Yaşam

Sebze ve Meyveler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Sebze ve meyvelerdeki bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı tesirlerini ortadan kaldırmak için pestisit adı verilen kimyevi maddeler kullanılıyor. Eğer bu zararlı maddeleri ortadan kaldırmak için sebze ve meyveleri doğru şekilde yıkamazsak kendimizi hasta edebiliriz. Sebze-meyveleri sirkeli suda mı aksi halde karbonatlı suda mı bekletmeliyiz? Peki, sebze ve meyveleri sirkeli su ile mi aksi halde karbonatlı su ile mi yıkamalıyız? Corona virüse karşı sebze ve meyveler nasıl dezenfekte edilir?

 

Corona Virüsüne Karşı Meyve ve Sebzeler Nasıl Temizlenir?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Temas ve solunum aracılığıyla bulaşıcı corona virüse karşı alınan önlemlerin başında eve alınan her ürünün adamakıllı yıkanması ve sonrasında kullanılmaya başlanması tavsiye edilmektedir. Özellikle besinlerin tüketilmeden evvela çok titiz temizlenmesi lazım olur. Corona virüsün bulaşmasından ziyade sebze ve meyve yetiştiricilerin bahçelerde haşeratlara karışı kullandıkları tarım ilaçları dahi ademoğlu sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Yaygın olarak sarfedilen tarım ilaçları sebze ve meyvelerin naturel yapısını bozarak hem besin değerlerini niteliğini bozmakta he dahi sıhhatli diyerek tükettiğimiz sebze meyveler sağlığımızı negatif etkilemektedir. Hatta bu tarım ilaçlarının ademoğlu kanser gibi pekçok tehlikeli hastalıklara niçin olduğu bilinmektedir. Uzmanların önerilerine göre sebze ve meyve yıkarken dikkat edilmesi lüzumlu olanlar:

Karbonatlı Su

Bol su ile yıkadıktan sonra besinlerin üstünde artan pestisitin adamakıllı arınması için büyük bir kabın içerisine su doldurduktan sonra 1-2 çay kaşığı kadar karbonat katılır ve takribi 15 dakika bekletilir. Ardından gene musluk suyu ile yıkanarak arındırılır. Ancak mamüller ne kadar yıkanırsa yıkansın şayet kendi yetiştirdiğiniz meyve sebzeler değilse kabuklu şayet kabuğunu soyarak tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece hem meyve ve sebzelerdeki pestisit miktarı azalır üstelik corona virüs tehlikesine karşı sıkı bir tedbir alınış olur.

Sirkeli Su

Sebze ve meyvelerin bol su ile adamakıllı yıkanmasının sonrasında bir kabın içerisine 1-2 çorba kaşığı ak sirke ilaveten 7-8 dakika bekletilmesi tavsiye edilir. Sirkenin antiseptik özelliği yardımıyla sebze ve meyvelerin üzerindeki mikrop ve zararlı maddelerden kısa sürede arınacağı belirtilir. Çok tesirli bir dezenfektan olan sirke, antibakteriyel özelliği yardımıyla besinlerin temizleyip arındırırken bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Bundan ötürü besinlerin sirke ile temizlenmesi ve tavsiye edilmektedir.

Bol Su

Eğer alerjik yahut başka bir sebepten ötürü sebze ve meyveleri temizlerken sirke yahut karbonat kullanılmak istemiyorsa, taneli, yapraklı ve çiçekli sebze ve meyvelerin farklı farklı yıkanması ve suyun içinde 5-6 dakika bekletilmesi lazım olur. Özellikle brokoli, marul ve lahana parçalarına ayrılarak adamakıllı yıkanması tavsiye edilmektedir. Zira bu tip yapraklı sebze ve meyvelerin aralarında tarım ilacı yahut başka maddelerden arındırılması zor olur. Örneğin marulları yıkarken yaprakları farklı farklı alınarak akan suyun altından geçirilmeli ve sonrasında su dolu kabın içinde 5-6 dakika kadar bekletilmelidir. Bekletme prosedürü bittikten sonra dahi yineleme akan su ile yıkanıp tüketilebilmektedir.

Corona Virüsüne Karşı Meyve ve Sebzeler Nasıl Temizlenir?

Corona virüsü günlük yaşamda tükettiğimiz pekçok meyve ve sebzeye ilişki aracılığıyla kolaylıkla geçebilmektedir. Bu halde tüm besin ürünlerinin COVID-19’a karşı dezenfekte edilmesi gerekiyor. Peki koronavirüse karşı meyve ve sebzeler nasıl dezenfekte edilir?

Besinlerin çeşitleri çok mühim olsa dahi, meyve ve sebze grubu öne çıkıyor zira bu ikisi esas besin kaynaklarıdır. Böylece hem bileşenlerin tüm besin değerlerini almış üstelik sağlığınız için daha yararlı duruma getirmiş oluyorsunuz. Ancak, meyve ve sebzeleri tüketirken epey titiz olmak gerekiyor. gerekiyor. Çok sıhhatli olduklarını inkar etmek muhtemel değildir. Bu yöntemleri kullanarak, meyve ve sebzenin keyfini yahut dokusunu değiştirmeden dahi adamakıllı temizleyebilmek mümkün olabilir. Bu yöntemlere bir göz atalım!

Beyaz sirke

Beyaz sirkenin içerdiği meyve ve sebzeleri dezenfekte edebilmek için idealdir.Beyaz sirke %100 doğaldır. Bu sebeple, gıdanın keyfini değiştirmediği gibi besin değerinden dahi bir şey kaybettirmez. Su ile doldurduğunuz özensiz azıcık ak sirke ekleyin. hiç bir mikrop kalmadığından güvenilir olabilirsiniz.

Limon suyu

Besleyici özelliği dahi göz önüne alındığında, limon suyu sebze ve meyveleri temizleyerek güvenilir şekilde tüketilmesini sağlar. Ve bu temizleme sürecini Ancak, ara sıra limon suyu asidik bir lezzet bırakabilir. Meyve ve sebzeleri 10 dakika suda bekletin. suyla durulayın ve yiyin.

Karbonat

Çok pis olan meyve ve sebzeleri temizlemenin en iyi yollarından birisidir. Böylece, yüzeylerinde tam bir temizlik sağlanmış olur. Ilık suya bir oran karbonat ekleyin sebze ve meyve yüzeylerini azıcık ovun.

Deniz tuzu

Deniz tuzunun içerdiği antiseptik özellikler birtakım meyve ve sebzeleri dezenfekte edebiliyor. Ancak, başka yöntemlerin tersine deniz tuzu zira tuzlu bir lezzet bırakıyor. Bu yüzden Ilık suya bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Temizlenmeli?

Corona virüsü tesirini göstermeye devam eder iken vatandaşlar lüzumlu olmadıkça dışarıya çıkmamaya dikkat ediyor. Bu süreçte marketlerden evlerine stok yapan vatandaşlar, piyasa gibi meydanda satılan meyve sebze alışverişinden sonra ne yapılması gerekliliğini dahi merak ediyor. Konu ile ilgili mühim noktalara dikkat çeken Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, yapılması gerekenleri 8 maddede anlattı. Yeni corona virüsünün, ilk olarak solunum yollarında hastalığa alan veren bir mikroorganizma olduğunu bildiren, hususi bir hastanenin Tıbbi Mikrobiyoloji ve Medikal Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, mühim veriler verdi. “Bu virüsün niçin olduğu, pekçok kişide belirtisiz yahut epey az bulgu ila seyreden hastalık, bilhassa ihtiyar, bağışıklık sistemi iyi çalışmayan, kalp ve şeker gibi hastalıkları olan ve sigara içen şahıslarda daha önemli, ara sıra ölümcül olabiliyor.” diyen Prof. Dr. Kocagöz, alınması gereken önlemlere dikkat çekti. Prof. Dr. Tanıl Kocagöz “Virüs hasta bireylerin öksürmesi yahut hapşırması ila çıkardıkları damlacıkların sıhhatli şahıslar yönünden solunum yollarına alınması ile bulaşmaktadır. Bu damlacıklar hastadan çıktıktan sonra kısa bir süre havada kalmakta, sonrasında yüzeylere inerek yapışmakta ve taşıdıkları virüsler burada birkaç gün canlı kalabilmektedir. Virüs ya direkt olarak havadaki bunları taşıyan damlacıkların solunum yoluna alınması yahut yapıştıkları yüzeylere dokunulması ile buradan ele yapışanların virüslerin sonrasında yüze ve bilhassa ağız, burun yahut göze dokunulması neticesinde alınmaktadır” diyor.

Çarşı ve Pazarlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Çarşı ve pazarlarda virüs taşıyan bireylerin öksürmesi ve hapşırması neticesinde bu bireyin bir m uzağına kadar havada virüs bulunabildiğini bildiren Prof. Dr. Tanıl Kocagöz “Bu virüsler sonrasında sebze, meyve ve başka cisimler üstüne konabilir. Hasta bireylerin ağız yahut burunlarına dokunduktan sonra bunlara dokunması ila dahi yüzeylere virüs bulaşabilir. Dikkatli olunmazsa bunlardan virüs alınabilir” ikazında bulunmaktadır. Peki çarşı ve pazarlardaki bu tehlikeden korunarak alış veriş yapabilmek için nelere alaka göstermek lazım olur?

  • Çarşı ve pazarlara çok kalabalık olmayan saatlerde gitmeye çalışın.
  • Kimse ile el sıkışmayın; uzaktan selamlaşın.
  • Yanınızda bir el dezenfektanı yahut kolonya bulundurun.
  • Meyve, sebze yahut başka cisimleri alıp torbaya, çantaya koyduktan, para verip aldıktan sonra elinize dezenfektan yahut kolonya döke döke elinize bulaşıcı muhtemel virüsleri öldürün.
  • Yüzünüze dokunmamaya itina gösterin.
  • Eve dönünce meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu