Yaşam

Sözlü Mülakatlarda En Çok Sorulan 10 Soru

Yaklaşan iş görüşmenizde başarılı olmaya hazır mısınız? İşverenlerin tipik olarak sorduğu sorulara etkili bir şekilde yanıt vermeye hazırlıklı olmak her zaman önemlidir. Bu sorular çok yaygın olduğundan, işe alım yöneticileri sizden bunları sorunsuz ve tereddüt etmeden yanıtlayabilmenizi bekleyeceklerdir. Bu listemizde Sözlü Mülakatlarda En Çok Sorulan 10 Soru ile karşınızdayız.

Sözlü Mülakat Soruları

1) Neden Bu İşi İstiyorsun?

Bu soru sihirli bir güce sahiptir ve iyi bir cevap hem kendiniz hem de konumunuz hakkında işverene bilgiyi verir. Bu işin becerilerinize nasıl doğal bir şekilde uyduğunu, kariyer hedeflerinizi nasıl ilerleteceğini ve pozisyonda kendinizin ve şirketin karşılıklı yararına nasıl gelişebileceğinizi vurgulayan bir yanıtla hazırlanarak gelin.

2) Benim İçin Herhangi Bir Sorunuz Var mı?

Burada inisiyatif alın, zaten işi ve onun içindeki potansiyel yerinizi düşündüğünüzü gösterin. Şirketin beklentileri, kurumsal hedeflere nasıl katkıda bulunabileceğiniz ve şirketin başlıca önceliklerinin neler olduğu hakkında sorular sorun.

Sözlü Mülakat Soruları

3) En Büyük Zayıflığınız Nedir?

Zayıf yönlerinizi aydınlatmak için ihtiyatlı bir yol bulmaya çalışın. Bu durumda ayrıntılardan kaçının, ancak tamamen belirsiz olmayın. Belirli zorlukların üstesinden gelmek için nasıl çalıştığınıza dair bazı kelimelerle birlikte dürüst bir değerlendirme yapın.

4) En Güçlü Yanınız Nedir?

Kendine aşırı güvenmek ile kendini küçümsemek arasında bir denge kurmak zordur, ama amaç budur. Güzel sözler ve sanki bu şirket veya patron için özel olarak icat edilmiş gibi görünen bir şey söylemeyin. Dürüst bir şekilde, belirli örnekler ve kanıtlarla, hem bir kişi hem de potansiyel bir çalışan olarak en büyük varlığınızın ne olduğunu düşündüğünüzü belirtin. İnsanlar dürüstlüğü tanır ve takdir eder.

Sözlü Mülakat Soruları

5) Geçtiğimiz Yıl Verdiğiniz En Zor Karar Nedir?

Bu biraz kişiseldir, ancak bu tür sorular, bir adayın becerikliliğini ve açık sözlülüğünü değerlendirmek isteyen görüşmeciler için sıkça başvurulan sorulardır. Kişisel veya işle ilgili hayatınızdan alınmış dürüst bir cevapla hazırlıklı gelin. Herkesin çözülmesi gereken sorunları var, o yüzden bu sefer kendi probleminiz sizin için çalışsın.

6) Sizi Diğer Adaylardan Ayıran Nedir?

Bu, cevaplaması çok zor bir soru çünkü diğer adayların niteliklerini bilmiyorsunuz. Yapılacak en iyi şey, rakiplerinizi küçümsemeden benzersiz güçlü yönlerinizi ifade etmektir. Deneyiminizin ve becerilerinizin sizi iş için benzersiz bir şekilde nasıl nitelikli hale getirdiğini tam olarak açıklayın. Başvurduğunuz pozisyon hakkında ne kadar çok şey bilirseniz,  konuşmanız o kadar güçlü olacaktır.

Sözlü Mülakat Soruları

7) 5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Burada dürüst olun. 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Bir ara boşluk için başvurduğunuz iş mi yoksa önümüzdeki on yıl boyunca tutmak istediğiniz bir pozisyon mu? Bu çok bağlama bağlıdır, ancak genel olarak, eğer sahip değilseniz bir iş için uzun vadeli isteklilik numarası yapmayın. Patronlar pek çok aday ile görüşme yaparlar ve samimiyetsiz başvuru sahiplerini bulmakta oldukça ustalaşmışlardır.

8) Ekip Çalışmasında Kendinizi Nasıl Görüyorsunuz?

Bu soruyu yanıtlarken genel bir kurala güvenmeye çalışın: göster, söyleme. Herkes kendisi hakkında istediği her şeyi söyleyebilir; bunun yerine, iddialarınıza içerik eklemek için geçmiş akademik veya işle ilgili ekip çalışmasının somut örneklerini verin. Her şeyden önce, sahip değilseniz böyle bir deneyime sahipmişsiniz gibi davranmayın; Bilmediğiniz bir şeyi bildiğinizi iddia etmektense öğrenmeye istekli olduğunuzu göstermek her zaman daha iyidir.

Sözlü Mülakat Soruları

9) Bu İşi Nerden Buldun?

Bu soru yeterince basit görünüyor, ancak dikkatli bir cevap gerektiriyor. Şirketler, özellikle kendileri için çalışmak isteyen ve hedeflerine özel olarak tasarlanmış becerilere sahip kişileri işe almak ister . Basitçe “bir iş ilanı sitesinde” cevabını verirseniz, bu, herhangi bir iş için bulduğunuz ve bu işe tesadüfen rastladığınız anlamına gelir.

10) Kendinizden Bahseder misiniz?

Bu biraz aldatıcı çünkü başlı başına bir soru değil, kendinizi sunmanız için açık bir davet. Cevabınızı kısa, sıcak ve iyimser tutun. Başarılarınızın kaba bir taslağı uygundur, ancak özgeçmişinize zaten erişimleri olduğunu unutmayın, bu nedenle muhtemelen bir kişi olarak sizinle ilgili genel ayrıntılarla daha çok ilgileneceklerdir. Bir monoloğa girmeyin, ama kısa ve öz olmayın. Kendine güvenli ve dürüst olmaya çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu