Yaşam

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stres, hayatımız boyunca var olan kavramlardan biridir. Stres kavramını yok edemesek de stresle başa çıkmak için bazı yollar mevcuttur. Stresle başa çıkabilmek için aşağıdaki yolları tercih edebilirsiniz. Bu yollar sayesinde stresle başa çıkabilir ve daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz. Hadi hep beraber “Stresle Başa Çıkmanın Yolları” nelerdir, beraber öğrenelim.

 

 

 

Kafein, Alkol ve Nikotinden Kaçının

Nikotin, kafein ve alkol içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Stressiz bir yaşam için bu maddeleri içeren yiyecekleri tüketmemeli veya mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Özellikle kafein ve nikotin çok güçlü uyarıcılardır. Bu uyarıcılar, stres seviyesini düşürmek yerine artırırlar. Alkol ise çok miktarda alındığında anti-depresan, az miktarda alındığında uyarıcı vazifesi görür. Dolayısıyla stressiz bir yaşam istiyorsanız, alkolden de uzak durmalısınız. Alkol ve kafein içeren içecekler yerine bitki çayları veya doğal meyve sularını tüketebilirsiniz.

Fiziksel Aktivitede Bulunun

Stresli durumlar, bedeninizdeki adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının artmasına neden olur. Adrenalin ve kortizol hormonları, tehdit altındayken kendimizi korumak amacıyla evrimleşen birer hormondur. Günümüzde ise stres hormonları, fiziksel aktivite sayesinde düşürülebilir. Düzenli egzersiz yapmak, stresle başa çıkmak için iyi bir yoldur. Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız, kısa bir yürüyüşe çıkın ve biraz temiz hava alın. Fiziksel aktiviteyi günlük rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışın. Düzenli olarak egzersiz yapmak, uyku kalitesini de artıracaktır.

Daha Fazla Uyuyun

Uykusuz kalmak, önemli bir stres kaynağıdır. Stres, uykumuzu bölerek rahat bir uyku uyumamıza da engel olabilir. Uyumak için bir ilaca bel bağlamaktansa, uyumadan önce olabildiğince rahatlamaya çalışmalısınız. Yatak odanızda sizi strese sokacak hiçbir şeyin olmadığından emin olmalısınız. Uyumadan saatler önce, zihninizi yoracak faaliyetleri bitirmelisiniz. Rahatlamak için dili çok ağır olmayan bir kitabı okumayı veya ılık bir duş almayı deneyebilirsiniz. Stresle başa çıkmak için her gün aynı saatlerde uyumayı tercih etmelisiniz.

Rahatlama Tekniklerini Uygulayın

Stresle başa çıkma tekniklerinden birini uygulayarak rahatlamayı deneyin. Stresi azalttığı kanıtlanmış bir sürü özel teknik bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını deneyin ve hangisinin sizin için daha iyi olduğunu tespit edin. Örneğin, kendi kendinizi hipnotize ederek rahatlayabilirsiniz. Üstelik bu tekniği uygulamak çok da kolaydır. Bir diğer teknik ise sizin için olumlu bir anlamı olan bir kelime veya cümleye odaklanmaktır. Eğer başlangıçta rahatlamakta zorlanıyorsanız, endişelenmeyin rahatlamak da diğer birçok şey gibi öğrenilen bir şeydir.

Birileri ile Konuşun

Nasıl hissettiğinizi başka birine anlatmak da stresinizi azaltabilir. Stres, olayları net bir şekilde görmenize engel olup yanlış kararlar vermenize neden olabilir. Eğer kafanızı karıştıran şeyleri; arkadaşlarınızla veya eğitimli bir profesyonel ile konuşursanız, stresinizin de azalmaya başladığını fark edeceksiniz. Böylelikle problemlerinizi de daha kolay çözüme kavuşturabilirsiniz.

Stres Günlüğü Tutun

Stres günlüğü tutmak, stresle başa çıkma konusunda etkili bir araçtır. Stresi günlüğü tutarak, sizde strese neden olan durumları önceden fark edebilirsiniz. Stresli olduğunuz her yeri ve zamanı bir deftere not alın. Stresli iken kiminle olduğunuzu ve nasıl hissettiğinizi stres günlüğüne yazın. Her stresli durum için 1 ile 10 arası bir puan verin. Bu günlük sayesinde sizde nelerin stres yarattığını öğrenebilir ve bu durumlara engel olabilirsiniz.

Kontrolü Elinize Alın

Çözülmesi imkânsız gibi görünen birtakım problemler, strese neden olabilmektedir. Bu problemlere çözüm yolu bulmak, size kendinizi daha iyi hissettirecek ve stres seviyenizi düşürecektir. Problem çözmenin en iyi yollarından biri, birçok çözüm seçeneğini alt alta yazarak değerlendirmektir. Her çözüm yolunun iyi ve kötü yanları üzerinde düşünün ve en iyi çözüm yoluna karar verin. Karar verdiğiniz çözüm yolunun her aşamasını not edin. Böylelikle sizin için stresle başa çıkmak daha kolay olacak.

Zamanınızı İyi Yönetin

Oluşturduğumuz bir yapılacaklar listesi, bizim için stresli olabilmektedir. Her şeyi bir anda yapamayacağını kabullenin ve sizin için önemli olan işlere öncelik vermeye başlayın. Yapacaklar listesini önceliklerinize göre tekrar düzenleyin. Sadece sizin yapabileceğiniz işleri ve başkalarına yaptırabileceğiniz işleri belirleyin.  Hangi işin ne zaman yapılması gerektiğini mutlaka not alın. Yapılacaklar listesini bu şekilde düzenleyerek, yapılması imkânsız gibi görünen işlerinizi çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Gördüğünüz gibi zaman yönetimini iyi yapmak, stresle başa çıkmak için en etkili yollardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu