Yaşam

Zamanı Verimli Kullanmanın Yolları

Zamanın ne kadar süratli akıp gittiğini hepimiz biliyoruz, değil mi? Elbette, biliyoruz. Geriye dönüp baktığımızda daha dün gibi gelen hatıralarımızı düşündükçe, hepimiz bu ıstırap gerçeğin farkına bir kez daha varıyoruz. Ama en çok dahi bir şeyleri geri getiremeyeceğini idrak etmiş şahıslar bu gerçeğin acılığını hissediyor. Çünkü onlar her gün, her dakika, her saniye yüzlerine inen o sert tokadın sızısını hissediyor. Ve onlardan biri olmamak için zamanı kesinlikle iyi kullanmamız gerekiyor. Peki zamanı verimli kullanmanın yolları nelerdir?

 

Zamanı Verimli Kullanmanın Yolu: Pomodoro Tekniği

Zamanı Verimli Kullanmak

Geri getirilmesi muhtemel olmayan , ne yapsak dahi telafi edemeyeceğimiz zamanı diyorum. Akıllıca kullanmamız gereken en kıymetli hazinemiz olan zamanı! Ne kadar süratli geçtiğinden, hızına yetişemediğimizden şikayet ettiğimiz zamanı! Şikayet ettiğimiz! Evet evet! Aslına bakarsanız, zaman içinde alakalı üstünde durmamız gereken en mühim nokta üstelik dahi bu! Çünkü sürenin azlığından şikayet edenlerin derhal tümü onu yönetme konusu ile ilgili başarısız olanlar! Vaktini tesirli bir şekilde kullanmaya çok ırak olanlar, bu soyut kavram ile ilgili bıkıp usanmadan yakınanlar!

Tıpkı Fransız yazar Jean dahi Bruyere ’nin bu sözündeki gibi: Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Şayet siz dahi sürenin azlığından şikayet ediyor yahut daha iyi olasılıkla zamanınızı daha verimli kullanmak istiyorsanız, alttaki önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü derhal şimdi zamanı tesirli ve verimli kullanmanın yollarını inceleyeceğiz. Aksi takdirde zaman idaresi konusu ile ilgili katiyen etkin olamazsınız. İstediğiniz işi dilediğiniz zamante bitiremez, fazlası ademoğlu gibi siz dahi önünüzde devasa bir yapılacaklar yığınıyla karşı karşıya kalırsınız. Sonuçta; oradan oraya koşuşturmak mecburiyetinde olduğumuz bir çağda yaşıyoruz. Sabah kalkıyor, evden çıkıyor, işe-okula gidiyor, bir oraya bir buraya bakayım derken, devamlı yinelenen o kısır döngünün gereği olarak bir kez daha akşam ediyoruz. Ve bu arada sistemli hareket etmemişsek, işlerimizi tamamlayamıyor, üstelik istemsizce mesaiye kalıyor, günü mahvettiğimiz yetmemiş gibi akşamı dahi hiç ediyoruz.

Uzun lafın kısası; zaman idaresi konusu ile ilgili etkin olmak için plan yapmayı ve plana sadakatli kalmayı huy durumuna getirmeliyiz. Ertelemeyin! Çünkü ertelediğinizde zamanınızın pimini azıcık daha çekmiş oluyorsunuz. Yani zamanınızı öldürmek istemiyorsanız, erteleyin. Eğer yapılması gereken bir işiniz varsa, o an yapın. Bugünün işini yarına bırakma atasözünün doğruluğundan kuşku etmeyin ve erteledikçe daha çok erteleyeceğinizin farkına varın.

Zamanı Verimli Kullanmanın Yolları

Gerçek bu ki hepimiz en çok 100 sene yaşayacağız ve sonra yerimizi yeni nesillere bırakıp veda edeceğiz. Yani ne yapacaksak hepsini bu kısacık ömre sığdırmak mecburiyetindeyiz. Kısacası elimize geçen zamanı en iyi şekilde değerlendirerek bu ömrü en dolu şekilde yaşamamız lazım olur diyerek düşünüyorum. Hayatta başarıyı yakalamak için zamanı planlamak epey tesirli bir yöntemdir. Özellikle dahi iş yaşamında her işi belli bir sıraya koyup planlamak ve bu plana elverişli şekilde verilen sürelerde işi bitirmek bizi başarıya götürecektir. Profesyonel iş hayatında dahi zamanı tesirli kullananların daha verimli olduğu çok açılmış. Peki zaman nasıl daha tesirli ve verimli tüketilir? Bu yazıyı tamamıyla bu mevzuya ayırdık…

Her gün kendinizi planlayın

Her sabah 15 dakikanızı o gün yapmanız gerekenleri planlamaya ayırın. Eğer sabahlarınız buna uygun değilse akşamları bir ileri günün planını yapın. Göreceksiniz hem içiniz daha rahat edecek üstelik iki ayağınızı bir pabuca sığdırmaktan kurtulacaksınız.

Küçük notlar alın

Söz uçar yazı kalır. Bu sebeple yapmanız gerekenleri yahut aklınıza gelen fikirleri bir kâğıda not alın. Yazmak yapmanın yarısıdır unutmamalısınız. Farklı ve seçenek yollar dene. Bir işi daima tıpkı yöntemlerle tamamlıyorsan bu hem gelişimini durdurur, üstelik işin bir rutin durumunu almasına niçin olur. Bu sebeple değişik metotlar tecrübe ederek işlerini, ödevlerini renklendir; keyifli bir duruma getir.

Adım adım ilerleyin

Her zaman adım adım ilerlemeyi tercih edin. Önceliklerinizi belirleyip önceliklerinizi sırayla yaşama sokun. Her şeyi eş zamanli yapmaya çalışma. Biri bitmeden diğerine başlama. Uzun zaman alan işlerini parçalara ayırarak tamamla. Tümünü bir seferde yapmak hem gözünü korkutur, üstelik verimini düşürür.

Planlarınızı gözden geçirin

Planlarınızı ve görevlerinizi belli zaman aralıklarında gözden geçirmeyi huy durumuna getirin. Zaman zaman öncelikleriniz değişebilir. Böylece kıymetli zamanınızı önceliği olmayan işlere harcamaktan kurtulursunuz.

Günlük tutun

Mutlaka bir günlük kullanın. Planlarınızı ve yapmanız gerekenleri bu günlüğe kaydedin ve o gün içinde gerçekleştirdiklerinizin yanına işaret koyun.

Dikkatinizi dağıtacak şeylerden ırak durun

İşyerinde, dikkatinizi dağıtabilecek şeylerden ırak durun. Örneğin masanız bir sokağa bakıyorsa ve gün içinde polislerle şoförlerin sık sık kavgasına tanık oluyorsanız bu lüzumsuz bir zaman kaybına niçin olur. Hemen yerinizi değiştirin. Ayrıca masanızın üstünde dahi işinizle alakalı olmayan şeyleri kaldırın.

Sadece 1 iş ile ilgilenin

Aynı anda çok sayıda iş yapanlara özenmeyin. Aynı anda tek bir işe odaklanıp o işi bitirmeye çalışın. Bir evvelki günden daha çok oku, daha çok yaz, daha çok şey öğren. Her gün evvelki günün önüne geçmeye, daha hoş şeyler yapmaya çalış. Yavaş yavaş dahi olsa her geçen gün hedeflerini büyüt. Büyümenin yolu kısa zamante daha çok ve daha hoş şeyler gerçekleştirmekten geçer. Her gün artan bir ilerleme çizgisi üstüne kur hayatını.

Kararlarınıza güvenin

Kendi kararlarınıza güvenin. Eğer bir işin sizin düşündüğünüz yöntemle daha kısa zamante çözüleceğine inanıyorsanız kendi planınızı uygulayın. Başkalarının önerilerini yerine getirmekle zaman kaybetmeyin 10- İşinizle alakalı nasıl günlük plan yapıyorsanız tıpkı şekilde haftalık plan dahi yapın. Bu sizi hafta başında her bireyin yaşadığı gönülsüzlük ve tembellikten kurtaracaktır.

Ertelemeyin

Bugünün işini yarına bırakma. Hatta bugün yapacaklarını tamamladıysan, yarının işlerinden bir kısmını bugünden yapmaya çalış. Yarının hangi kötü sürprizlerle dolu olduğunu bilemezsin. Hiç hesapta olmayan diğer işler, ertesi günün bütün planlarını allak bullak edebilir. Onun için sen sen ol, yarına güvenerek işlerini geçiştirme. Hızlı ol ancak çabuk etme. Seri ve çevik davran ancak elin ayağına dolaşmasın. Aynı anda hem elini hem aklını kullan.

 

Zamanı Verimli Kullanmanın Yolu: Pomodoro Tekniği

Eğer üniversite öğrencisiyseniz uzaktan eğitim süreçleri ve benzeri. devamlı evde neler yapacağım karmaşası derken sürenin nasıl akıp gittiğini ayrım etmiyor olabilirsiniz. Yoğun bir işte çalışıyorsanız ve home office ile birlikte iş yoğunluğunuz arttıysa büyük ihtimalle zamanı yönetme konusu ile ilgili sorun yaşıyorsunuzdur. Peki biz zamanı nasıl verimli kullanabiliriz? İşte bu problemin cevaplarından biri: Pomodoro Tekniği!

Nedir Bu Pomodoro?

Pomodoro 25 dakikalık bölümler üstüne kurulmuş zaman idaresi tekniğidir. 1992 senesinde Francesco Cirillo yönünden tespit edilen teknik, İtalyanca’dahi “domates” manasına gelmektedir. Neden Domates? Francesco mektep senelerinde odaklanma problemi yaşadığı için kendine çözüm yöntemleri bulmaya çalıştığı sırada kendisi ile iddiaya girip “10 dakika süresince hiç kopmadan ders çalışacağım” demiş. Bunun için bir zamanlayıcıya gereksinim duyunca elinde tespit edilen domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısını kullanmıştır. O yüzden bu yöntemin ismi pomodoro tekniğidir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yöntemi yapmak için; Uygulama: (Francesco çalışmak için geçen her 25 dakikaya pomodoro adını vermiştir; yani 2 kez 25 dakikalık çalışma yaptığınız zaman 2 pomodoro bitirmiş oluyorsunuz.) Bir insanın bir işe odaklanması için en tesirli zaman bilimsel olarak 25 dakika olarak belli. O yüzden her pomodoronun sonrasında kesinlikle uygulanan işe ara vermeli ve zihninizi 5 dakika dinlendirmelisiniz. Bu aralarda zihninizi yoracak ve uzun sürecek işlere girmemelisiniz. Yerinizden kalkıp kısa bir yürüyüş yapabilir, kısa bir video izleyebilirsiniz. Kesinlikle uzun sürme olasılığını düşündüğünüz şeyleri yapmamalısınız. 4 pomodoronun ardındaki 30 dakikalık arada uzun süreceğini düşündüğünüz etkinlikleri yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu