Yaşam

Warren Buffet’ın Başarı Hikayesi

ABD Kongre üyesi Howard Buffett’ın oğlu olan Warren Buffett, ana yönünden aslen İspanyol’dur. Daha çocukken içindeki girişimcilik cevherini keşfeden Warren Buffett, iktisat ve işletmeye olan dikkatini küçük yaşlarda keşfetti. Ve ileri senelerde ismini iş dünyasına silinmez harflerle yazdırmayı başardı. Şimdi isterseniz Warren Buffett’ın hayatına kısaca bir göz atalım. Warren Buffet’ın başarı hikayesi

 

Warren Buffet Hakkında Bilgiler

Waren Buffet’ın Başarı Hikayesi

Günümüzde Warren Buffett’ın hayatını, başarılarını ve başarı sırlarını izah eden pek çok kitap yazılmıştır. Birçok kitaba dahi mevzu olmuştur ve yatırımcılar amacıyla verdiği tavsiyeler epey önemsenmektedir. Güncel listeye göre Warren Buffett, dünyanın en varlıklı 2. ismidir. Gençlik Yılları Liseye kadar eğitim hayatını Nebraska’dahi devam ettiren genç Buffett, Pennsylvania Üniversitesi’ne tabi ünlü ekonomi okulu Wharton School’dahi ekonomi eğitimi aldı. Çocukluğundan beri ticarete alaka duyan Buffett, ilk parasını borsadan kazandı ve o zamandan beri borsaya olan dikkatini yitirmedi. Dedesinin bakkalında dahi çalışan Buffett gazoz satarak, haftalık mecmua dağıtarak, kapı kapı gezip ciklet satarak kendine yeni gelir kaynakları oluşturdu. Bir arkadaşıyla beraber 25 dolar sermayeyle mahallelerindeki bir berbere pinball makinesi monte etmeleri, onun hayatında yeni bir sayfa açtı. Bu oyun makinesinden elde ettikleri gelirle yeni makineler alıp başka dükkanlara dahi bu makinelerden monte ettiler ve işleri büyüttüler.

Kariyeri 11 yaşında bizzat ve ablası amacıyla pay senedi satın alabilecek kadar iş dünyasına merakı olan Buffett, 20 yaşında üniversiteden mezun olana kadar 9.800 dolarlık bir birikim yaptı ve GEICO Sigorta’ya iş müracaatı yaptı. Ücretsiz olsa dahi bu şirkette çalışmak istemesine rağmen talebi kabul edilmeyerek Omaha’ya dönmek mecburiyetinde kaldı. Burada yatırımcılık üstüne dersler almaya başladı ve küçük bir benzin istasyonu satın aldı. Ancak bu işten hiç para kazanamadı.

1952 senesinde Susan Buffett ila evlenerek üç çocuk sahibi olan Warren Buffett,  1957 senesinde üç değişik ortaklığa imza attı. Şu an yaşadığı evi 31.500 dolara ta o vakitlerde satın alan iş adamı 1958’dahi beş değişik ortaklıkta pay sahibi olarak mali imparatorluğunu kurmaya başladı. Buffett sonrasında 1959’dahi, Sanborn Map Company’dahi çalışmaya başladı ve bu şirketin başına geçti. 1962 senesinde bütün ortaklıklarını tek bir çatıda toplayan Buffett, 1999 senesine gelindiğinde Carson Group yönünden uygulanan bir ankette 20. yüzyılın para duayeni duyuru edildi. 2008 senesinde dünyanın en varlıklı insanı olan Buffett’in şirketleriyle beraber serveti toplamda 62 milyar dolara ulaştı. 2009 senesinde hayır kuruluşlarına milyarlarca bağışta bulunmasına rağmen, 37 milyar dolarla ABD’nin en varlıklı ikinci adamı mevkisine geldi. Üç çocuk sahibiolmasına rağmen Buffett, parasının %99.9’unu bağışlamayı taahhüt ediyor.

Özetle Buffett’in hayatına bakınca girişimciliğe atılan insanlara misal olabilecek bir yaşam hikayesine sahip olduğunu görüyoruz. Çünkü o, büyük bir vizyona sahip çalışmaktan bıkmayan bir müteşebbis. Warren Buffet’ın Başarısı Hayat Hikayesinde Gizli Dünyanın en varlıklı isimleri arasında yer alıp kazancına göre epey mütevazi bir yaşam yaşam sürdüren kişileri sayın desem aklınıza kimler gelir? Yorumlarda fikrinizi belirtebilirsiniz.

Warren Buffet Kimdir?

Tam adı Warren Edward Buffett. 1930 doğumlu. Forbes Dergisi’nin 2020’nin en varlıklı milyarderleri listesinde 75 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates’in sonrasında 2. sırada. Yani dünyanın en varlıklı 2. kişisi. Daha evvel, 2008 senesinde uygulanan listede şayet 1. sıraya yerleşmişti.

Birçok kitaba dahi mevzu olmuştur ve yatırımcılar amacıyla verdiği tavsiyeler epey önemsenmektedir. Warren Buffett, 1952 yılının Nisan ayında Susan Thompson ile evlendi. Susie, Howard ve Peter adlı üç çocukları oldu. Buffett ve Susan Thompson 25 sene sonra farklı hayata kararı aldılar. Çift, 1977 senesinde farklı yaşamaya başladılar ve Susan Thompson’ın 2004 senesinde ölümüne kadar başı bağlı kaldılar. Buffett, farklı hayat sürdürdükleri dönemde Susan’ın kendisi ile tanıştırmış olduğu Astrid Menks ile uzun bir birliktelik yaşadıktan sonra 2006 senesinde evlendiler.

Sık sık yaptığı yatırımlarla verdiği yatırım tavsiyeleriyle adından söz ettiren Buffett, çocukluğunda dahi etkin bir yatırımcıydı. Warren Bufett yaşamı incelendiğinde yatırımcı olmak amacıyla doğmuş denilebilecek insanlardan biri.

Warren Buffet Hakkında Bilgiler

İlk pay senedini 11 yaşında alan, pay senetlerinin %85’ini hayır kurumlarına bağışlayıcı, yatırım efsanesi, etkin bir iş adamı ve hayırsever olarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran  Warren Buffett ile ilgili muazzam verileri derledik.

İlk pay senedini 11 yaşında aldı

Buffett, yaşıtları çizgi roman okurken 1942 ilkbaharında 38 $’lık Şehir Hizmet Sektörü pay senedi satın aldı.

16 yaşında geldiği vakit 53 bin dolar biriktirmişti

Gençlik yıllarından itibaren sadece nasıl hareket edeceğini bilen biri değil, bunun yanı sıra çok gayretli biri oldu. Ailesi Nebraska-Omaha’ya taşındığında, The Washington Post gazetesinin dağıtıcılığını yaparak ayda 175 dolar kazandı. Ayrıca kullanılmış golf topları, koleksiyoncular amacıyla pul satma ve otomobil yıkama gibi ileve işler dahi yapıyordu. 16 yaşına geldiği vakit 53.000 dolar biriktirmişti.

Harvard Business School yönünden reddedildi

Buffett, Nebraska Üniversitesi’nden 3 senede mezun olduktan sonra Harvard Business School’a başvurdu. Başvurusu reddedilen Buffett, hayal kırıklığına uğrasa dahi “yatırımın babası” olarak bilindik Benjamin Graham’ın ve etkin ekonomi uzmanı David Dodd’un Columbia Business School’dahi prof. olduğunu öğrendi. Buffet bir röportajında şu şekilde diyor, “Onlara Ağustos ayında bir mektup yazdım ve şu şekilde dedim “Sevgili Profesör Dodd, öldüğünüzü düşünüyordum ama yaşamda olduğunuzu ve gelmeyi çok istediğim Columbia’dahi ders verdiğinizi öğrendim.” Ve beni kabul ettiler!”

1958’den beri aynı evde yaşıyor

Bir milyarderi konaklar, tatil evleri ve pahalı arabalarla beraber düşünürsünüz. Buffett şayet katiyen bu türlü olmadı. (Belki dahi bu nedenden iş dünyası kendisinden bu derecede etkilendi.) Buffet, 1958 yılından beri 31.500 dolara satın aldığı Omaha’daki 5 odalı evinde yaşıyor.

Kayınpederi ona başarısız olacağını ifade etti

1951’dahi eşinin babası tanışmak amacıyla gelmesini istedi. Kayınpederi, Buffett’ın geleceğe yönelik planlarına inanmadı ve başarısızlığa uğrayacağını ifade etti. Buffet, CNBC ile yaptığı bir röportajda kayınpederinin sözlerini şu şekilde aktardı, “Yalnızca sizi endişelerinizden kurtarmak istiyorum. Başarısız olacaksın. Ancak sebebiyle seni suçlamayacağım.”

Buffet, 2013’te her gün 37 milyon dolar kazandı

2013 yılının sonuna gelindiğinde, Buffett’ın yılbaşında 46 milyar dolar olan serveti 59 milyara yükselmişti. Buffett, artan pay senedi fiyatlarının etkisiyle, 2013 senesinde her gün ortalama 37 milyon dolar kazandı.

Nokia marka tuşlu telefon kullanıyor

Buffet, 2013 senesinde CNN’den Piers Morgan ile yaptığı röportajında siyasettenden ebeveynliğe ve teknolojiye kadar her hususta içten tanımlama yaptı. Bu izahatlar arasında hala Nokia marka tuşlu bir telefon kullandığı dahi vardı. Hatta röportajda “Bu telefonu bana Alexander Graham Bell armağan etti.” diyerek bir espri dahi yaptı.

Hayatında sadece bir kere elektronik posta göndermiştir

Buffet hayatında sadece bir elektronik posta gönderdiğini ve bununda federal mahkemede sonuçlandığını argüman ediyor. Buffet’ın CNBC’ye verdiği bir demeçte, “Yakın dostum eski Microsoft yöneticisi Jeff Raikes, elektronik posta aracılığıyla bana “Harika işler çıkaran Microsoft’u niçin kullanmadığını” sordu, ben dahi Microsoft’u niçin kullanmadığımı bütün detayları ile belirttiğim e-postayı cevap olarak gönderdim. Ancak ABD hükümeti e-postayı “Microsoft’un ekonomideki yerini arka vermek amacıyla yazılmış” olarak değerlendirdi ve mevzu federal mahkemeye kadar gitti” diyor.

Barrack Obama tarafından ödüle layık görüldü

Barrack Obama yönünden “Presidential Medal of Freedom” (Özgürlüğün Başkanlığı Madalyası)’na layık görüldü. Buffet, 16 Şubat 2011’dahi eski Başkan Barrack Obama yönünden, hayır kurumlarına 2 milyar dolardan çok hibe yapması sebebiyle bir sivile verilen en şerefli madalya olan Özgürlüğün Başkanlığı Madalyası’na layık görüldü.

Warren Buffet’ın Tavsiyeleri

Bugün Buffett’ın bu konuşmalarda ve katıldığı başka etkinliklerde önemle üstünde durduğu dikkat çeken 5 tavsiyesinden bahsedeceğiz. Tahmini olarak 618 milyar dolar değerindeki yatırım fonu Berkshire Hathaway’in yöneticisi ve Dünya’nın en varlıklı iş adamlarından Warren Buffet, etkin olmak talip girişimcilere 5 tavsiyede bulundu.

1) Sürü Mentalitesinden Kaçının

Buffett 2004′te: “Diğerleri açgözlüyken siz endişeli olun, diğerlerı endişeli olduğu vakit siz gözü aç olun.” Buffett’ın uzun vadeli stratejisi pay kıymeti düşükken değerinin daha dahi düşeceğini düşünerek satmak değil, bir gün yükseleceğini düşünerek yükseldiği vakit satmak. Bir başka kelimeyle: Ucuza kırmızı, pahalıya sat.

2) Uzun Vadeli Düşünün

Buffett: “Uzun bir süre hem iyi vakitler üstelik kötü vakitler olacak. Ne vakit hangisinin olacağını düşünüp depresifleşmek size hiç bir şey kazandırmayacaktır.” Yatırımlarınızda uzun vadeli düşünmelisiniz. Pazarda devamlı gelişmek doğru yolda olduğunuzu gösterir, üstelik eksi rakamlarda olduğunuz vakitlerde dahi.

3) Paraya Fazla Odaklanmayın

Buffet insanların sahip oldukları paraya çok odaklanmamalarını istiyor. Zengin olmak güzeldir ama oraya nasıl geldiğiniz daha önemlidir. Buffett: “Eğer benim yaşıma geldiğinizde sizi ileride dahi seveceğini düşündüğünüz insanlar sizi hala seviyorlarsa etkin olmuşsunuz demektir.”

4) İlişkiler Kurun ve İnsanlara Nazik Davranın

Buffet, Iowa State Üniversitesi’ne gittiğinde orada işletme yüksek lisans öğrencilerine başarı ile ilgili bir konuşma yaptı. Öğrenciler konuşma esnasında tavsiyelerinin kişiselliği ve teknik konuşmalardan uzaklaşması karşısında şaşırdılar. Bir öğrencinin USA Today’e bahsettiğine göre: “İnsanlara iş bilginizle davranma şekliniz ve kurduğunuz temaslar değer biçilmezdir.”

5) Toplum Önünde Konuşma Yeteneğinizi Geliştirin

Buffett gençlere en kıymetli varlıklarının ve öğretinin pay yatırımı olmadığını ve hiç bir yatırımın topluluk önünde konuşma becerisini geliştirmekten daha kıymetli olmadığını söylüyor. 2008′dahi  Buffett, insanların karşısında konuşmayı düşünmenin dahi kendisini fiziki olarak hasta ettiğinden bahsediyor. Buffett bu korkusunu mahalli bir üniversitede gönüllü olarak yatırımcılığı öğreterek aştığından bahsediyor. 2011′deki hissedarlar toplantısında Buffett, ofisinde tespit edilen tek diplomanın vaktinde kendine 100 dolara mal olan cemiyet önünde konuşma dersi serfitikası olduğunu söylüyor. “O vakit verdiğim 100 dolardan kazandığım değerler değer biçilmez. Eğer insanlar ile konuşamıyorsanız, reel bir probleminiz var demektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu