Yaşam

Parmak Çıtlatma Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Bazıları ses çıkarıncaya kadar değişik değişik parmaklarını uçlarından çeker. Bazıları ellerini yumruk yaparak yahut parmaklarını geriye doğru itekleyerek hepsini eş vakitli çıtlatır. Peki parmak çıtlatmanın eklemlere zararı var mıdır? Parmak çıtlatma alışkanlığı nasıl geçer?

 

Boyun Çıtlatmak Zararlı mı?

Parmak Çıtlatma Hastalığı Nedir?

Bazıları amacıyla parmak çıtlatma gergin oldukları anlarda müracat edilen bir huy iken bazıları dahi ferahlamak amacıyla yapar. Araştırmalarda değişik neticeler çıkmakla beraber, çoğunluğu erkekler olmak suretiyle, insanların yüzde 25’i ila 54’ü bu yola başvurur.

Parmak çıtlatmak amacıyla hangi usul kullanılırsa kullanılsın, çıtlatma sesi tıpkı şekilde menfaat. Eklemler arasındaki boşluk artınca, eklem sıvısı içindeki gazlar küçücük baloncuklar oluşturur; çoğalan boşluğa dolan extra likit bunların birleşip daha büyük baloncuk yaratarak patlamasına niçin olur. Eklemler bir kere çıtlatıldı mı aşağı yukarı 15 dakika süresince tekrar çıtlatılamaz. Bu sırada eklem normal haline döner ve likit içerisinde daha çok gazın halledilmesi, böylelikle yeni baloncukların oluşması muhtemel olur. Çıtlatma-artrit bağlantısı Yıllar süresince parmak eklemlerini çıtlatmanın eklem etrafındaki kıkırdağa zarar vereceği süregelen bir kanı olmakla beraber, gerçekte bu hususta çok kanıt bulunmuyor.

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Çıtlatma sırasında parmaklardaki bağ dokusunun zedelenmesi yahut burkulma gibi vakalara ender olarak rastlanmıştır. Kısacası, şayet parmaklarınızı çıtlatmayı seviyorsanız, bu alışkanlığı sürdürmenizde bir problem yok denebilir. Ama yaşlılar yurdundaki araştırmayı yürütenlerin dediği gibi, “Parmak çıtlatmadaki en büyük problem, yanınızdaki şahsa verdiğiniz rahatsızlıktır”.

Parmak çıtlama konumunu bir süre sonra bilinçsizce kendi kendine yapılıyor gibi hissediyoruz. Parmak çıtlatırken rahatladığınızı düşünseniz dahi vücudunuz pekte sizin gibi düşünmüyor. Bazı inançlara göre şayet ön görü edildiğinden çok daha zararlı.

Parmak çıtlatmak gelecekte ellerin titremesine yol açmaktadır. Parmak çıtlatmanın zararlarından en bilindik ve etkisi daha çok olan madde şayet parmaklarda anlama problemi. Yapılan incelemeler neticesinde parmak çıtlatanların, parmak çıtlatmayanlara göre daha zor kavradığı teşhis edilmiştir. Sizinde parmak çıtlatmak ila ilgili demek istedikleriniz varsa yorum bölümünde yazabilirsiniz.

Parmaklarımız Neden Çıtlar?

Parmaklarımız, el ve ayak bileklerimiz yahut bedenimizin rastgele bir bölümünü çıtlatmak o bölgedeki gerilimi ferahlatmak amacıyla sık sık başvurduğumuz bir alışkanlıktır. Bazen ses çıkarıncaya kadar değişik değişik parmaklarını uçlarından çekeriz. Bazen dahi ellerimizi yumruk yaparak yahut parmaklarımızı geriye doğru itekleyerek hepsini eş vakitli çıtlatmaya çalışırız. Parmaklarımızı çıtlatmaya çalışırken parmak eklemlerimize uyguladığımız bu çekme, öne, yana yahut geriye bükme gibi hareketler eklem boşluğunun yükselmesine ve eklem içi basıncın azalmasına yol açarak eklem içi sıvıda gaz baloncuklarının çözünerek genleşmesine niçin olur. Eklem boşluğu azami düzeye ulaştığında genleşmiş baloncuklar ansızın patlar. Yani parmaklarımızı çıtlattığımız vakit duyulan ses eklemlerde tespit edilen sıvının içindeki baloncukların patlaması neticesi oluşmaktadır.

Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilindik osteoartrit şayet, eklem kıkırdağının yapısının çevresel kayıbı ve eklem yüzeylerinin uyumunun bozulması ila ilgili bir hastalıktır. Kemiklerin ucunda kemiği tamamıyla kaplayan kıkırdak doku yer alır. Kıkırdaklar eklemlerin faaliyetlerini kolayca yapmasını ve kemiklerin bu hareket sırasında birbirine sürtünmesini engeller. Zamanla aşınan bu doku kayıbı neticesinde eklem kireçlenmesi meydana gelir. Peki parmak çıtlatmak el eklemlerinde kireçlenmeye aslında niçin olur mu?

Bazılarımız amacıyla parmak çıtlatma gergin olduğumuz anlarda müracat edilen bir huy iken birçoğumuz dahi ferahlamak amacıyla yapar. Yapılan incelemelerde, çoğunluğu erkekler olmak suretiyle, insanların yüzde 25’i ila 54’ü bu yola başvurduğu neticesine varılmıştır. Çeşitli incelemeler incelendiğinde şayet parmak çıtlatmanın parmak eklemlerinde kireçlenmeye niçin olabileceği fikri muhtemel olmadığı gösterilmiştir.

2009’dahi parodi Nobel Ödülü’ne yaraşır görülen bir incelemede, Californialı hekim Donald Unger 60 senesi aşkın bir süre süresince sol elinin parmaklarını günde iki kere çıtlatırken sağ eline hiç dokunmamış. Çalışma sırasında parmaklarını her sene araştıran Dr. Unger’in ulaştığı netice şayet: “İki elimde dahi rastgele bir hastalık sendromu görmüyorum.” biçiminde olmuştur. 1975’te Los Angeles’taki bir yaşlılar yurdunda artan bir incelemede şayet yaşamı süresince parmak çıtlatma alışkanlığı olan 28 kişide eklem osteoartrit problemi yaşamadıkları gözlemlenmiştir. 1990’dahi Detroit’te uygulanan daha geniş kapsamlı bir incelemede dahi 45 yaş üstü 300 bireyin elleri ele alındı. Parmak çıtlatanlarda görülen esas sorunların parmaklardaki anlama gücünde düşüş olduğu ve katılanların yüzde 84’ünde parmaklarında şişkinlik oluştuğu görüldü. Sonuç olarak parmak çıtlatmanın esas neticesi olarak görülen kas zayıflığının çok aktif olmayan insanların karşılaştığı bir vaziyet olduğunu unutmamalısınız, zira yetersiz fiziki aktiviteden ötürü gün içerisinde eklemler ve kaslar çıtlatma neticesi esner.

Boyun Çıtlatmak Zararlı mı?

Muhtemelen boyun çıtlatmaya alışana kadar uzun bir vakit harcadınız ama boynunuzdan gelebilecek o çıtırtılar rahatlatıcı olmakla beraber, bunun yanı sıra tasa vericidir. Her şeyden evvela, duyduğunuz ses bir ‘çatırtı’ , bildiğimiz üzere pekçok benzeri ses yaklaşan kötü manasına gelir. Boyun çıtlatma konusu ila ilgili yerleşik iki süregelen ekol vardır.

Konuya pozitif yaklaşanlar, şuurlu olarak yapmıyor olsak dahi çıtlama oluşabildiğini, boyunda basınç ve katılığı azaltarak boynun serbest hareket etmesine yardım eden epey naturel bir süreç olduğunu savunmaktadır. Bu yüzden boyun ağrısı çeken pekçok şahıs boyunlarını çıtlatıp rahatlama duygusu ila ayrılmak üzere sertifikalı masaj eksperlerine giderler. Fakat ikinci ekolü savunan şahıslar, boyun çıtlatmaya tabi gelişebilecek pekçok olumsuzluk ve risk olma ihtimalini savunmaktadır. Çok sık boyun çıtlatmanın eklemleri beraber tutan tendon ve eklem bağlarıyla beraber, boynun zayıflamasına yol açabileceği bilinmektedir. Zayıflamış bağlar ve tendonlar, hipermobilite olarak bilindik eklemlerin gevşemesi haline yol açabilir. Omurga eklemlerinin gevşemesi ve hareket alanının genişlemesi eklem iltihabı tehlikesini yanında getirir. Eklem rahatsızlığı riski size gereğince ürkütücü gelmiyor olur ama bunun felçle irtibatlı olabileceği düşünülmektedir.

Parmak Çıtlatma Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Eğer parmaklarını çıtlatma gibi bir alışkanlığın varsa, bu isteğin alışılmamış vakitlerde meydana çıktığını bilirsin. Öyle ki ara sıra parmaklarını çıtlatmadan işe dahi başlayamazsın. Ancak, daha evvela duyduğun negatif şeyler, seni bu alışkanlığın konusu ila ilgili endişelendiriyor olur.

Bu hususta uygulanan ve geçen sene yayımlanan son olarak incelemede şayet insanların yalnızca parmak çıtlatıp çıtlatmadığına değil, bu işi ne kadar sık yaptıklarına dahi bakıldı. İster 15 dakikada bir olsun, ister günde bir kere yapılsın çıtlatma adedinin dahi eklem hastalıklarının meydana çıkması bakımından rastgele bir ayrım yaratmadığı görüldü.

Bu bir huy ve bırakılması zor olur ama kendinizi frenlemeye başladıktan sonra devamı gelmesi muhtemeldir. En muhimi ila elinizin altında oyalanmanızı sağlayacak bir iş ila meşgul olun. Elinizde kalem çevirin ama o hoş parmaklarınızı çıtlatmayın. Parmak çıtlatmak rahatlatıcı gibi gözükebilir ama bu eylemin elbet zararları var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu