlendiği işi büyük bir keyif ve beceri ile sürdürür, tamamlar. Bu etapta motivasyonu bir takviye olarak görebilirsiniz. Yapacağınız herhangi bir işte motivasyondan faydalanarak daha verimli ve etkili işler ortaya koyabilirsiniz. Haliyle başarılı ve etkili işler ortaya koymanızda ilaveten sizde özgüven artışı olmasını sağlayacaktır. Görüldüğü üzere ki motivasyon duygusunun yüksek olması sadece yapacağımız işlere güzel etkiler bırakmakla kalmıyor birde özgüven sahibi bir birey olmamızı sağlıyor.

Motivasyon Duygusu Düşük Olan İnsanlar

Motivasyon duygusu zayıf veya çok düşük olan insanlar için ise motivasyonu yüksek olan insanlar hakkında söylediklerimizin tam zıttını, aksini söyleyebiliriz. Motivasyon eksikliği yaşayan bireyin enerjisi de düşüktür. Çevreye pozitif enerji yerine negatif olumsuz enerjiler saçar. Aynı şekilde yapmakla yükümlü olduğu işleri de verimsiz bir şekilde yerine getirir veya yarım bırakır.

Öte yandan motivasyon duygusunun zayıf olması kişinin özgüvenini yitirmesine sebebiyet verecektir. Özgüveni eksik olan bir insan ise ilerde yapacağı her işte kendine karşı bir güvensizlik hissi yaşayacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı motivasyonu düşük olan kişi bu duruma sebep olan şeyleri ortadan kaldırmalı ve motivasyon duygusunu geliştirmek için elinden ne geliyorsa yapması gerekmektedir.

Motivasyon Duygusu Nasıl Artırılır?
Motivasyon

Motivasyon Duygusu Nasıl Artırılır?

Motivasyon duygusunu geliştirmek için ilk etapta düşük motivasyona sebep olan ne var bunları düşünmeli ve analiz etmeliyiz. Hemen ardından ise analizimizin sonucu doğrultusunda motivasyonumuzu kötü şekilde etkileyen her şeyi ortadan kaldırmalıyız. Bununla beraber motivasyon duygumuzu geliştirmek için şunlar yapılabilir;

  • Kendinize inanın
  • Olumlu düşünün
  • Olumsuz düşüncelerin tümünden arının
  • Olumsuz enerji saçan ve size sürekli olumsuz şeyler söyleyen insanlardan uzaklaşın
  • Başaracağınıza inanın.
  • Motivasyon duygusu bir anda yükselmeyecektir. Zamanla bir şeyler yaptıkça düzelecektir. Bu yüzden motivasyon duygunuz yükselene kadar çabalamaya ve gayret göstermeye devam edin.

Tüm bu listelenenleri yaparsanız kuvvetle ihtimal düşük motivasyonunuzda artış gözlemlenecektir. Fakat unutmamak gerekiyor motivasyonunuzu düşüren unsurlar bu listedekilerden daha fazlasıysa o zaman tüm sorunları yok ettikten sonra motivasyonu yüksek bir insan halini alabilirsiniz. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Düşüncelerinizi bana yorum olarak bildirebilirsiniz. Esen kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu