Yaşam

Pazartesi Sendromundan Kurtulun

Hafta sonu tüm rahatlığıyla sürerken pazartesi günü çoğu kişiye eziyet gibi gelir. Pazartesi günleri işe ya da okula gitmekte oldukça zorlanırız. Buna neden olan pazartesi sendromu nedir? Pazartesi sendromundan nasıl kurtulabiliriz? Gelin anlatalım.

 

Pazartesi Sendromundan Kurtulun

Hafta sonları göz açıp kapayana kadar geçip gider. Pazartesi en çok korkulan gündür. Pazartesi sendromu pek çok insanın iş yerinde mutlu olmadıkları takdirde iş haftasının başında yaşadığı bir dizi negatif duyguyu anlatmaktadır. Erken kalkmak ve ayrılan işleri bitirmek için büroya gitme düşüncesi sıkıntı vericidir. Bu sendrom çöküntü, yorgunluk, umutsuzluk unsurları ve işin tatsız fakat kaçınılmaz olduğu duygusu gibi unsurları içerir. Çalışma haftasının başlangıcı ezici kaygı, keder veya stres duygularınızı tetikliyor mu? Pazartesi sabahı heyecan ve motivasyondan yoksun musunuz? Halsiz ve gergin misiniz? Evet diyorsanız sizde de Pazartesi sendromu olabilir. Çoğu kişi için pazartesi sendromu geçerli olsa da pazartesi günleri ile barışık insanlar da vardır.

Bu yazıda, hafta başında işe gitme ile ilgili mesele yaşayan kişilere ve pazartesi günlerine değinilecek, yapılan analizler ortaya koyulacak ve haftanın diğer günleri incelenecektir.

Neden Pazartesilerden Bu Kadar Çok Korkulur?

Pazartesi sendromu araştırmacılara göre bulaşıcıdır. Stres veya kötü ruh hali genel çalışma ortamını büyük ölçüde etkiler. Psikoloji ve nöroloji alanındaki sayısız çalışmalara göre bir kişinin mevcut duygusal vaziyetinin işin kalitesi üzerinde büyük bir tesiri vardır ve stresli hissedildiğinde daha az üretken, daha az motive, daha kötümser, daha az yaratıcı, daha az meşgul olunur, daha yavaş öğrenilir. Pazartesi sendromu performans ve verimliliği düşürmenin yanı sıra etraftaki insanlar üzerinde de olumsuz bir tesir yaratır. Bir kişinin iş yerinde mutsuz olması vaziyetinde çevrenindekilerin mesut olması zorlaşır. Konforlu bir hafta sonunun hemen peşinden işe geri dönmek istememeye, pazartesi sendromu yaşamaya katkıda bulunan aşağıdakilere benzer bir hayli husus vardır:

—Yapılan işten hoşlanamamak
—Beraber çalışılan insanlarla zor anlar yaşamak
—Organizasyondaki farklıklara uyum sağlayamamak, iş hayatı ile şahsi hayat arasında çatlakların olması
—İş yerinde takdir eksikliği
—Yanlış yerde yanlış türden bir iş yapmak

Bilim Pazartesi Günleri İçin Ne Diyor?

Yakın tarihli bir İsveç araştırması kalp krizlerinin çoğunun pazartesi günleri gerçekleştiğini bulmuştur. Çalışma, yedi sene süresince kalp krizi için 156.000 sağlık kurumu müracaatını izlemiş ve pazartesi günleri ilk sefer kalp krizi geçirme rizikonunda yüzde 11’lik bir artış bulmuştur. Bunun değişik sebepleri vardır. Bir hayli kişi hafta sonu süresince daha fazla yemeyi ve içmeyi seçenek eder. Pazartesiden perşembeye sabahları düzenli vakitlerde uyanan kişiler geceleri belirli saatlerde yatağa girer fakat hafta sonu süresince bu düzen bozulur. Bunlar pazartesi sabahının hafta içindeki diğer sabahlardan daha zor olmasını sağlar zira uyku düzeni yine başlar. Bir hayli insan hafta sonları daha mutludur. Pazartesi günleri bu mutlu günleri izlediği için karşılaştırma yapılır ve mutsuz hissedilir.

Haftanın Günlerine Bakış

Pazartesi günleri ruh hali tüm vakitlerin en düşük düzeyine geldiğinde, haftanın diğer günlerini de kontrol etmek ve üretken günlerde işleri mükemmel bir şekilde bitirmek veyahut olası olduğunda dinlenmek faydalı olacaktır.

Pazartesi: Ruh hali haftanın ilk gününde her vakit en düşük düzeydir, ancak araştırmalar verimlilik düzeyinin arttığını göstermektedir. Pek çok etken verimliliği arttırmada rol oynar, ancak ruh hali daimi olarak depresif kalırsa, uzun vadede kişileri çok etkiler.

Salı: Haftanın hızına ayak uydurulduğu ve kafadaki tüm engeller bir kenara bırakıldığı için salı haftanın en randımanlı günüdür.

Çarşamba ve Perşembe: Bunlar çoğunlukla orta düzeyde verimliliğin ve ruh halinin gözlendiği nötr günlerdir.

Cuma: Cuma haftanın en az üretken olunan günüdür. İş yerinde paydos vakiti gelinceye kadar daimi saate bakılır.

Cumartesi ve Pazar: Haftanın en deşarj olucu günleridir.

Pazartesi Sendromunun Birkaç Belirtisi

Sendrom sendromleri çoğunlukla iş yerinde bir şeylerin yolunda gitmediği, doğru olmayan bir şeyler olduğu ile ilgili ciddi bir ikaz işaretleridir zira mesut olan insanlar pazartesi günleri yorgun ve depresif değil enerjik ve heyecanlı olmalıdır. İşini sevenler ve yaptıkları iş ile ilgili ihtiraslı olanlar için pazartesi sabahı işe gitmek, sevdiği şeyi yapmak için bir fırsattır. Bilhassa işinden yeterince hoşnut olmayan veya yetersiz hisseden biri için haftaya başlatmak zordur. İşte pazartesi sendromninde hissedilebilecek bir takım sendromler:

*Kan basıncı yükselir.
*Solunum sorunları, bilhassa astım ve alerjisi olan kişiler için daha da kötüye gidebilir, çünkü kirlenmeye geri dönülür.
*Sabah baş ağrıları daha olasıdır.
*Bilinç bulanıklığı ya da beyin sisi yaşanır.
*Huysuzluk artar.

Pazartesi Sendromunu Yenmenin Yolları

Anketler çoğu kişinin (yüzde 76) yalnızca pazartesi sabahını düşünerek “beklenti kaygısı” olarak adlandırılan hisler yaşadığını belirlemiştir. Pazartesi günü sendromu kaygı ve stres yaratıcıdır, ciddi bir motivasyon kaybına yol açar. Araştırmacılar pazartesi günleri yaşanan stresin sıhhat için sahiden tehlikeli olabileceğini söylemektedir. Motivasyon ve stres düzeylerini kontrol etmek, kaliteyi optimum düzeyde tutabilmek ve pazartesi sendromnini yenebilmek için bazı yollar uygulanabilir. İşte Pazartesi sendromunu yenmenin ve haftanın en iyi gününe dönüştürmenin yollarına değin bazı ipuçları:

Pazartesiye Cuma Gününden Hazırlanmak

Pazartesi günleri bir evvelki haftadan itibaren yığılmış olan işlerden dolayı ekstra stresli olunur ve birçokları için bunu hemen atlatmak zordur. Pazartesi sabahı endişesi ile mücadeleye yardımcı olması için cuma öğleden sonra mümkün olduğunca az miktarda zor iş geri bırakılmalıdır. Böylelikle bir sonraki haftanın başlangıcı çok daha iyi hale getirilebilir. Pazartesi sabahı dikkatli olmayı bekleyen hoş olmayan görevler olası olduğunca ivedi yapılırsa daha iyi hissedilir ve günün geri kalanını harcanmamış olur.

Pazar Gecesi Evvelce Tasarı Yapmak

Pazartesi sabahı giyilecek kıyafetin hazırlanması ve öğle yemeğinin geceden düşünülüp paketlenmesi sabah rastgele bir stres yaşanmasının önler ve pazartesi günlerini daha tolere edilebilir hale gelir. Zamanında uyanmak ve işe geç kalmamak için alarm gözden geçirilmelidir.

İyi Uyumak

Tüm hafta boyunca dinlenmiş ve enerji dolu hissetmek için tüm hafta aynı uyku programına bağlı kalınmalı, hafta içi olduğu gibi hafta sonları da aynı saatte kalkmaya çalışılmalıdır. Bozulmuş uyanma saatleri sirkadiyen ritimleri (vücut saatini) bozar. Pazar gecesi normalden biraz erken yatılırsa ve sabahları birkaç dakika erken kalkılırsa aceleyle davranmak yerine sabahları daha rahat hissedilir. Çalışma haftasına hazırlanmak için 7–9 saat uyunmalıdır. Sadece birkaç saat uyuyanların alarm pazartesi sabahı çaldığında rastgele bir yere gitme ile ilgili kendini iyi hissetme ihtimali çok düşüktür. Pazartesi sabahı 15–30 dakika daha erken uyanmak, büroya geri dönmeyi sahiden kolaylaştırabilir. Sıhhatli bir kahvaltının tadı çıkarmak, biraz egzersiz yapmak veya köpeği yürüyüşe çıkartmak günün geri kalanına daha fazla odaklanılmasına yardımcı olur.

Pazartesi Sabahları Aşamalı Gevşemek

Pazartesi sabahı yataktan kalkmadan önce, ayak parmaklarından başlayıp sırasıyla başın tepesine doğru evreli gevşeme yapmak için beş dakika ayırmak yataktan çıkmayı kolaylaştırır.

Kahvaltıyı Atlamamak

Besleyici ve enerji sağlayan kahvaltı yiyeceklerinin seçilmesi kişiyi öğle yemeğine kadar tok meblağ, metabolizmayı artırır. Yüksek şeker muhtevası ve işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır.

Vakit Kazanmak

Kahvaltıdan kalma bulaşıkları temizlemek veyahut sevilen kişilerle sohbet etmek için vakit ayırmak güne daha az kaotik bir şekilde başlanmasını sağlar.

Bazı Müziklerle Havaya Girmek

İşe hazırlanırken müzik dinlemek ruh halini yükseltir. Bir şarkı mükemmeller yaratabilir. Yolculuk esnasında da canlandırıcı bir şarkı dinlemek, kuvvetli negatif görüntüler ve hikâyelerle başlayabilen haberlerden kaçınmak haftaya iyi başlanmasını sağlar.

Meditasyon Yapmak

Meditasyon yapmak veya suskunca oturmak için vakit ayırmak vücudu yoğun bir günle buluşmaya daha hazır hale getirir.

Spor Salonuna Gitmek

Egzersizin endorfin düzeylerini yükselttiği bir sır değildir, bu yüzden sabahın erken saatlerinde egzersizle iyi bir güne başlanabilir. Egzersiz stresi önler, fiziksel ve duygusal sıhhatin savunmasına yardımcı olur. Bir egzersiz programı yapılmalı, iş bahta bırakılmamalıdır.

Şık Görünmek

Güzel giyinmek ve pozitif olmaya hazır olmak başkalarının pozitif olmasına yardımcı olur. Başkalarının daha iyi bir gün geçirmesini sağlayan ışık ve enerji olmak zor değildir. En sevilen yeni bir kıyafeti giymek için pazartesi gününün seçilmesi önerilir. Büroya giderken daha güvende hissetmek için kırmızı giyilebilir. İyi görünmek iyi hissettirir. Kendini iyi hissetmek, pazartesi sabahları yapılan savaşın yarısıdır.

Pozitif Olmak

Pazartesi sendromu karanlık gibidir ve pozitiflik parlak ışığı ile karanlığı dağıtan meşaledir. Pozitiflik pazartesi sendromunun karanlığına bürünen tüm bu fertler ve çalışanlar için bir zorunluluktur.

Şükran Duymak

Haftaya bir şükran duygusu ile başlanmalı, işle alakalı hoşa giden şeylerin tanınması ve takdir edilmesi için zaman ayrılmalıdır. Büroya girildiğinde yakıntıcı olmamak için kişi elinden gelenin en iyisini yapmalı, pazartesi sabahı huysuzluğunu kendisine gizlemeli, diğer insanların pazartesi sızlanmalarını dinlememelidir. Yakıntı kültürü oluşturmak veya katkıda bulunmak iyileşmenin bir yolu değildir. İşyerinde bir pozitiflik kaynağı olabilenler, sadece gününü daha keyifli hale getirmekle kalmaz, bu arada etrafındakiler için çalışma ortamını daha iyi hale getirir.

Gülümsemek

Pazartesi günleri boş bir sayfa ve yeni bir başlangıç yapma talihidir. Herkese saygı ve cesaretle davranmalı ve gülümseme savsaklamamalıdır.

Kendine İyi Davranmak

Bir parça çikolata ile kişi kendinizi şımartıp pazartesi ödülü verebilir veya öğle yemeği saatinde çevrimiçi alışveriş yapılabilir. Bu gibi davranışlar motivasyonu artırır.

Başka Birini Mutlu Etmek

Pazartesi günü işe başlar almaz başkaları için güzel bir şeyler yapılabilir. Diğer insanlar için iyi şeyler yapmak netlikle ruhu yüceltir, bu vaziyette bürodaki genel hava da değişir. Pozitif psikoloji konusundaki araştırmalar, kişilerin kendini neşelendirmesinin en iyi yollarından birinin başkasını mutlu etmek olduğunu söylemektedir. Bir meslektaşa iltifat edilebilir, bir müşteri için iyi bir şeyler yapılabilir, sokakta bir yabancıya yardım edilebilir veya başkasının gününü biraz daha iyi hale getirmenin başka bir yolu bulunabilir.

Dağınıklığı Temizlemek

Gelen e posta kutusunu temizlemek ve verimliliği artırmak için masayı tertip etmek rahat ettirir zira dış karışıklık direk iç karmaşaya katkıda bulunur.

Öz Tahlil Yapmak

Pazartesi sendromu ile karşı karşıya kalan bir kişi en kısa zamanda bundan kurtulmak için ihtiyaç duyulan tedbirleri almalıdır. Yapılması şart olan ilk şeylerden biri kişinin kendini çözümlemesi ve neden böyle hissettiğini anlamaya çalışmaktır. Analizde kişi kendine şu sualleri sorabilir:

-Yaptıklarımdan hoşlanıyor muyum? Alakam tamamiyle farklı bir işe mi kayıyor?
-Patronum yaptığım şeyi anlamıyor mu?
-İşime hak ettiğim saygı gösteriliyor mu?
-Çalışma ortamımı sevmiyor muyum veyahut meslektaşlarımla çekişiyor muyum?
-Hanedeki kişisel hayatım iş yerindeki huzurumu etkiliyor mu?
-İş yerimde çok fazla farklık mi var ve farklıklar çalışma tarzıma uygun mu?

Bu tahliller, kişinin kendisinin ve iş rolü anlayışının farkında olmasına, neyin yanlış olduğunu anlayarak düzeltmek için ihtiyaç duyulan adımları atmasına yardımcı olur.

Sorunu Tanımlamak

Yapılması şart olan ilk şey, kişinin kendine neyin yanlış olduğunu sormasıdır. Çoğu hafta Pazartesi sendromu yaşanması iş yerinde mutsuz olunduğunun ve düzeltilmesi veya başka bir iş bulunması gerektiğinin ehemmiyetli bir işaretidir. Meselenin ne olduğunu anlayabilmek için kişi kendini işe getiren şeylerin bir listesini yapmalıdır. Belki de negatif bir iş arkadaşı veyahut patronla pazartesi sabahı bir toplantıda karşılaşmak gerginlik veriyor olabilir. Kişiyi rahatsız eden şeyin açıklığa kavuşturulması, çözüm bulma ile ilgili aktif olmaya çalışılmasına yardımcı olur. Bu, kişiyi güçlendirmenin ve vaziyeti iyileştirmenin bir yoludur. Sadece ara sıra hafif pazartesi sıkıntısı çekiliyorsa, kişi kasvetli bir pazartesi gününde kendini ve başkalarını neşelendirmek için bir takım şeyler yapabilir.

Liste Yapmak

—Yapılacaklar listesi oluşturmak: Pazartesi günü bürodayken bir yapılacaklar listesi tutulmalıdır. Haftanın en randımanlı günlerinden biri olarak lanse edilse dahi, yapılacaklar listesi ehemmiyetli bir kaç görevle sınırlandırılmalıdır ve bu görevler büyük bir hevesle ve heyecanla bitirmelidir. Liste iki nedenden dolayı yapılmalıdır. Birincisi, bir takım şeyleri anımsamaya çalışmak çok rahatsız edicidir ve çok fazla psikolojik enerji gerektirir. İkincisi, bir listedeki ögeler bitirdiğinde yanına tik işareti koymak iyi hissettirir.

—Heyecan veren şeyleri listelemek: Sık sık başlanan haftaya bakılır ve yapılması şart olan zor işler düşünülür. Pazar akşamı, o hafta işte dört gözle beklenilen 3 şeyin bir listesi yapılabilir. Bu kişiyi daha pozitif bir havaya sokabilir. Dört gözle beklenilen 3 şeyin düşünülememesi bir takım farklıklar yapılması gerektiğinin bir göstergesi olabilir.

—Favorileri Listelemek: Bir kalem ve bir kâğıt alınarak işle, iş yeri veya büro etrafıyla ve iş arkadaşlarıyla alakalı sevilen tüm değişik şeyler not alınmalıdır. Bu alıştırma, iş rolünde değer verilen şeyleri ve uzun vadede kişiyi motive edici etkenleri düşünmeye, dikkati dağıtmaya ve kişiyi pazartesi sendromninden uzaklaştırmaya yardımcı olur, iş rolünün müşterilere, hissedarlara ve çalışanlara ne getirdiği ve işlerin düzeninde ne kadar rol oynadığı anlaşılır.

Bir Vizyon Belirlemek

Kişiler bir emel edinmeli ve bu emele sadık kalmalıdır. Kişinin kendisine hitap etmeyen bir şeye razı olması iş yerinde strese, hüsrana ve mutsuz anlara, nihayetinde Pazartesi günü sendromnine yol açar. Bir vizyon belirlenmeli ve kariyerin odak noktası yapılmalıdır. Bu kişileri doğru yönlendirir ve müessesesel hayatın labirentine ve takip eden gerginliğe dönmekten uzak durulmasını, güvende kalmayı ve alınan tüm kararlarda dik durmayı sağlar.

Hafta Sonları İşle İrtibatı Kesmek

Hafta sonları tamamen işten uzaklaşılmalı, iş ve ofisle irtibat engellenmeli, hafta sonunun tadını çıkarmaya odaklanılmalıdır. Mümkünse, hafta sonu boyunca iş e-postası veya sesli iletiler kontrol edilmemelidir. Kişiyi neyin beklediğini bilmek cazip gelebilir, ancak işle kişisel zaman arasında net bir şekilde tanımlanmış sınırlar çizmek işleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Hafta Sonları İçin Yaşamamak

Çalışmalar iş yerinde stresli olan insanların hafta sonları çok daha mesut olma eğilimi gösterdiğini belirlemiştir. Bu yüzden sadece cumartesi ve pazar günleri için sabırsızlanmamalı, eğlenceyi yaymaya ve hafta boyunca arkadaşlarla geçirilecek bir film gecesi gibi eğlenceli şeyler tasarılamaya çalışılmalıdır.

İş Yerinde Eğlenmek

Pazartesi günü ofiste keyif alınan şeyler yapılabilir. Belki iş arkadaşları için kurabiye, kek gibi yiyecekler getirilebilir. Hafta sonu konusunda hikâyelerin iş arkadaşlarıyla paylaşılması eğlencelidir ve aynı zamanda müessese içi ağı güçlendirmenin mükemmel bir yoludur. Haftalık bir pazartesi kahve molası veya öğle yemeği tasarılanabilir.

Gün Süresince Küçük Molalar Vermek

Bütün gün odaya yapışmış olarak kalınmamalıdır. Mola vakiti geldiğinde öğle yemeğini büro masasında yemek yerine dışarı çıkılabilir, karın doyurulduktan sonra temiz havada kısa bir yürüyüş iyi gelir. Olasıysa kısa müddetliğine de olsa spor yapmak için yakın bir spor salonuna gidilebilir.

Günü Tasarlamak

Bir tasarı oluşturulması, öncelikli işlerin belirlenmesi gün içinde daha fazla şey yapmaya yardımcı olur. Zaman varsa, bir arkadaşla öğle yemeği tasarılanabilir. Bağlı hissetmek ruh halini güçlendirir.

Pazartesi Programını Açık Tutmak

Pazartesi günlerinin bürodaki meşgul günler olduğu bilinerek o günkü programın olası olduğu kadar açık kalmasını sağlamak iyi bir taktiktir. Yapılması şart olan toplantılar salı ve çarşamba günleri yapılacak şekilde programlanabilir. Bu, hafta sonundan daha kolay bir şekilde pazartesiye geçilmesine yardımcı olur. Pazartesi gününün başında büyük ve karmaşık görevlerle uğraşmak yerine, daha kolay ve daha rutin işler için biraz vakit ayrılabilir. Bu kişiyi harekete geçirir ve daha zorlu görevler için enerji verir.

Günün Geri Kalanını Planlamak

Kontrol hissi arttığında, stres azalır. Doğurganlık rehabilitasyonu, ebeveynlerin hastalıkları veya son proje teslim tarihleri gibi kontrol edilemeyecek vaziyetlerin pazartesi gününü kötüleştirmesi olasıdır. Pazartesi günü bitirdikten sonra, birikmiş herhangi bir stres ve endişe konusunda deşarj olmak için bazı planların olması gerekir. Çoğunlukla, insanlar cuma günlerini büyük bir heyecanla planlar. Bu heyecan gün boyunca kişiye yardımcı olur. Pazartesi günü öğlen arası ya da iş çıkışı arkadaşlarla dışarı çıkmak, haneye dönüşte en sevilen yemeğini yapmak ya da bir kase patlamış mısır yiyerek kaydedilen bir TV şovunu ya da güzel bir film izlemek o günü özel bir gün yapabilir.

Yukarıdaki ipuçlarını izlemek, refahın ehemmiyetli ölçüde artırır, Pazartesi sendromunu hafifletir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu