Yaşam

Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yetişkin bir insanın ağırlığının, boyunca göre normal olup olmadığını gösteren parametreye vücut kitle endeksi adı verilir. İngilizcede “Body Mass Index” veveyahut kısa adıyla “BMI” biçiminde söylem edilmektedir. Eğer sahip olunan ağırlığınız idealin altında veyahut üzerinde şayet elverişli noktaya ulaşabilmek amacıyla izlenecek yol, kısa sürede çok miktarda kilo vermek veyahut alabilmek değil, adım adım sıhhatli kiloya ulaşmak ve bu seviyesi uzun dönemde korumaktır. Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? Vücut kitle endeksi nedir? Vücut kitle endeksi kaç olmalı?

 

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Bir insanın ağırlığının, boyunca göre normal olup olmadığını gösteren bir tür parametredir. Diğer bir ifadeyle boyunuzun taşıyabileceği elverişli kiloyu gösteren değerdir. İngilizce’dahi “Body Mass Index” yani kısaca BMI biçiminde dahi söylem edilmektedir.

Boy Kilo Endeksi veyahut diğer adıyla Vücut Kitle Endeksi, bedeninizdeki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir. BMI hesaplama yaparak elverişli kilonuz, fit olup olmadığınız ilkin olmak suretiyle pekçok hususta tahlil yapabilmek mümkün olur. Bu sebeple diyetisyenler ve spor hocaları ilkin olmak suretiyle pekçok kesim yönünden bu analizi yapmada sarfedilen bir metottur.

Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksi, bireyin vücut kütlesinin kilo cinsinden değerinin, vücut uzunluğunun m cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplamaları yapılır. Yüksek vücut kitle endeksi türlü ve önemli sıhhat problemlerine neden olur.

Beden / vücut kitle endeksi, bireyin ağırlığının (kilo), boyunun karesine (m²) bölünmesi ile elde ettikleri rakamdır. Obezite endeksi (ölçütü) olarak tüketilir. Birimi kilo/m² dir.

Örneğin ağırlık= 70 kilo, Boy = 175 cm (1.75 m) şayet, VKİ= 70 ÷ (1.75)² = 22.86 kilo/m²

İlginç olarak bu kıymet, vücuttaki yağ yüzdesine (vücuttaki yağ / vücut ağırlığı) yakın bir değerdir. VKİ 18.5 dan küçükse cılız, 18.5-25 arası normal (sıhhatli), 25-30 arası çok kilolu (balık etli), 30-40 arası obez, 40-50 arası morbid obez, 50 ve üzeri harika morbid obez olarak sınıflandırılır. Obez insanlarda vefat riski, hipertansiyon, kan yağlarında yükselme (kolesterol ve trigliseritler), tip II şeker, koroner atardamar hastalığı ve kalp krizi, safra kesesi hastalığı, osteoartrit (kireçlenme), uyku ve solunum sorunları, birtakım kanserler (endometrium, meme, kolon) riskleri artmıştır.

Sonuç olarak elde ettikleri kıymet yani vücut kitle endeksi alttaki aralıklarda değerlendirilmektedir.

0 – 18,4

Uzunluğunuza göre elverişli ağırlıkta olmadığınızı, cılız olduğunuzu gösterir. Zayıflık, birtakım hastalıklar amacıyla risk meydana getiren ve istenmeyen bir haldir. Boyunuza elverişli ağırlığa erişmeniz amacıyla yeterli ve kararlı beslenmeli, beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeye itina göstermelisiniz.

18,5 – 24,9

Uzunluğunuza göre elverişli ağırlıkta olduğunuzu gösterir. Yeterli ve kararlı beslenerek ve tertipli fiziki etkinlik yaparak bu ağırlığınızı korumaya itina gösteriniz.

25,0 – 29,9

Boyunuza göre vücut ağırlığınızın çok olduğunu gösterir. Fazla kilolu olma hali lüzumlu önlemler alınmadığı takdirde pekçok hastalık amacıyla risk etkeni olan obeziteye (şişmanlık) yol açar.

30,0 – 34,9

Boyunuza göre vücut ağırlığınızın çok olduğunu bir diğer söyleyişle tombul olduğunuzun bir göstergesidir. Şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, şeker, hipertansiyon v.b. müzmin hastalıklar amacıyla risk faktörüdür. Bir sıhhat kuruluşuna müracaat ederek doktor / diyet uzmanı kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız yönünden çok önemlidir. Lütfen, sıhhat kuruluşuna başvurunuz.

35,0 – 44,9

Uzunluğunuza göre vücut ağırlığınızın çok olduğunu bir diğer söyleyişle tombul olduğunuzun bir göstergesidir. Şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, şeker, hipertansiyon v.b. müzmin hastalıklar amacıyla risk faktörüdür. Bir sıhhat kuruluşuna müracaat ederek doktor / diyet uzmanı kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız yönünden çok önemlidir. Lütfen, sıhhat kuruluşuna başvurunuz.

45,0 ve üstü

Boyunuza göre vücut ağırlığınızın çok olduğunu bir diğer söyleyişle tombul olduğunuzun bir göstergesidir. Şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, şeker, hipertansiyon v.b. müzmin hastalıklar amacıyla risk faktörüdür. Bir sıhhat kuruluşuna müracaat ederek doktor / diyet uzmanı kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız yönünden çok önemlidir.

Vücut Kitle Endeksi Kaç Olmalı?

Vucut kitle endeksi veyahut beden kitle endeksi, erişkin erkek veyahut kadınlar amacıyla boyun taşıyabileceği elverişli kiloyu gösterir. Çıkan neticesi, alttaki tablomuzla kıyaslayarak cılız mısınız, tombul mısınız, elverişli kilonuzdan ne kadar uzaksınız bunu öğrenebilirsiniz.

Bu ideale yaklaştırılmış bir neticedir, elbet şahsi değişiklikler olur. Araştırmacılar çok çok insanın verisinden bu türlü bir mana çıkarmaya çalışırlar ancak her istatistikte “outlier” denilen değişiklikler sahip olunan olur. Bunun beraberinde vücut kitle endeksi hesaplama yapar iken erişkin bireyler amacıyla olduğunu unutmayalım.

Vücut Kitle Endeksi Kaç Olmalı?

Vücut Kitle Endeksi Tablosu

Vücut kitle endeksi 20’nin altındaki ve 25’in üstündeki vücut kitle endeksi mortalite yani vefat tehlikesini artırmaktadır. Aynı vakitte, yüksek vücut kitle endeksine sahip olmak obezite beraberinde, tip 2 şeker, hipertansiyon, kanser ve çöküntü gibi pekçok sıhhat problemine neden olur.

Unutulmamalıdır ki, obezite yukarda bahsedildiği gibi pekçok hastalığa neden olur ve her sene direkt olarak ve dolaylı olarak pekçok bireyin hayatını kaybetmesine neden olur. Aynı vakitte, normalden cılız olmak dahi türlü sıhhat problemlerine neden olur ve sağlığınıza büyük bir tehdit oluşturabilir. Bunlardan korunmak amacıyla vücut kitle endeksini kullanarak elverişli kilonuzu hesaplayabilir, çıkan sonuca göre ekstrem cılız veyahut ekstrem kiloluysanız tedbir almaya başlayabilirsiniz.

Fakat dikkat edilmesi konulardan biri şudur ki, elverişli vücut kitle endeksinde cinsiyet, yaş, coğrafik koşullar ve kavmi grup gibi pekçok parametre bulunuyor. Her ne kadar ortalama bir vücut kitle endeksinden konuşmak söz hususu olsa dahi, bu değişkenlerin dahi hesaba katılımı unutulmamalıdır. Örneğin, Asya kökenli bir erişkin, 25’in altındaki vücut kitle endeksi seviyelerinde daha yüksek oranda sıhhat problemleriyle karşılaşabilir.

Vücut kitle endeksinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeriyse kasın yağdan daha ağır olmasıdır. Bu sebeple, boksör, ağırlıkçı veyahut diğer sporcuların vücut kitle endeksi obez olarak değerlendirilse dahi gerçekte pek sağlıklıdırlar. Hamilelik sırasında şayet vücut kitle endeksi değerleri aşikar bulundurulmamalıdır. Yine dahi, gebelik sürecinde denetimli bir kilo alımı amacıyla hekiminize başvurabilirsiniz.

Yukarıda verilen veriler kapsamında, vücut kitle endeksinizi bilmek önemli bir öneme sahip olur. Daha sıhhatli bir yaşama sahip olmak ve endeksinizi elverişli değerler içinde tutmak amacıyla vücut kitle endeksinizi kesinlikle hesaplayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu